Գերմանիայի դեսպանն առաջարկում է Թուրքիային հայ-թուրքական սահմանը բացել որոշ խմբերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը ցանկալի է համարում, որ կրկին փորձ արվի հայ-թուրքական հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ: Դեսպանը լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է, որ պետք է գործնական քայլեր կատարվեն` ի նպաստ երկու ժողովուրդների, պետությունների մերձեցմանը:
«Ստեղծված դժվար իրավիճակները չպետք է խոչընդոտեն նոր լուծումներ գտնելու, հարաբերությունները բարելավելու հարցում: Նախորդ անգամ խոսք էր գնում սահմանի բացման մասին: Այսօր ես չեմ կարող ասել, թե դա որքանով է իրատեսական, սակայն որոշ խմբերի համար սահմանը կարող է մասնակի բաց լինել: Օրինակ` միջազգային զբոսաշրջիկների համար»,-ասաց դեսպանը` ընդգծելով, որ գերմանական կողմը հնարավորություններ է ստեղծում հայ և թուրք քաղաքացիական հասարակությունների շփումների համար:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանն անդրադարձավ Գերմանիայի դասագրքերում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու հարցին: Նա նշեց, որ Գերմանիայում կրթական, մշակութային քաղաքականությունն իրականացվում է երկրամասային մակարդակով: Հետևաբար` դպրոցական առարկաների հարցը որոշում է երկրամասային նախարարությունը:
«Ինչպես գիտեք, արդեն Սաքսոնիա-Անհալտ երկրամասը մանկավարժների համար հրատարակել է ուսումնական ձեռնարկ, թե ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման պատմություն առարկայի շրջանակում: Այսինքն` արդեն իսկ մեկ երկրամաս կատարել է այդ քայլը, պետք է սպասել մյուս երկրամասերի արձագանքին»,-հավելեց դեսպանը:
Թուրքիան 1993թ.-ից միակողմանիորեն փակել է հայ-թուրքական սահմանը: Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է հարաբերությունների բարելավման քայլերի առանց նախապայմանների:

German Ambassador offers Turkey to open border with Armenia for some particular groups
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS.  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Matthias Kiesler thinks it would be good to make another attempt of reconciliation of Armenian-Turkish relations. In a meeting with reporters the Ambassador noted that practical steps are necessary for the reconciliation of the two peoples and states.
“The existing difficult situation should not hamper seeking new solutions for the normalization of the relations. There were talks about opening of the border last time. Today I cannot say how realistic it is, but the border can be partially open for some particular groups, for example, international tourists”, the German Ambassador said, adding that the German side creates opportunities for civil societies of the two countries to interact with each other.
The German Ambassador referred to the issue of including the Armenian Genocide theme in German school text books. He mentioned that educational and cultural policy in Germany is implemented on the level of federal states. Therefore the ministries of the federal states are responsible for school subjects.
“As you may know Saxony-Anhalt state has published a handbook for pedagogues on how to teach the Armenian Genocide theme in the sidelines of history subject. This means that one state has already done that. We should wait for the response of other states”, the Ambassador added.
Turkey closed the border with Armenia unilaterally in 1993. Armenia has announced many times about its readiness to normalize relations without preconditions.