Հերիկ. հրաշքով փրկված ու զարգացողը գյուղը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բերձորից 45 կմ հեռավորության վրա գտնվող Հերիկ գյուղում աշակերտներն արդեն նորակառույց դպրոցում են սովորում։ «Հայրենասեր» կազմակերպության ջանքերով կառուցված դպրոցը նպաստել է գյուղում նոր ընտանիքների վերաբնակեցման որոշում կայացնելուն։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է արցախաբնակ Թամարա Գրիգորյանի ծավալուն հոդվածը գյուղի անցուդարձի վերաբերյալ։
Գյուղի մասին
Հերիկ գյուղը Մոշաթաղ եւ Բերդիկ գյուղերի հետ մտնում է Մոշաթաղ համայնքի մեջ: Հերիկը գտնվում է Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձորից 45 կմ հեռավորության վրա, դեպի հյուսիս-արեւելք: Գյուղն ազատագրվել է Արցախյան պատերազմի ժամանակ, 1991-92 թթ.: Գյուղի վերաբնակեցումն սկսվել է 1995-96 թթ.: Այդ տարիներին գյուղում եղել է 30 տնտեսություն: Վերաբնակեցումից հետո դեռ մի քանի տարի գյուղում էլեկտրականություն չի եղել, Հերիկ գյուղի երեխաները դպրոց չեն ունեցել:
Մի անգամ դատարկված ու նորից վերաբնակեցված Հերիկը
Էլեկտրականության, դպրոցի բացակայության պատճառով Հերիկը 1999-2000-ական թվականներին սկսել է դատարկվել: Թվում էր, թե գյուղի կործանումն անխուսափելի է: Սակայն գյուղին վիճակված էր ապրել ու վերածնվել. գյուղում միայնակ մնացած Բակունց եղբայրների երկու ընտանիքները պահպանել ու հսկել են ամբողջ գյուղը, թույլ չեն տվել տներին ավերվել: Եվ այդ տները պետք է մի օր ծառայեին նոր վերաբնակիչներին:
2009-2010 թթ. Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավարության հատուկ որոշմամբ Հերիկն սկսվել է կրկին վերաբնակեցվել: Այստեղ տեղափոխվել են մի քանի ընտանիքներ, գյուղն ապահովվել է էլեկտրականությամբ:
«Հայրենասեր»-ի կողմից կառուցված դպրոցը՝ գյուղի զարգացման գրավական
Որոշ տարրական պայմաններով ապահովվելուց հետո էլ, սակայն, գյուղում առաջնային էր մնում դպրոցի հարցը: Հերիկ գյուղի երեխաները դասերն անց էին կացնում կիսախարխուլ ու խոնավ մի տան մեջ: Ծնողներն ամեն օր մտածում էին երեխաներին օր առաջ այդ դպրոցից, հետեւաբար՝ գյուղից հեռացնելու մասին: Շատ ընտանիքներ խուսափում էին վերաբնակվել Հերիկում՝ հաշվի առնելով հենց դպրոցի անմխիթար վիճակը:
Համայնքապետ Սիրակ Սողոմոնյանի խոսքով, շատերն էին թերահավատորեն նայում այն շենքի ավերակին, որը նախատեսվում էր վերակառուցել որպես նոր ու ժամանակակից դպրոց: Շատերը չէին հավատում ծրագրի հնարավոր լինելուն. ծրագրին, սակայն, հավատացին «Հայրենասեր» կազմակերպությունն ու իր նվիրատուները: Մի քանի ամսվա մեջ հնարավոր եղավ ավերակը վերածել հարմարավետ ու մաքուր դպրոցի: Այսօր արդեն նոր ընտանիքներ են գալիս գյուղ՝ հաշվի առնելով դպրոցի առկայությունը: «Սեպտեմբերի մեկին, մի ընտանիք տեղափոխվեց մեզ մոտ, երեք երեխա ունեն: Թուֆենկյան հիմնադրամն էլ որոշել է մեր գյուղում մի քանի բնակելի տներ կառուցել՝ հաշվի առնելով այն, որ մեր գյուղում արդեն ժամանակակից ու բարեկարգ դպրոց կա»,-տեղեկացրեց Սիրակ Սողոմոնյանը:
Հերիկում կառուցված դպրոցն այսօր դարձել է գյուղի լինելիության, զարգացման ու կայացման գրավականը:
Հերիկն այսօր
Հերիկում այսօր 12 տնտեսություն կա: Գյուղն այսօր լիահույս է ապագայի հանդեպ: Ծնողը տեսնելով իր երեխայի համար կառուցված դպրոցը, այլեւս չի մտածում նրան որեւէ տեղ տեղափոխելու մասին: Երեխան էլ այսօր մեծ ուրախությամբ է գնում մաքուր ու բարեկարգ, դեռեւս նախորդ տարի միայն երազանք թվացող դպրոց:
Գյուղի բնակիչները, ենթակառուցվածքների առկայության դեպքում, պատրաստ են ապրել ու աշխատել Հերիկում: Գյուղի դիրքը թույլ է տալիս մեծ ծավալով ցորեն, գարի մշակել, ինչով էլ գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են:
Այսօր նաեւ բարեկարգվում են գյուղի ճանապարհները: Համայնքապետն ասում է, որ ճանապարհների բարեկարգման ընթացքում մի քանի խաչքարեր են հայտնաբերել, որոնք տեղափոխվել են գյուղում գոյություն ունեցող միջնադարյան եկեղեցու բակ:
Հերիկն ազատագրվել է հայ ազատամարտիկի կյանքի գնով, հայրենիքի այս հողակտորը սրբագործված է հայ զինվորի արյունով: Հերիկցիները սա քաջ են գիտակցում: Հենց այդ պատճառով ապրիլյան առաջին օրերին նրանք առաջիններից էին, որ մոռանալով տուն ու աշխատանք՝ կամավոր շտապեցին սահման: «Իհարկե, առաջինն ենք մեկնել, միայն Հերիկից 6-7, իսկ մեր ամբողջ համայնքից միասին՝ մոտ 45 հոգի մեկնել են առաջնագիծ ու ակտիվորեն մասնակցել հայրենիքի պաշտպանությանը: Մեկնել ենք, քանի որ մենք շատ լավ հասկանում ենք, թե ինչու ենք այստեղ ապրում», հպարտորեն ասում է համայնքապետ Սիրակ Սողոմոնյանը:
Նրա ձայնի մեջ վստահություն ու ուրախություն է զգացվում. համայնքապետն իսկապես ուրախ է կառուցված դպրոցի համար, ուրախ է, որ Հերիկ գյուղն այսուհետ ապրելու է լիարժեք կյանքով, ուրախ է, որ իր համայնքից ոչ թե մարդիկ հեռանալու են ու հեռացնեն իրենց երեխաներին, այլ ձգտելու են իրենց երեխաներին բերել այստեղ՝ մաքուր ու հարմարավետ դպրոցում սովորելու:

Herik: the village saved by miracle
