Ադրբեջանը դիվերսիոն գործողություններով փորձում է իր դեմքը փրկել. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը դիվերսիոն գործողություններով փորձում է իր դեմքը փրկել: Ալիևը փորձում է ներքաղաքական դաշտում դիվիդենտներ ստանալ` ժողովրդին ցույց տալով իբր հայրենասեր է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով հոկտեմբերի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձերին:
«Հաշվի առնելով այն, որ ապրիլյան պատերազմի «բլից-կրիգը» ձախողվեց` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամեն ինչ անում է, որ երեսը փրկի` դիմելով նման քայլերի, որոնք բնորոշ են հանցագործին: Ադրբեջանն իրականացնում է դիվերսիոն փորձեր, գործի դնում դիպուկահարներին` ցույց տալով, որ ինքը կա: Դրանից բացի, Ալիևն այդ գործողություններով փորձում է ներքաղաքական դաշտում դիվիդենտներ ստանալ` ժողովրդին ցույց տալով, թե որքան հայրենասեր է: Այնինչ, դրան զուգահեռ շարունակում է թալանել ժողովրդին»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
«Արմենպրես»-ի այն դիտարկմանը, թե որքանով են այս գործողությունները կապված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցի հետ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ անմիջականորեն կապված չեն:
«Անմիջականորեն կապված չեն, սակայն պետք է նկատել, որ նման այցերի ժամանակ սահմանին Ադրբեջանի գործողություններն ակտիվանում են: Իհարկե, անտրամաբանական է համանախագահների այցելության ժամանակ նման գործողությունների դիմելը, սակայն հանցագործ պետությունը տրամաբանությամբ չի շարժվում»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Հոկտեմբերի  20-ին` ժամը 23:00-23:30 ընկած ժամանակահատվածում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Դիվերսիոն խմբին դիմագրավելու ընթացքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:

Диверсионными действиями Азербайджан пытается спасти лицо: Давид Бабаян
Диверсионными действиями Азербайджан пытается спасти лицо. Алиев пытается получить дивиденты в своей внутренней политике, показывая народу свой якобы патриотизм. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, освещая события в ночь на 21-е октября, когда в районе 23:00-23:30 20-го октября азербайджанская  сторона предприняла в восточном и южном направлении на линии соприкосновения попытки проникновения.
«С учетм того, что «блиц-криг» начала апреля провалился, руководство Азербайджана делает все, чтобы спасти лицо, прибегая к шагам, которые присущи преступникам. Азербайджан предпринимает диверсионные попытки, применяет снайперов, демонстрируя свое присутствие. Кроме того, Алиев пытается получить дивиденты в своей внутренней политике, показывая народу свой якобы патриотизм. В то же время он продолжает грабить народ»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
На замечание «Арменпресс» о том, насколько эти действия связаны с визитом сопредседателей Минской группы ОБСЕ, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что непосредственной связи нет.
«Непосредственной связи нет, однао обычно во время подобных визитов действия Азербайджана на либии соприкосновения активируются. Конечно, это нелогично, однако преступное государство не руководствуется логикой»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
В районе 23:00-23:30 20-го октября азербайджанская  сторона предприняла в восточном и южном направлении на линии соприкосновения попытки проникновения.
По оперативным данным АО НКР, в ночь с 20-го на 21-е октября, в районе 23:00-23:30,   азербайджанская сторона предприняла в восточном и южном направлении на линии соприкосновения попытки проникновения. Авангард АО НКР, своевременно обнаружив эти попытки, без потерь со своей стороны отбросила атакующих диверсантов на исходные позиции.