«Արարատ-Ուրարտու թագավորությունը» նոր ֆիլմը կտա շատ հարցերի պատասխաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հազարամյակների պատմության մեջ առանձնահատուկ դեր է խաղացել Վանի թագավորությունը՝ Արարատ-Ուրարտուն՝ դառնալով Հայոց պատմության առաջին համահայկական թագավորությունը: Ի՞նչ էթնիկ բնութագիր ուներ այդ պետությունը, արդյո՞ք Հայկական լեռնաշխարհի հնագույն այդ քաղաքակրթության հիմնադիրները հենց հայերն էին: «Արարատ-Ուրարտու թագավորությունը» նոր ֆիլմը կփորձի պատասխանել այս հարցերին և ավելի շոշափելի դարձնել պատմության կարևորագույն անցքերը:
Ֆիլմի հեղինակներն են պատմաբան Արտակ Մովսիսյանը և ռեժիսոր Արտակ Ավդալյանը։ Այս նոր ֆիլմը կներկայացնի Ք.ա. 9-7-րդ դարերում Հայկական լեռնաշխարհում բարձրացած Ուրարտու պետության պատմությունը, պետական կարգն ու զինված ուժերը, մշակույթը, ավանդույթները, կենցաղը: Դրանով իսկ ֆիլմը կծառայի որպես տեսաձեռնարկ ուսումնական հաստատություններում:
«Շատ կարևոր է մեր պատմությունն իր բոլոր դարաշրջաններով ներկայացնել գիտահանրամատչելի լեզվով։ Դրանցից մեկն իր մեծ նշանակությամբ Վանի թագավորության՝ առաջին համահայկական պետության  ժամանակաշրջանն է։ Ըստ էության, այն դրեց հիմքերը, որոնց շնորհիվ մոտ 1500 տարի մենք պետականության լիցք ունեցանք: Ք.ա. առաջին հազարամյակի սկզբում Վանի արքաներն այդ լիցքը հաղորդում են մեզ և, ճիշտ է, որոշ ընդհատումներով, բայց այդ պետականությունը գալիս հասնում է մինչև 5-րդ դար»,- նշեց Արտակ Մովսիսյանը:
Խոսելով գիտության մեջ երկար ժամանակ իշխած Ուրարտուի՝ ոչ-հայկականության կարծիքի մասին, պատմաբանը նշեց, որ ժամանակին կասկածի պատճառ էին դարձել Վանի թագավորության սեպագրերի վերծանությունը ոչ հայերենով, նաև դրանցում հիշատակված արքայանունների բացակայությունը Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմության» մեջ։ Այսօր, սակայն, այդ հարցերն իրենց բացատրությունը գտել են։
«Ֆիլմում ինձ համար կարևոր է ներկայացնել փաստերը, և դիտողն ինքը կանի իր եզրակացությունները: Մեզ համար նպատակային է Ուրարտուին՝ որպես ֆենոմենի անդրադառնալը, ցույց տալը, թե ինչ տեղ ու դեր է այն ունեցել ինչպես Հայոց պատմության մեջ, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանում, փորձել գնահատել նրա քաղաքակրթական նշանակությունը»,-հավելեց պատմաբանը:
Արտակ Մովսիսյանի համոզմամբ՝ հայագիտության քարոզչությունը մեզ համար շատ կարևոր խնդիր է ոչ միայն ճանաչողական, այլև քաղաքական առումով. «Այսօր Ադրբեջանն իր կեղծարարությունը հասցրել է պետական մակարդակի։ Այսինքն՝ նրանք պետական մակարդակով պնդում են, որ մածունը սև է, ոչ թե սպիտակ… Արդյունավետ հայագիտական քարոզչությունը մենք ոչ միայն պետք է իրականացնենք գրքերի միջոցով և ոչ միայն դպրոցներում կամ համալսարաններում, այլև փաստավավերագրական ֆիլմերի, համակարգչային ծրագրերի, ինչու ոչ, նաև խաղերի, հնարավորության դեպքում՝ գեղարվեստական ֆիլմերի միջոցով»։
Փաստագրական ֆիլմի նկարահանումները կատարվել են Հայաստանի Հանրապետությունում, Արևմտյան Հայաստանում և Իրանում: Հարցազրույցներ են վերցվել մեկ տասնյակից ավելի գիտնականներից, որոնց մեծ մասն օտարազգիներ են: Նկարահանման համար հստակ բյուջե չի եղել, այն կյանքի է կոչվել մի շարք բարեկամների օժանդակությամբ, նաև սեփական միջոցներով: Ֆիլմը պատրաստման փուլում է, Արտակ Մովսիսյանը լիահույս է՝ սպասվելիք ֆինանսական օժանդակության շնորհիվ այն վերջնական տեսքի կգա մինչև տարեվերջ։
