Համանախագահներն աշխատում են ապրիլյան դեպքերը չկրկնվելու ուղղությամբ. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման բուն գործընթացով, ըստ էության, չեն զբաղվում: Կառույցի գործողություններն ուղղված են սահմանային հատվածում լարվածության թուլացմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` անդրադառնալով Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությանը:
«Համանախագահները արդեն մի քանի տարի է՝ իրականում չեն զբաղվում ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմամբ: Ակնհայտ է, որ ներկա իրավիճակում, ներկա իրադրությունում ղարաբաղյան կոնֆլիկտի կարգավորում հնարավոր չէ: Խնդրի կարգավորման վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները, մոտեցումներն այնքան հեռու են միմյանցից, որ դրանք ինչ-որ տեղ համադրելը բավական բարդ է: Նույնիսկ երբեմն կողմերի միջև երկխոսությունն է բարդ: Եվ բավական երկար ժամանակ է միջազգային հանրությունը փորձ է կատարում սահմանային հատվածներում նվազեցնել ռիսկի գործոնը, որպեսզի բռնությունը մնա ինչ-որ շրջանակում»,-ասաց  Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով, ասել, թե կոնֆլիկտը ներկայում հնարավոր է կարգավորել, լուրջ չէ: Համանախագահները ներկայում աշխատում են այն ուղղությամբ, որ ապրիլյան իրադարձությունները չկրկնվեն, և բռնությունը պահպանվի ինչ-որ մակարդակի վրա: Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ակնհայտ է համարում այն, որ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը պատերազմ պետք չէ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել`կապված դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի հետ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, ինչի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր: Հայաստանի զինված ուժերը շարունակում են իրենց մոտ պահել մարտում սպանված ադրբեջանցի զինծառայողի դին: Հրադադարի ռեժիմի խախտումներն անընդունելի են և հակասում են ուժ չկիրառելու պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ստանձնած կողմերի պարտականություններին: Համանախագահները հորդորում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խստորեն պահպանել 2016 թվականին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների ընթացքում ստանձնած համաձայնությունը, այդ թվում և հնարավորինս կարճ ժամկետում ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմների ստեղծման պարտավորությունը: Համանախագահները նաև հորդորում են անհապաղ վերադարձնել մարդկանց աճյունները` համաձայն 2010 թվականին Աստրախանի գագաթնաժողովի պայմանավորվածության` հաշվի առնելով խնդրի բացառապես հումանիտար բնույթը: Մենք կոչ ենք անում կողմերին դադարեցնել երկկողմ մեղադրանքները և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ: Համանախագահները ցավակցություններն են հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին և բոլոր հայերին ու ադրբեջանցիներին, ում համար Նոր տարվա հույսերը մթագնեցին կորստի ցավից»:

MG Co-Chairs try to prevent repetition of April events – political scientist Iskandaryan
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairs are not, in fact, dealing with the Karabakh issue. The structure’s actions are directed towards alleviating the tension in the border, political scientist Alexander Iskandaryan told a press conference in “Armenpress”, commenting on the latest statement of the Minsk Group.
“It is already several years the Co-Chairs, in reality, are not dealing with the settlement of the Karabakh conflict. It is obvious that at the moment, at this situation the settlement of the Karabakh conflict is impossible. The stances, approaches of the sides over the conflict settlement are so far from each other that combining them is quite difficult. Even sometimes dialogue is difficult between the sides. And it is already quite a long time the international community tries to reduce the risk factor in the border in order the violence to remain within some frames”, he said.
The political scientist stated that it will not be serious to say that at the moment the conflict is possible to settle. Currently the Co-Chairs are working on the path in order the April events not to be repeated and the violence to be maintained at some level. He said it is obvious that Armenia and the Nagorno Karabakh Republic do not need war.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group released a statement regarding the December 29 Azerbaijani infiltration attempt on the Armenian border.
The full statement reads:
“Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties. Armenian Armed Forces are still holding the body of an Azerbaijan serviceman killed in the fighting.
Violations of the ceasefire are unacceptable and are contrary to the acknowledged commitments of the Parties, who bear full responsibility, not to use force. The Co-Chairs urge the leaders of Armenia and Azerbaijan to strictly observe the agreements reached during summits in Vienna and St. Petersburg in 2016, including obligations to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism. The Co-Chairs also urge the return, without delay, of human remains, in accord with the agreements of the Astrakhan Summit of 2010, bearing in mind the exclusively humanitarian nature of this issue. We call upon the Parties to cease mutual accusations and undertake all necessary measures to stabilize the situation on the ground.
The Co-Chairs extend their condolences to the families of the fallen soldiers and to all Armenians and Azerbaijanis for whom hopes for the New Year have been darkened with the grief of senseless loss.”