Բունդեսթագի թուրք պատգամավորն Էրդողանին բռնապետ է համարում, նրա արտաքին քաղաքականությունը` ձախողված
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Ձախերի կուսակցության ծագումով թուրք անդամ, Բունդեսթագի պատգամավոր Սևիմ Դաղդելենը այն պատգամավորներից էր, ով հունիսի 2-ին կողմ էր քվեարկել «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը կրող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունմանը: Բունդեսթագում տեղի ունեցած իրադարձություններն այնքան էին վրդովեցրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որ նա նույնիսկ հանդես էր եկել թուրք պատգամավորների նկատմամբ բազում մեղադրանքներ եւ սպառնալիքներ պարունակող կոչերով՝ ընդհուպ մինչեւ անվանելով նրանց արյունը կեղտոտ: Սեւիմ Դաղդելենը դեռեւս հունիսին՝ սպառնալիքներ ստանալուց հետո, կոչ էր արել արգելել Էրդողանի մուտքը Գերմանիայի տարածք: Իսկ բոլորովին վերջերս՝ հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում իրականացված ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո, նա հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ պահանջելով պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայում բռնության և զանգվածային ձերբակալությունների, հետապնդումների քաղաքականություն վարող Էրդողանի դեմ:
Թուրքիայի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վերջին զարգացումների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է Բունդեսթագի ծագումով թուրք պատգամավոր Սեւիմ Դաղդելենի հետ:
-Տիկի՛ն Դաղդելեն, շատ տեսակետներ են հնչել Թուրքիայի ներքաղաքական վերջին իրադարձությունների պատճառների վերաբերյալ, կցանկանայի Ձեր կարծիքը եւս իմանալ: Ի՞նչը հանգեցրեց նման ծայրահեղ լարված իրավիճակի ստեղծմանը:
- Էրդողանը եւ իր «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը վարում էին ավտորիտար քաղաքականություն դեռ նախքան հուլիսյան ձախողված հեղաշրջումը: Այս քաղաքականությանը, փաստորեն, սատար կանգնեց բնակչության ուղիղ կեսը: Կարծում եմ՝ վերջին զարգացումները ավելի ու ավելի կխորացնեն թուրք հասարակության պառակտումը: Այժմ դեռեւս պարզ չէ, թե իրականում ինչը խթան հանդիսացավ նման իրավիճակի ստեղծման համար, սակայն թվում է, որ պառակտում տեղի ունեցավ ոչ միայն հասարակության շրջանում, այլեւ էլիտաների: Նայե՛ք ռազմական, պետական սեկտորներին, ԶԼՄ-ներին կամ բարձագույն կրթական համակարգին: Եթե, ինչպես Էրդողանն է անընդմեջ կրկնում, գյուլենական շարժումն է պատասխանատու այս հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու համար, ապա մենք ականատեսն ենք լինում պայքարի նախկին դաշնակիցների միջեւ: Իշխող կուսակցությունը եւ Գյուլենը հավատարիմ են եղել Թուրքիայի ապագայի հարցում եւ՛ ծայրահեղ պահպանողական, եւ՛ իսլամական հայացքներին: Ճակատագրի հեգնանքով, այսօր իշխող կուսակցությունը կողմ է նեոլիբերալ տնտեսությանը, մինչդեռ Էրդողանը եւ իր ընտանիքն արժանանում են կոռուպցիոն գործերով մի շարք մեղադրանքների:
-Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Թուրքիայի ապագան Էրդողանի՝ նման բռնապետական քաղաքականության շարունակականության դեպքում:
-Քանզի Էրդողանը հայտարարել է, որ շարունակելու է հալածել ընդդիմադիրներին նման դաժան եւ արտաիրավական ճանապարհով, նա թերեւս կներքաշվի լայնամասշտաբ քաղաքացիական պատերազմի մեջ:
- Տիկի՛ն Դաղդելեն, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումից հետո Դուք հայտարարել էիք, որ ծագումով թուրք մի քանի պատգամավորների հետ միասին անընդմեջ սպառնալիքներ եք ստանում, որից հետո հնչեցրիք Էրդողանի մուտքը Գերմանիա արգելելու կոչ: Վերջերս էլ հանդես եկաք Էրդողանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչով: Ի՞նչն է այս անգամ նման կոչ անելու հիմնական պատճառը:
- Ցուցաբերել ձեռքերը մի կողմ քաշած մոտեցում Էրդողանի ռեժիմի դեպքում կնշանակի խրախուսել նոր բռնապետին: Անձնական պատժամիջոցները նրա դեմ հնարավոր է ունենան սթափեցնող ազդեցություն եւ՛ իր, եւ՛ կողմնակիցների համար, եւ թույլ տան Թուրքիայի արդեն տառապող ժողովրդին խուսափել դժվարություններից:
