ՎԶԵԲ-ը տեղական արժույթով վարկ է տրամադրում Հայաստանի «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման  եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) տեղական արժույթի ֆինանսավորման ծրագրի միջոցով «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ»-ին  տրամադրում է տեղական արժույթով վարկ՝  8 միլիոն ԱՄՆդոլարին համարժեք գումար ՀՀ դրամով: Այդ միջոցները կաջակցեն Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանը, հատուկ ուշադրություն դարձնելով միկրո, փոքր և միջինձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ-ներ), ինչպես նաև կանանց կողմից՝ ղեկավարվող բիզնեսներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՎԶԵԲ-ից՝ հավելելով. «5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարը հետագա վարկերի տեսքով կտրամադրվի կենսունակ և զարգացող ՄՓՄՁ-ներին, որոնց համար ֆինանսավորման հասանելիությունը, հատկապես տեղական արժույթով, մնում է սահմանափակ:  Բացի այդ, ծրագիրը կաջակցի Հայաստանում կանանց ձեռներեցությանը՝ կանանց կողմից ղեկավարվող փոքր և միջինբիզնեսներին տրամադրելով հետագա վարկեր 3 մլն ԱՄՆ դոլարինհամարժեք գումարի չափով:
ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը Հայաստանում առաջատար բանկերից մեկն է և ունի գերիշխող դիրք մասնավորապես գյուղատնտեսության և ՄՓՄՁ-ների վարկավորման բնագավառում: Նրա ընդարձակ ցանցը՝ 57 մասնաճյուղ Հայաստանի բոլոր մարզերում,  թույլ է տալիս ամբողջ երկրում հասանելի լինել բազմաթիվ պոտենցիալ հաճախորդների  համար:
ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագիրը ստեղծվել է ամրապնդելու կանանց դերը  տնտեսության մեջ, և մինչ օրս հաջողությամբ իրականացվել է աշխարհի 25  երկրներում, որտեղ Բանկը ներդնումներ է իրականացնում: Այնապահովում է  ֆինանսավորման հասանելիությունը՝ տեղական բանկերին վարկային գծերի միջոցով, ինչպես նաև կին ձեռներեցներին և կանանց կողմից ղեկավարվող  ձեռնարկություններին՝ բիզնես խորհրդատվություն,  ուսուցում և աջակցություն  տրամադրելու միջոցով:
Ծրագիրը համատեղում է ֆինանսավորում, տեխնիկական օժանդակություն, տեղական ֆինանսական հաստատությունների համար ռիսկերի նվազեցում՝ առաջին կորուստը ծածկելու ձևաչափով, և խորհրդատվություն բիզնեսներին՝ կանանց կողմից ղեկավարվող  ՓՄՁ-ներին օժանդակելու նպատակով: Տեխնիկական աջակցությունն ու  խորհրդատվական ծառայությունները համատեղ ֆինանսավորվում են ՎԶԵԲ-ի և Լյուքսեմբուրգի ու Շվեդիայի կառավարությունների կողմից:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասել է. « ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը ՎԶԵԲ-ի բազմամյա հաճախորդն է, և մենք տարիների ընթացքում համագործակցել  ենք բազմաթիվ ծրագրերի շրջանակներումՍա ևս մեկ ծրագիր էորը կարող է մեզ օգնել ձեռք մեկնել բիզնեսներին մարզերում՝ շնորհիվ ԱԿԲԱ բանկի ակտիվ գործունեությանը գյուղական շրջաններումՎԶԵԲ-ը մտադիր է բարելավել ֆինանսավորման հասանելիությունը փոքր բիզնեսների և կին ձեռներեցների համար, հատկապեստեղական արժույթովՄենք   համոզված  ենք,  որ այս վարկը հաջողությամբ հասանելի կդառնա նոր ընկերությունների համար Հայաստանի բոլոր անկյուններում»:
«Մենք շատ  ենք կարևորում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը և ՎԶԵԲ-ին համարում ենք մեր ստրատեգիական կարևորագույն գործընկերներից մեկը: Կնքվող վարկային պայմանագիրը, որի միջոցները մենք ուղղելու ենք ինչպես կանանց ձեռներեցության աջակցմանը, այնպես էլ այլ միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը, թույլ կտա ավելի մեծացնել նշված ուղղություններում մեր կողմից իրականացվող ներդրումները: ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը և ՎԶԵԲ-ը արդեն իսկ կնքել են ավելի քան 10 պայմանագիր: Համոզված եմ, որ հետագայում նույնպես ունենալու ենք արդյունավետ համագործակցություն»,- իր խոսքում նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում 1992թ.-ին իր գործունեության մեկնարկից ի վերՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի   քան  1.11 մլրդ  եվրո  153 ծրագրերում՝ երկրի ֆինանսականկորպորատիվ,  ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներումընդ որում՝ այդ ներդրումների 88 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին»:

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is providing a local currency loan in Armenian dram equivalent to US$ 8 million through a local currency financing facility to ACBA-Credit Agricole Bank (ACBA).
As “Armenpress” was informed from the EBRD, the funds will support the development of Armenia’s private sector with a particular focus on micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) as well as women-led businesses.
The equivalent of US$5 million will be on-lent to viable MSMEs, whose access to finance, especially in local currency, remains limited. In addition, the facility will support the development of women’s entrepreneurship in Armenia by on-lending the equivalent of US$ 3 million to women-led small and medium-sized businesses.
ACBA-Credit Agricole is one of the leading banks in Armenia, with a dominant position in lending to agriculture and MSMEs for rural areas in particular. Its extensive network of 57 branches in all regions of Armenia allows it to reach out to many potential clients country-wide.
The EBRD Women in Business programme was created to strengthen the role of women in the economy and to date has been rolled out successfully in 25 countries where the Bank invests. It provides access to finance through credit lines to local banks as well as business advice, training and support for women entrepreneurs and women-led enterprises.
The programme combines financing, technical assistance, risk mitigation in the form of first-loss cover for local financial institutions, and business advisory services to support women-led SMEs. Technical assistance and advisory services are jointly funded by the EBRD and the governments of Luxembourg and Sweden.
Mark Davis, EBRD Head of the Yerevan office, said: “ACBA is a longstanding client of the EBRD and we have worked on numerous programmes together over the years. This is yet another project that can help us to reach businesses in the region through ACBA’s strong rural presence. The EBRD is determined to improve access to finance for small businesses and women entrepreneurs, especially in local currency. We are confident today’s loan will be very successful in reaching new companies in every part of Armenia.”
“We greatly appreciate this cooperation with the EBRD and consider the Bank to be one of our most important strategic partners. This loan will be directed to supporting women’s entrepreneurship as well as financing MSMEs and will enable us to expand our investments in these areas. ACBA-Credit Agricole Bank and the EBRD have already signed more than 10 agreements and I am sure we will continue our effective cooperation,” said the Chief Executive Officer of ACBA-Credit Agricole Bank, Hakob Andreasyan, in a speech at today’s signing.
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested over €1.11 billion in 153 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 per cent of these investments being in the private sector.