Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարումից. ՀՀ ԱԳ նախարար
Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի
պայմանավորվածությունների կատարումից. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 20-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են ղարաբաղյան հիմնախնդրին նվիրված՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ խաղաղ գործընթացի առաջ մղման համար հրամայական է այդ պայմանավորվածությունների անվերապահ իրականացումը, ինչից Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հանգուցալուծման գործընթացում առաջընթաց ապահովելուն ուղղված ջանքերին։

Азербайджан упорно отказывается от исполнения договоренностей Вены и Санкт- Петербурга: глава МИД Армении
Азербайджан упорно отказывается от исполнения договоренностей Вены и Санкт-
Петербурга: глава МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 20 октября принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи собеседники коснулись договоренностей по нагорно-карабахскому конфликту, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге.
Глава МИД Армении подчеркнул, что для продвижения мирного процесса необходимостью является беспрекословная реализация этих договоренностей, от чего упорно отказывается Азербайджан.
Спецпредставитель ЕС подтвердил содействие ЕС исполнению достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, усилиям по обеспечению в процессе разрешению конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.