-Իսկ հետագայում ի՞նչ գործնական քայլեր եք ձեռնարկելու Ձեր պահանջի իրականացման համար:
-Որպես Ձախերի կուսակցության ներկայացուցիչներ՝ ես եւ իմ կոլեգաները շարունակելու ենք կոչ անել կիրառել պատժամիջոցները Թուրքիայի առաջնորդի դեմ: Միաժամանակ մենք աջակցելու ենք հետապնդումների ենթարկված լրագրողներ Ջան Դունդարին, Էրդեմ Գյուլին եւ մյուս բանտարկված դեմոկրատներին: Մենք կփորձենք լույս սփռել Թուրքիայի որոշ խմբերի վրա, ովքեր ձայնի կարիք ունեն դրսից, ինչպես օրինակ քրդերը:
- Անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունմանը, ինչո՞վ էր պայմանավորված հենց Ձեր` կողմ քվեարկելը:
-Կողմ եմ քվեարկել բանաձեւին, քանի որ մենք ականատեսն էինք Գերմանիայի Բունդեսթագի իսկապես մի պատմական որոշման: Դա առաջին անգամն էր, որ Գերմանիայի խորհրդարանականների բացարձակ մեծամասնությունը ճանաչեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի դեմ իրականացրած ցեղասպանության փաստը: Սա նաեւ Ձախերի կուսակցության հաջողությունն էր, քանի որ մեր կուսակցությունը միշտ էլ դեմ է եղել պաշտոնական Թուրքիայի սխալ դիրքորոշման քննարկմանը: Այս բանաձեւի ընդունումը նշանակում էր արդարության եւ լուսավորության սկզբունքների հաղթանակ` ավելի քան 100 տարի Հայոց ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի ներգրավվածության ժխտման հանդեպ: Էրդողանը մշտապես եղել է Թուրքիայում ցեղասպանության ժխտման խոսափողը: Նրա դիրքորոշումը պահպանված է թուրք հասարակության որոշակի հատվածի կողմից մինչ այսօր, եւ այդ իսկ պատճառով պատմական փաստերի հստակեցումը շատ կարեւոր էր: Փաստերի անկեղծ ճանաչումն է հաշտեցման եւ ընդհանուր ապագայի միակ ճանապարհը:
- Իսկ ի՞նչ կասեք Բունդեսթագի այս քայլից հետո թուրք-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացման մասին:
-Կարող եմ ասել, որ բանաձեւի ընդունումը նշանակում էր եւս մի քայլ Անկարայի եւ Բեռլինի հարաբերությունների վատթարացման ճանապարհին:
-Տիկի՛ն Դաղդելեն, արդյոք Էրդողանի արձագանքը կանխատեսելի էր այն համատեքստում, որ նա բավականին հեռու գնաց՝ ընդհուպ մինչեւ մեղադրանքներ եւ սպառնալիքներ հնչեցնելով Բունդեսթագի թուրք պատգամավորների նկատմամբ:
-Եթե նայենք այն կոշտ հայացքներին, որոնք առկա են Թուրքիայի իսլամիստական սպեկտրում, ապա նման արձագանքը միանշանակ սպասելի էր: Եթե ցեղասպանութան ժխտումը արդիական է եղել Գերմանիայում վերջին մեկ դարի ընթացքում, ապա Թուրքիայի դեպքում այն առավել քան արդի է:
-Եվ կցանկանայի իմանալ, թե ինչպե՞ս կորակեիք 2015 թվականի նոյեմբերին Թուրքիայի կողմից Սիրիա-Թուրքիա սահմանին ռուսական ռմբակոծիչի խոցումից եւ բավականին երկարատեւ լարված իրավիճակից հետո կայացած Պուտին-Էրդողան առաջին հանդիպումը:
-Էրդողանի բռնի արտաքին քաղաքականությունը ձախողվել է: Նրա ղեկավարության օրոք Թուրքիան ամբողջ տարածաշրջանում դարձել է նվազ ապահով, իսկ հարաբերությունները հարեւանների հետ՝ ավելի լարված: Դու չես կարող հովանավորել ահաբեկչական խմբավորումների ողջ սահմանով մեկ եւ ապրել խաղաղության մեջ քո տանը: Էրդողանը կասկածում է ՆԱՏՕ-ին հեղաշրջման փորձի մեջ ներգրավվածություն ունենալու մեջ: Ահա թե ինչու Էրդողանը ստիպված էր ամրապնդել Մոսկվայի հետ հարաբերությունները: Ռուսաստանը պարզապես կարող էր սպասել եւ հետեւել, մինչդեռ ռուս զբոսաշրջիկների՝ թուրքական զբոսաշրջային վայրերից հեռու մնալը կարծես սթափեցնող ազդեցություն ունեցավ թուրք բռնակալի վրա: Ես շատ եմ կասկածում, որ Էրդողանը երկարաժամկետ հեռանկարում կփոխի վերաբերմունքը Սիրիայի կամ Իրաքի հանդեպ, քանի դեռ թուրքական սահմանը բաց է «Իսլամական պետության»-ը տրամադրվող նոր զենքերի համար: Այն, ինչ անում է Էրդողանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բարելավմամբ, կարծես փորձ է շահելու որոշակի ժամանակ:

German lawmaker of Turkish origin calls Erdogan dictator with failed foreign policy
YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. Member of Germany’s Left Party, Bundestag lawmaker of Turkish origin Sevim Dağdelen is one of those German lawmakers who voted in favor of recognizing the Armenian Genocide on June 2.
