Քաշմիրի հնդկական մասի սահմանամերձ տարածքների բնակիչները լքում են իրենց տները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Ջամուի եւ Քաշմիրի նահանգի սահմանամերձ տարածքների բնակիչները շտապ կարգով լքում են իրենց տները եւ այլ տարածաշրջաններ են տեղափոխվում վիճահարույց Քաշմիրի՝ Պակիստանի վերահսկողության տակ գտնվող մասում հնդկական բանակի իրականացրած հատուկ գործողութունից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացրել Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է IANS լրատվական գործակալությունը:
Նրա տեղեկատվությամբ` տարածաշրջանում «խուճապ եւ խառնաշփոթ» Է տիրում. տեղի բնակիչները երկյուղում են, որ Իսլամաբադը պատասխան գործողություններ կձեռնարկի: Ավելի վաղ Փենջաբի նահանգի կառավարությունը հայտարարել Է Պակիստանի հետ սահմանի երկայնքով 10-կիլոմետրանոց գոտու բնակիչների տարհանման մասին:
Սահմանամերձ տարածքներում խուճապն սկսվել Է այն բանից հետո, երբ Հնդկաստանը հայտնել Է, որ հնդիկ կոմանդոները հատուկ գործողության ընթացքում լույս սեպտեմբերի 29-ի գիշերը ահաբեկիչների յոթ ապաստաններ են ոչնչացրել Քաշմիրում հսկողության գծի պակիստանյան կողմում՝ սպանելով 30-35 զինյալների: Ինչպես նշում Է Times of India-ն, վկայակոչելով բանակային աղբյուրներ, հնդիկ հատուկ ջոկատայինների մի քանի խմբեր ուղղաթիռներով արտագրոհներ են իրականացրել՝ մինչեւ 3 կիլոմետր խորանալով Քաշմիրի՝ Պակիստանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում եւ ուղղորդված հարվածներ հասցրել զինյալների ապաստարաններին, որոնցում նրանք թաքնվում Էին՝ «նախապատրաստվելով հնդկական տարածքների դեմ գրոհներին»,-հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Жители приграничных территорий индийской части Кашмира покидают свои дома
Жители приграничных территорий индийского штата Джамму и Кашмир срочно покидают свои дома и перебираются в другие регионы после спецоперации индийской армии на подконтрольной Пакистану части спорного Кашмира. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщает информационное IANS.
По информации агентства, в регионе царит "паника и смятение" - местные жители опасаются, что Исламабад предпримет ответные действия. Ранее правительство штата Пенджаб объявило об эвакуации жителей десятикилометрового пояса вдоль границы с Пакистаном.
Паника на приграничных территориях началась посте того, как Индия сообщила, что индийские коммандос уничтожили в ночь на четверг семь убежищ террористов с пакистанской стороны Линии контроля в Кашмире в ходе спецоперации, в которой ликвидировано 30-35 боевиков. Как сообщает Times of India со ссылкой на армейские источники, несколько групп индийских спецназовцев на вертолетах совершили вылазки, углубившись до 3 км на подконтрольную Пакистану территорию Кашмира, и провели "хирургически точные удары" по убежищам боевиков, в которых те скрывались, "готовясь к атакам на индийскую территорию".