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The children already study in new and comfortable school in Herik village located 45 km north east from Berdzor. The school built by Hayrenaser Organization contributed to making a decision on resettling new families in the village.
“Armenpress” presents NKR resident Tamara Grigoryan’s article about Herik village.
About the village
Herik village, along with Moshatagh and Berdik, is in the Moshatagh region. Herik is located 45 kilometers north east from the Kashatagh’s central region of Berdzor. The village was liberated during the Karabakh war in 1991-92. Resettlement began around 1995-96.
There were only 30 families in the region during those years. The village lacked electricity and a school for a couple of years after the resettlement.
Once deserted and now resettled Herik
The village was deserted because of the lack of electricity from 1999-2000. It seemed like destruction of the village was inevitable. However, this village was destined to live and be reborn once more. The two families of Bakunts brothers were left alone to maintain and control the whole village and not let the homes be destroyed. Those homes would later serve for the incoming settlers.
With the decision of Kashatagh’s Regional Council in 2009-2010, resettlement began once again for Herik. A few families had already moved in the village and electricity was restored.
The school built by Hayrenaser is the driving force for rural development
After some basic necessities were provided for, the lack of school remained a priority in the village. The students would have their lessons in a deteriorated and damp house. The parents wanted to take their kids out of the school and the village as soon as possible. Many families avoided settling there because of the poor condition of the school.  The regional director, Sirak Soghomonyan said that many were skeptical that their crumbling building would be restored and built into a new and modern school.
Many didn’t believe that this project would become a reality. However, Hayrenaser and its donors believed in its success. Within a few months, it was possible to turn the ruin into a comfortable and clean school. Today, new families began moving into the village by taking into consideration the presence of the school. “On September 1st, a family with three kids moved here,” informed Sirak Soghomonyan. The school in Herik has become the assurance of its existence, development and establishment.
Herik Now
Herik today has 12 households.
The village has more hope for the future now. Parents seeing the establishment of the new school are no longer thinking about taking their kids out of school or moving somewhere else. The students are now happily attending the new and furbished school, which was only a dream last year. The villagers are ready to live and work in Herik if the right infrastructure and establishments are in place for them to thrive.The position of the village allows for the growth of large volumes of wheat and barley, which is what people are cultivating there currently.
The roads are also being currently repaired. The regional director said that during the repairs, Khachkars- cross stones, were discovered and moved to the existing medieval churchyard of the village.
Herik was liberated at the cost of an Armenian soldiers’ lives and little piece of land is sanctified by the blood of the volunteers. The people of Herik realize this very well. In fact, they were one of the first ones who forgot about their home and work and voluntarily hurried to the front lines of the border, when the tension in April began. “Of course we were the first ones to go, only 6-7 people from Herik and 45 overall from the region went to the frontline and actively participated in the protection of the homeland. We went there because we understand why we live here”, Sirak Soghomonyan said.
During the tension in April, one of our construction workers and the manager of construction were also at the frontline. We are confident that after their return from the border, they have doubled their dedication and efforts towards the school which is at the rear of the border.
We can hear confidence and happiness in the regional director’s voice. He is happy that the village will from now on live a full life, that people would want to move here with their kids to give them the opportunity to study in a new and comfortable school, instead of moving out.