ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն իր 7777-րդ նիստում քննարկել Է Հալեպի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը (ԱԽ) սեպտեմբերի 25-ին անցկացրել Է իր թվով 7777-րդ նիստը՝ այն նվիրելով Սիրիայի Հալեպ քաղաքի իրադրությանը, որտեղ կառավարական զորքերը գործողություն են իրականացնում զինված խմբավորումների դեմ: Արտահերթ հանդիպում գումարած Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան իրենց ելույթներում մեղադրանքներ են հնչեցրել Դամասկոսի եւ Մոսկվայի հասցեին՝ հանդիպելով կտրուկ պատասխան հակազդեցության, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անվտանգության խորհրդի անդամներին զեկուցելով Հալեպի իրադրության մասին՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրան հայտնել Է, որ քաղաքի արեւելյան մասի վրա, որը զինյալների ձեռքին Է, ավիահարվածների հետեւանքով զոհվել Է 139 մարդ: Հանձնակատարն Անվտանգության խորհրդին կոչ Է արել ապահովել խաղաղ բնակիչների պաշտպանությունը, հասնել մարտական գործողությունների ամենշաբաթյա 48-ժամյա դադարների եւ հիվանդների ու վիրավորների տարահանման:
Նրա խոսքով՝ «Մոսկվան եւ Վաշինգտոնը տակավին «հնարավորությունների շատ փոքր պատուհան» ունեն», որպեսզի «սիրիացիներին  եւ տարածաշրջանին օգնեն հետ քաշվելու անդունդի եզրից» եւ խուսափելու արյունահեղ դիմակայության շարունակումից:
Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին ուշադրություն Է հրավիրել այն բանի վրա, որ ԱԽ-ի արեւմտյան անդամները արտահերթ նիստ են հրավիրում «ամեն անգամ, երբ մոտենում Է զինված ահաբեկչական խմբավորումների պարտությունը», ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ում հրավիրված հանդիպմանը տեղի ուենցողը համարել Է անհեթեթության թատրոն:
Անվտանգության խորհրդի անդամների եռյակի՝ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի պատվիրակությունները չեն լսել սիրիացի դիվանագետի ելույթը՝ միաժամանակ դուրս գալով դահլիճից այն բանից անմիջապես հետո, երբ նա խոսք Է խնդրել:
Նիստի ավարտից հետո ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Չուրկինը չի համաձայնել այն տեսակետին, թե Սիրիայի վերաբերյալ ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ համաձայնությունների վրա կարելի Է խաչ քաշել: «Ես այդպես չեմ մտածում, բայց դա արտակարգ բարդ իրավիճակ Է: Ես չեմ կարծում, թե այն (գործարքը) մեռած Է»,- ընդգծել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СБ ООН посвятил свое 7777-е заседание ситуации в Алеппо
Совет Безопасности ООН провел в воскресенье свое 7777-е по счету заседание, посвятив его ситуации в сирийском городе Алеппо, где правительственные войска ведут операцию против вооруженных группировок. Созвавшие экстренную встречу Великобритания, США и Франция посвятили свои выступления обвинениям в адрес Дамаска и Москвы, натолкнувшись на резкую ответную реакцию.
Докладывая членам СБ о ситуации в Алеппо, специальный посланник генерального секретаря ООН Стаффан де Мистура сообщил, что в результате авиаударов по восточной части города, удерживаемой боевиками, погибли 139 человек. Эмиссар призвал Совет Безопасности обеспечить защиту мирных жителей, добиться введения еженедельных 48-часовых гуманитарных пауз в боевых действиях и проведения эвакуации больных и раненых.
По его словам, " у Москвы и Вашингтона все еще остается "крошечное окно возможностей", чтобы "помочь сирийцам и региону отступить от края пропасти" и избежать продолжения кровопролитного противостояния,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
постпред Сирии Башара Джаафари обратил внимание, что западные члены СБ созывают экстренные заседания "каждый раз, когда близится поражение вооруженных террористических групп", а также назвал происходящее на встрече в ООН театром абсурда.
Делегации тройки западных членов Совбеза не стали слушать выступление сирийского дипломата, одновременно покинув зал сразу после того, как он взял слово.
По окончании заседания постпред РФ
не согласился с тем, что на договоренностях между РФ и США по Сирии можно поставить крест. "Я так не думаю, но это чрезвычайно сложная ситуация. Я не думаю, что она (сделка) мертва", - подчеркнул он.