Թևան Պողոսյանը ձևական և անատամ է որակում ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանների նկատմամբ ագրեսիայի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը հերթական անատամ հայտարարությունն էր, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շարունակել տարածաշրջանում իրավիճակը լարելու իր քաղաքականությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Թևան Պողոսյանը: «Մի կողմից կարող ենք հասկանալ, որ Մինսկի խմբի համանախագահող երեք երկրներից երկուսը փոխել են համանախագահներին և ռոտացիոն խնդիր կա, սակայն նրանք պետք է գիտակցեն, որ Մինսկի խմբի աշխատանքները և դերը պետք է գնահատվեն ըստ արժանվույն, ինչը չի արվում: Նրանք հղում են անում Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, սակայն շատ լավ գիտեն, թե որ կողմն է խուսափում այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելուց և ալարում են մեկ տողով նշել այդ մասին»,- ասաց պատգամավորը:
Նրա կարծիքով` Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է առաջին հերթին  կենտրոնանային այն հանգամանքի վրա, որ հարձակումն այս անգամ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության սահմանների վրա, ոչ թե հայկական կողմից պահանջեին վերադարձնել Հայաստանի տարածքում մնացած ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակը: «Ադրբեջանը պահանջում է իր դիվերսանտի դիակը, սակայն այդ երկիրը նախ պետք է բացատրություն տա, թե ինչպես է այդ դիակը հայտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և միայն դրանից հետո իրավունք կունենա պահանջելու դիակը»,- ընդգծեց Պողոսյանը:
Պատգամավորն այն կարծիքին է, որ նման հերթապահ հայտարարություններ տարածելով` Մինսկի խումբը ինքն իր պատվի հետ է խաղում: «Մենք գնահատում ենք այն աշխատանքը, որ Մինսկի խմբի համանախագահները կատարել են մայիսին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, սակայն նրանք պետք է պահանջատեր լինեն, որպեսզի այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն: Նրանք շատ լավ գիտեն, թե որ կողմն է մերժում ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները: Եվ լավ կլինի, որ նրանք Ադրբեջանին ստիպեն հավատարիմ մնալ այն պայմանավորվածություններին, որոնք իրենց իսկ ջանքերով ձեռք են բերվել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների ժամանակ»,- հավելեց Թևան Պողոսյանը:
Եզրափակելով խոսքը` պատգամավորը ցավով նշեց, որ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունն ուղղակի ձևական բնույթ ունի և նպաստում է տարածաշրջանում լարվածություն առաջացնելու Ադրբեջանի քաղաքականության շարունակականությանը:
Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել` նշելով, թե Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր:

MP Poghosyan says Minsk Group Co-Chairs’ latest statement is formal and toothless
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs over the Azerbaijani aggression conducted at the borders of Armenia is another toothless statement which enables Azerbaijan to continue its policy on escalating the situation in the region, “Heritage” faction MP, member of the Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs Tevan Poghosyan told “Armenpress”.
“From the one hand we can understand that two of the three Minsk Group Co-Chairing countries have changed the Co-Chairs and there is a rotation problem, but they must understand that the works and role of the Minsk Group must be assessed accordingly which is not being done. They refer to the agreements reached in Vienna and St. Petersburg, but they know very well which side refuses to implement those agreements and they bother to mention about it in one sentence”, the MP said.
He said first of all the Minsk Group Co-Chairs must have concentrated on the fact that the attack this time happened on Armenia’s borders, rather than to demand from the Armenian side the return of the body of the Azerbaijani saboteur. “Azerbaijan demands the body of its saboteur, but that country must firstly explain how that body appeared in the territory of Armenia and only after that it will have a right to demand the body”, Tevan Poghosyan said.
“We appreciate the work done by the Minsk Group Co-Chairs in Vienna and St. Petersburg, but they must be demanding in order the agreements to be implemented. They know quite well which side refuses from the agreements on expansion of the capabilities of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office,  installation of investigative mechanisms for incidents in the line of contact. And it would be better if they force Azerbaijan to adhere to the agreements that were reached at the Vienna and St. Petersburg summits by their efforts”, the MP stated.
In conclusion, the MP said unfortunately the Minsk Group’s latest statement just bears a formal nature and contributes to the continuation of the Azerbaijani policy on creating tension in the region.
After 12 days of the failed sabotage infiltration attempt, the Minsk Group Co-Chairs issued a statement stating that Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties.