Նաիրա Զոհրաբյանը չի բացառում ԵԽԽՎ եվրոպացի պատգամավորների կողմից Ագրամունտին անվստահություն հայտնելու հնարավորությունը
Նաիրա Զոհրաբյանը չի բացառում ԵԽԽՎ եվրոպացի պատգամավորների կողմից
Ագրամունտին անվստահություն հայտնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության անդամ, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը կարծում է, որ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության 30 ներկայացուցչի կողմից արված հայտարարությունը, ըստ որի՝ ԵԽԽՎ-ին կոչ է արվել կազմակերպությունում Ադրբեջանի պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից, ոչ մի ազդեցություն չի ունենա:
Նրա խոսքով՝ մինչ այս դեպքն էլ եղել են բազմաթիվ հայտարարություններ՝ ուղղված Եվրոպայի խորհրդին, որի ղեկավարությունը դրանք հաշվի չի առել: «Այդ նույն կոռուպցիոն սկանդալի մեջ շոշափվում է նաեւ ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Արգամունտի անունը: Միլանի դատախազությունը Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Լուկա Վոլոնտեի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցել կոռուպցիոն սկանդալում ներգրավված լինելու համար, եւ նա համաձայնել է համագործակցել եւ տվել է Ագրամունտի անունը: Մեր հավաստի տեղեկություններով՝ իր ցուցմունքներում Վոլոնտեն նաեւ տվել է Լիբերալ դեմոկրատների խմբի ղեկավար Ջորդի Խուգլա Կոստայի անունը, այսինքն՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կոռուպցիոն ամբողջ սխեման արդեն իսկ բացահայտված է: Ավելին ասեմ, ոչ միայն Ադրբեջանի քաղհասարակությունը, այլեւ, մեր տեղեկություններով,  նաեւ եվրոպացի բազմաթիվ պատգամավորներ առաջիկա հունվարյան նստաշրջանում  բարձրացնելու են Պեդրո Ագրամունտին անվստահություն հայտնելու հարցը: Կարծում եմ՝ այս նստաշրջանին ինչ-որ զարգացումների ականատեսը կլինենք»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ դեռեւս հայտնի չէ, թե հայկական պատվիրակությունը ինչ կազմով հանդես կգա առաջիկա նստաշրջանին: «Հայաստանն իր անելիքները գիտի, նախապատրաստվում ենք:  Դեռ նախընտրական փուլն է, սակայն վստահ եմ՝ ինչ կազմով էլ լինի, պատշաճ կերպով մեր քայլերը կներկայացնենք»,-ընդգծեց ԱԺ պատգամավորը:
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը կկայանա հունվարի 23-27-ը: Ավելի վաղ ադրբեջանական խավիարային դիվանագիտության մասին հայտնի էր դարձել Միլանի դատախազությունում ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Լուկա Վոլոնտեի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում:  Այդ մասին 2016 թվականին «Խավիարային դիվանագիտություն. եվրոպական ճահիճ» խորագիրը կրող զեկույց  էր հրապարակել «Կայունության եվրոպական նախաձեռնություն»-ը:

Наира Зограбян не исключает возможности выражения недоверия Педро Аграмунту со стороны европейских деутатов ПАСЕ
Наира Зограбян не исключает возможности выражения недоверия Педро Аграмунту со
стороны европейских деутатов ПАСЕ
Член армянской делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы, руководитель парламентской фракции ППА Наира Зограбян считает, что заявление, сделанное со стороны 30 представителей гражданского общества Азербайджана, согласно которому, ПАСЕ был сделан призыв лишить права голоса делегацию Азербайджана, не будет иметь никакого влияния, передает «Арменпресс».
По ее словам, до этого также поступали различные заявления, адресованные Совету Европы, руководство которого не приняло их во внимание.
«В этом же коррупционном скандале упоминается и имя председателя ПАСЕ Педро Аграмунта. Прокуратура Милана возбудила уголовное дело в отношении руководителя фракции Европейская народная партия Лука Волонте за причастность к коррупционному скандалу. Он согласился сотрудничать и назвал имя Аграмунта. По имеющимся у нас достоверным сведениям, в своих показаниях Волонте также указал имя  руководителя группы Либеральных демократов Джорди Хулга Коста, то есть, уже полностью раскрыта вся коррупционная схема азербайджанских властей. Скажу больше, не только гражданское общество Азербайжана, но и, по нашим сведениям, многие европейские депутаты на предстоящей январской сессии выдвинут вопрос недоверия Педро Аграмунту. Думаю, в ходе этой сессии мы станем очевидцами интересных развитий”, - сказала депутат в беседе с «Арменпресс».
Зограбян сообщила, что пока неизвестно, в каком составе будет присутствовать на сессии армянская делегация.  “Мы готовимся к этой сессии. Пока проистекает предвыборный этап. Однако я убеждена, в каком бы составе делегация не присутствовала на сессии, мы надлежащим образом представим наши шаги”, - подчеркнула депутат НС РА.
Зимняя сессия ПАСЕ состоится в 23 - 27 января в Страсбурге. Ранее в рамках возбужденного прокуратурой Милана  против бывшего заместителя председателя ПАСЕ, руководителя фракции Европейская народная партия Лука Волонте уголовного дела стало известно об азербайджанской икорной дипломатии. Об этом в 2016 году со стороны “Европейской инициативы стабильности” был опубликован доклад под названием “Икорная дипломатия: Европейское болото”.