Գրեթե 4 հազար միգրանտ է զոհվել ծովով ԵՄ հասնելու փորձ անելիս
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին գրեթե 4 հազար միգրանտներ ու փախստականներ են զոհվել ծովով Եվրոպայի ափեր հասնելու փորձ կատարելիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 28-ին հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
ՄՄԿ-ի տվյալներով՝ տարեսկզբից ծովային ճանապարհով Եվրոպա են ժամանել ավելի քան 332 հազար միգրանտներ ու փախստականներ: Միեւնույն ժամանակ 3930 մարդ զոհվել կամ անհետ կորել Է՝ փորձելով հատել Միջերկրական ծովը:
Անցած շաբաթ կազմակերպությունում նշել են, որ 2016 թվականին կարող Է գերազանցվել Միջերկրական ծովում զոհված միգրանտների եւ փախստականների թվով անցած տարվա վշտալի ռեկորդը. 2015 թվականին ծովում զոհվել Է 3771 մարդ:

При попытке попасть в ЕС по морю за год погибли четыре тысячи мигрантов
Почти 4 тысячи мигрантов и беженцев погибли при попытке добраться до европейских берегов по морю в 2016 году. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает в пятницу Международная организация по миграции (МОМ).
По данным МОМ, с начала года в Европу морскими путями прибыло более 332 тысяч мигрантов и беженцев. При этом 3930 человек погибли или пропали без вести при попытке пересечь Средиземное море.
На прошлой неделе в организации отмечали, что в 2016 году может быть побит печальный рекорд прошлого года по количеству мигрантов и беженцев, погибших в Средиземном море — в 2015 году на море погибло 3771 человек.