«Արցախպրես»-ը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես» լրատվական գործակալության և Թեհրանի «Ալիք» հայկական օրաթերթի միջև երեկ՝ հոկտեմբերի 23-ին, Ստեփանակերտում, լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովի արցախյան նիստի ավարտին համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել:
Հուշագրի համաձայն՝ «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունը և Թեհրանի «Ալիք» հայկական օրաթերթը այսուհետ կունենան սերտ համագործակցություն: Մասնավորապես, կիրականացվեն տեղեկատվության փոխանակման, լրագրողների փոխայցելությունների կազմակերպման, և համատեղ նախագծերի իրականացման աշխատանքներ, որոնք ուղղված կլինեն հայրենիք-սփյուռք կապի ամրապնդմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հուշագրի ստորագրման ժամանակ ներկա են գտնվել ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ԼՂՀ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Հայրենիք-Սփյուռք կապի ամրապնդմանն ուղղված այս կարևոր իրադարձությունը իր ներկայությամբ պատվել է նաև հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
Ի դեպ, անկախության անցած 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ Արցախի և սփյուռքի լրատվամիջոցների միջև համագործակցության հուշագիր է ստորագրվում:
Համագործակցության ստեղծման սկիզբը դրվել է դեռևս սեպտեմբերին, երբ գործընկերների հրավերով «Ալիք» օրաթերթի 85-ամյակի գլխավոր տոնակատարությանը Թեհրանում մասնակցել է նաև «Արցախպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Վահրամ Պողոսյանը:
«Ալիք»-ը հրատարակվում է 1931 թ. մարտի 22-ից Թեհրանում` սկզբում որպես շաբաթաթերթ, 1935 թ.-ից` երկօրյա, իսկ 1941 թ.-ից` որպես օրաթերթ. այն 1965 թ.-ից լույս է տեսնում 8 էջով։ Թերթը հրատարակվել է առանց դադարի, միայն 1979 թ. Հունվարին` Իրանի հեղափոխության հաղթանակի նախօրյակին, մասնակցելով համաիրանական մամուլի գործադուլին, շուրջ 40 օր դադարել է հրատարակվելուց։ Ունի Հայ հեղափոխական դաշնակցության գաղափարա-քաղաքական ուղղվածություն և իր բովանդակության առանցքն է կազմում Հայ դատի հետապնդումը։ Են որ ամենագլխավորն է, իրականացնում է հայ ժողովրդի բովանդակ շահերի պաշտպանությունը և իրանահայ համայնքի հայեցի դիմագծի պահպանումը։ Ունի իր սեփական տպարանը և խմբագրատան շենքը։ Հրատարակում է նաև իրանահայ դպրոցների դասագրքեր, հայերեն ու պարսկերեն գրքեր և տպագրական այլազան պատվերներ։ Բազմիցս մասնակցել է Իրանի մամուլի ցուցահանդեսներին։ Ներկայումս տպագրվում է 4350 տպաքանակով և ունի բաժանորդներ թե Իրանի հայահոծ քաղաքներում և թե սփյուռքի զանազան գաղթօջախներում։ 2001 թ. հունվարի 23-ից «Ալիք»-ը տեղադրվում է նաև համացանցի վրա։ 2004 թ.-ի մարտից օրաթերթը խմբագրում է Դերենիկ Մելիքյանը։

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. “Artsakhpress” News Agency and “Alik” Armenian daily newspaper signed a memorandum of cooperation at the end of the conference of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists in Stepanakert, NKR on October 23, reports “Armenpress”.
According to the memorandum, “Artsakhpress” News Agency and “Alik” Armenian daily newspaper will closely cooperate. In particular, exchange of information, organizing mutual visits of journalists, implementation of joint projects and activities aimed at strengthening the Motherland-Diaspora relations will be carried out.
Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan, other high-ranking officials attended the signing ceremony. NKR President Bako Sahakyan also took part in this important event.
In fact, for the first time a memorandum of cooperation has been signed between Nagorno Karabakh and Diaspora media over the past 25 years of independence.
The cooperation began in September, when "Artsakhpress" news agency director Vahram Poghosyan also attended the main celebration of the 85th anniversary of “Alik” Armenian daily newspaper in Tehran at the invitation of the partners.
"Alik” is an Armenian daily newspaper based in Tehran, Iran. It was founded in March 1931. “Alik” was initially a weekly, and beginning from 1935 it started publishing once every two days. In 1941 it became a daily and has been published continuously.
The newspaper has its own publishing house and printing premises that publishes Armenian language and Iranian books. The newspaper has had various supplements. The current editor in chief is Terenik Melikian.