Ադրբեջանը դիվերսիոն գործողություններով փորձում է իր դեմքը փրկել. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը դիվերսիոն գործողություններով փորձում է իր դեմքը փրկել: Ալիևը փորձում է ներքաղաքական դաշտում դիվիդենտներ ստանալ` ժողովրդին ցույց տալով իբր հայրենասեր է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով հոկտեմբերի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձերին:
«Հաշվի առնելով այն, որ ապրիլյան պատերազմի «բլից-կրիգը» ձախողվեց` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամեն ինչ անում է, որ երեսը փրկի` դիմելով նման քայլերի, որոնք բնորոշ են հանցագործին: Ադրբեջանն իրականացնում է դիվերսիոն փորձեր, գործի դնում դիպուկահարներին` ցույց տալով, որ ինքը կա: Դրանից բացի, Ալիևն այդ գործողություններով փորձում է ներքաղաքական դաշտում դիվիդենտներ ստանալ` ժողովրդին ցույց տալով, թե որքան հայրենասեր է: Այնինչ, դրան զուգահեռ շարունակում է թալանել ժողովրդին»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
«Արմենպրես»-ի այն դիտարկմանը, թե որքանով են այս գործողությունները կապված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցի հետ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ անմիջականորեն կապված չեն:
«Անմիջականորեն կապված չեն, սակայն պետք է նկատել, որ նման այցերի ժամանակ սահմանին Ադրբեջանի գործողություններն ակտիվանում են: Իհարկե, անտրամաբանական է համանախագահների այցելության ժամանակ նման գործողությունների դիմելը, սակայն հանցագործ պետությունը տրամաբանությամբ չի շարժվում»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Հոկտեմբերի  20-ին` ժամը 23:00-23:30 ընկած ժամանակահատվածում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Դիվերսիոն խմբին դիմագրավելու ընթացքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. By carrying out sabotage actions Azerbaijan is trying to save its face. Aliyev is trying to receive dividends in the domestic political field thus, demonstrating himself as a patriot to the Azerbaijani people, NKR President’s Spokesman Davit Babayan told “Armenpress” commenting on the sabotage infiltration attempts carried out by the Azerbaijani side on October 20 in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
“Taking into account the failure of the April war blitzkrieg, the Azerbaijani leadership does everything possible to save its face by taking such steps that characterize the criminal. Azerbaijan carries out sabotage attempts, uses snipers thus showing that it exists. Moreover, with such steps Aliyev is trying to receive dividends in the domestic political field thus showing his people how patriot he is. Whereas, in the meantime he continues to rob the Azerbaijanis”, Davit Babayan said.
To “Armenpress” question to what extent such actions are related with the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ visit, Davit Babayan said they are not directly related with it.
“They are not directly related, but we must notice that during such visits the Azerbaijani actions are being intensified. Of course, taking such steps during the Co-Chairs’ visit is illogical, however, the criminal state doesn’t act with a logic”, he said.
On October 20, at 23:00-23:30, Azerbaijan carried out sabotage infiltration attempts in the eastern and southern directions of the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact. The Defense Army units detected the advance of the Azerbaijani special forces in time and pushed them back to their starting positions by inflicting losses. During the confrontation with the sabotage unit the Defense Army did not sustain losses.