Սա Արտակ Մովսիսյանի և ռեժիսոր Արտակ Ավդալյանի համատեղ աշխատանքի առաջին փորձը չէ: Մինչ այս նրանք միասին ստեղծել են «Ժայռապատկերներից մինչև այբուբեն», «Հռոմից ավելի հին մայրաքաղաքը» և «Պատմության կեղծարարները. Ադրբեջան» ֆիլմերը:

Новый фильм «Царство Арарат-Урату» даст ответы на многие вопросы
В тысячелетней истории Армении особую роль сыграло царство Ван – Арарат-Урарту, став первым всеармянским государством в истории страны. Какова этническая характеристика этого государства? На самом ли деле основателями этой древнейшей цивилизации были именно армяне? Фильм «Царство Арарат-Урату» попытается ответить на поставленные вопросы.
Авторы картины – историк Артак Мовсисян и режиссер Артак Авдалян. Новый фильм представят историю, государственный порядок, армию, культуру, традиции, быт государства Урарту, построенного в 9-7 вв. до н. э. в Армянском нагорье. Фильм послужит своеобразным видеопособием для учебных заведений.
«Очень важно представить нашу историю во все периоды на общедоступном языке. Одним из них по значимости является царство Ван – период первого всеармянского государства. По сути, оно заложило основы, благодаря которым у нас около 1500 лет был заряд государственности”, - отметил Артак Мовсисян.
Говоря о наличии в науке мнения о том, что правившее долгие годы государство Урарту не было армянским, историк отметил, что в свое время причиной для сомнений стали найденные в Ване клинописи на неармянском языке, а также отсутствие в них имен царей, упомянутых и “Истории Армении” Мовсеса Хоренаци. Однако сегодня на все вопросы даны объяснения.
“В фильме для меня важно было представить факты, и зритель сам сможет сделать соответствующие выводы. Для нас важно обратиться к Урарту, как к феномену, показать, какую роль оно играло в истории Армении и во всем регионе, попытаться оценить его цивилизационное значение”, - добавил историк.
По заверению Артака Мовсисяна, пропаганда армненоведения является для нас важной задачей не только в познавательном, но и в политическом плане.
“Сегодня Азербайджан занимается фальсификациями на государственном уровне. То есть, они утверждают, что белое –это черное, и наоборот… Эффективная арменоведческая пропаганда должна осуществляться не только при помощи книг, но и посредством документальных фильмов, компьютерных программ, игр, при возможности - художественных фильмов”, - заявил он.
Съемки документального фильма проводились в РА, в Западной Армении и Иране. Были взяты интервью у более десятка ученых, большинство которых были иностранцами. Для съемок фильма не было бюджета, он был создан при поддержке меценатов и на собственные средтсва. До конца года работы над фильмом будут завершены. Это не первый совместный опыт работы Артака Мовсисяна и режиссера Артака Авдаляна. До этого ими были созданы фильмы “От наскальных рисунков до алфавита”, “Столица древнее Рима” и “Фальсификаторы истории : Азербайджан”.