The Bundestag recognition angered Turkish President Erdogan so such extent that he even made threats and accusations towards the German lawmakers of Turkish origin, even calling their blood “dirty”.
Back in June, Sevim Dağdelen urged to ban Erdogan from entering Germany after receving those threats.
And just recently, after the failed coup attempt in Turkey overnight July 15-16, she made an announcement demanding sanctions to be carried out for violence and mass arrests in Turkey, and Erdogan who is carrying out a persecution policy.
ARMENPRESS had an interview with Bundestag MP Sevim Dağdelen regarding the recent developments in Turkey’s domestic and foreign policy.
Mrs. Dağdelen, many views were voiced regarding the reasons of the latest domestic policy events in Turkey, I would like to know your opinion as well. What led to such extreme tense situation?
Erdogan and his AKP already followed an authoritarian course prior to the attempted coup d’etat of July 2016. This policy was backed only by roughly one half of the population. The recent development will deepen the split in Turkish society. What has triggered the so-called putsch right now remains unclear at the moment. It seems to me that there’s not only a split in Turkish society, but within the elites, too. Look at the military, the state apparatus, mass media, or the (higher) education system. If, as Erdogan is constantly repeating, the Gülen movement is responsible for the coup, than we are witnessing a fight between former allies. The AKP and Gülen are adhering both to ultra-conservative and Islamic views for Turkey’s future. Ironically, the ruling AKP follows neoliberal economics, and Erdogan and his family are facing accusations because of corruption.
How do you see Turkey’s future, in case of Erdogan continuing such dictatorial policy?
Since Mr Erdogan has announced to continue the persecution of opponents in the same brutal and extra-legal way, he will plunge Turkey into a full-scale civil war.
Mrs. Dağdelen, after the adoption of the Armenian Genocide resolution, you announced that along with several lawmakers of Turkish origin you have been receiving threats, after what you urged to ban Erdogan from entering Germany. Recently you also called for sanctions to be implemented against Erdogan. What is the main reason of making this call this time?
To have a hands-off approach to the Erdogan regime means to encourage the new dictator. Personal sanctions against him might have a sobering effect on him and his entourage, while avoiding hardships for the already suffering people of Turkey.
What practical steps are you going to implement in the future for realizing your demand?
As politician of the Left party, which is in opposition to the fatal government stance towards Ankara, my colleagues and I will further promote sanctions against the Turkish leader. At the same time we’ll support persecuted journalists like Can Dündar, Erdem Gül or other jailed democrats. We’ll try to shed some light on groups in Turkey, who need a voice from abroad, like the Kurds.
Regarding the June 2 Bundestag’s adoption of the Armenian Genocide resolution, what caused you to vote in favor?
I have voted “pro”, since we were witnessing a really historic decision of the German Bundestag. It was the first time that a vast majority of German parliamentarians acknowledged the fact of the genocide against the Armenian people during World War I. This has been also a success of the Left faction in the Bundestag, because our party has always turned against a false consideration of the official Turkish point of view. The fact that this resolution has been adopted means a victory of justice and the principles of enlightenment and a victory over more than 100 years of German denial of German complicity in the Armenian genocide. Mr Erdogan is the mouthpiece of genocide deniers in Turkey. Mr Erdogan holds the view that Armenians have themselves to blame for the genocide, because they had been “terrorists”. This paradigm is maintained by certain party of Turkish society till today, and therefore a clarification of historic facts is so important. Only wholehearted recognition is the way to reconciliation and a common future.
What would you say regarding the further development of Turkish-German relations after this step of Bundestag?
Adopting the resolution has meant only a further step of the deteriorating relations between Ankara and Berlin.
Mrs. Dağdelen, was Erdogan’s response predictable in terms of him going really far, up to accusing and threatening Bundestag lawmakers of Turkish origin?
If you look at the rude views which are common in the islamist spectrum of Turkey, such a reaction was completely expectable. As the denial of the genocide has de facto been part of the reason of state in Germany for the last century, this applies even more for Turkey.
And I would like to know how would you label the first Putin-Erdogan meeting after the long-lasting tense situation which resulted from Turkey shooting down the Russian jet in 2015 over Syrian-Turkish border?
Mr Erdogan’s foreign policy of violence has dramatically failed. Under his leadership Turkey’s position in the whole region has become less safe and relations to neighboring countries more tense. You cannot sponsor terrorist groups across the border and live in peace at home. Erdogan is suspecting a NATO-involvement in the recent coup attempt. So that’s why in regard to Russia, Mr Erdogan had to fix relations with Moscow after shooting the Russian fighter jet in November 2015. Russia could wait and see, while Russian tourists staying away from Turkish tourist destinations seem to have a sobering effect on the Turkish despot. I’m very much skeptical that Erdogan will in the long run change its attitude towards Syria or Iraq. Still the Turkish border is open for new weapons for the IS and there are worrying reports that for Al-Kaida in the West of Syria it is pretty much the same thing. All Erdogan does now with the improvement of the relations with Russia seems he is trying to buy some time.