Բունդեսթագի թուրք պատգամավորն Էրդողանին բռնապետ է համարում, նրա արտաքին քաղաքականությունը` ձախողված
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Ձախերի կուսակցության ծագումով թուրք անդամ, Բունդեսթագի պատգամավոր Սևիմ Դաղդելենը այն պատգամավորներից էր, ով հունիսի 2-ին կողմ էր քվեարկել «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը կրող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունմանը: Բունդեսթագում տեղի ունեցած իրադարձություններն այնքան էին վրդովեցրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որ նա նույնիսկ հանդես էր եկել թուրք պատգամավորների նկատմամբ բազում մեղադրանքներ եւ սպառնալիքներ պարունակող կոչերով՝ ընդհուպ մինչեւ անվանելով նրանց արյունը կեղտոտ: Սեւիմ Դաղդելենը դեռեւս հունիսին՝ սպառնալիքներ ստանալուց հետո, կոչ էր արել արգելել Էրդողանի մուտքը Գերմանիայի տարածք: Իսկ բոլորովին վերջերս՝ հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում իրականացված ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո, նա հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ պահանջելով պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայում բռնության և զանգվածային ձերբակալությունների, հետապնդումների քաղաքականություն վարող Էրդողանի դեմ:
Թուրքիայի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վերջին զարգացումների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է Բունդեսթագի ծագումով թուրք պատգամավոր Սեւիմ Դաղդելենի հետ:
-Տիկի՛ն Դաղդելեն, շատ տեսակետներ են հնչել Թուրքիայի ներքաղաքական վերջին իրադարձությունների պատճառների վերաբերյալ, կցանկանայի Ձեր կարծիքը եւս իմանալ: Ի՞նչը հանգեցրեց նման ծայրահեղ լարված իրավիճակի ստեղծմանը:
- Էրդողանը եւ իր «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը վարում էին ավտորիտար քաղաքականություն դեռ նախքան հուլիսյան ձախողված հեղաշրջումը: Այս քաղաքականությանը, փաստորեն, սատար կանգնեց բնակչության ուղիղ կեսը: Կարծում եմ՝ վերջին զարգացումները ավելի ու ավելի կխորացնեն թուրք հասարակության պառակտումը: Այժմ դեռեւս պարզ չէ, թե իրականում ինչը խթան հանդիսացավ նման իրավիճակի ստեղծման համար, սակայն թվում է, որ պառակտում տեղի ունեցավ ոչ միայն հասարակության շրջանում, այլեւ էլիտաների: Նայե՛ք ռազմական, պետական սեկտորներին, ԶԼՄ-ներին կամ բարձագույն կրթական համակարգին: Եթե, ինչպես Էրդողանն է անընդմեջ կրկնում, գյուլենական շարժումն է պատասխանատու այս հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու համար, ապա մենք ականատեսն ենք լինում պայքարի նախկին դաշնակիցների միջեւ: Իշխող կուսակցությունը եւ Գյուլենը հավատարիմ են եղել Թուրքիայի ապագայի հարցում եւ՛ ծայրահեղ պահպանողական, եւ՛ իսլամական հայացքներին: Ճակատագրի հեգնանքով, այսօր իշխող կուսակցությունը կողմ է նեոլիբերալ տնտեսությանը, մինչդեռ Էրդողանը եւ իր ընտանիքն արժանանում են կոռուպցիոն գործերով մի շարք մեղադրանքների:
-Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Թուրքիայի ապագան Էրդողանի՝ նման բռնապետական քաղաքականության շարունակականության դեպքում:
-Քանզի Էրդողանը հայտարարել է, որ շարունակելու է հալածել ընդդիմադիրներին նման դաժան եւ արտաիրավական ճանապարհով, նա թերեւս կներքաշվի լայնամասշտաբ քաղաքացիական պատերազմի մեջ:
- Տիկի՛ն Դաղդելեն, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումից հետո Դուք հայտարարել էիք, որ ծագումով թուրք մի քանի պատգամավորների հետ միասին անընդմեջ սպառնալիքներ եք ստանում, որից հետո հնչեցրիք Էրդողանի մուտքը Գերմանիա արգելելու կոչ: Վերջերս էլ հանդես եկաք Էրդողանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու կոչով: Ի՞նչն է այս անգամ նման կոչ անելու հիմնական պատճառը:
- Ցուցաբերել ձեռքերը մի կողմ քաշած մոտեցում Էրդողանի ռեժիմի դեպքում կնշանակի խրախուսել նոր բռնապետին: Անձնական պատժամիջոցները նրա դեմ հնարավոր է ունենան սթափեցնող ազդեցություն եւ՛ իր, եւ՛ կողմնակիցների համար, եւ թույլ տան Թուրքիայի արդեն տառապող ժողովրդին խուսափել դժվարություններից:
-Իսկ հետագայում ի՞նչ գործնական քայլեր եք ձեռնարկելու Ձեր պահանջի իրականացման համար:
-Որպես Ձախերի կուսակցության ներկայացուցիչներ՝ ես եւ իմ կոլեգաները շարունակելու ենք կոչ անել կիրառել պատժամիջոցները Թուրքիայի առաջնորդի դեմ: Միաժամանակ մենք աջակցելու ենք հետապնդումների ենթարկված լրագրողներ Ջան Դունդարին, Էրդեմ Գյուլին եւ մյուս բանտարկված դեմոկրատներին: Մենք կփորձենք լույս սփռել Թուրքիայի որոշ խմբերի վրա, ովքեր ձայնի կարիք ունեն դրսից, ինչպես օրինակ քրդերը:
- Անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունմանը, ինչո՞վ էր պայմանավորված հենց Ձեր` կողմ քվեարկելը:
-Կողմ եմ քվեարկել բանաձեւին, քանի որ մենք ականատեսն էինք Գերմանիայի Բունդեսթագի իսկապես մի պատմական որոշման: Դա առաջին անգամն էր, որ Գերմանիայի խորհրդարանականների բացարձակ մեծամասնությունը ճանաչեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի դեմ իրականացրած ցեղասպանության փաստը: Սա նաեւ Ձախերի կուսակցության հաջողությունն էր, քանի որ մեր կուսակցությունը միշտ էլ դեմ է եղել պաշտոնական Թուրքիայի սխալ դիրքորոշման քննարկմանը: Այս բանաձեւի ընդունումը նշանակում էր արդարության եւ լուսավորության սկզբունքների հաղթանակ` ավելի քան 100 տարի Հայոց ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի ներգրավվածության ժխտման հանդեպ: Էրդողանը մշտապես եղել է Թուրքիայում ցեղասպանության ժխտման խոսափողը: Նրա դիրքորոշումը պահպանված է թուրք հասարակության որոշակի հատվածի կողմից մինչ այսօր, եւ այդ իսկ պատճառով պատմական փաստերի հստակեցումը շատ կարեւոր էր: Փաստերի անկեղծ ճանաչումն է հաշտեցման եւ ընդհանուր ապագայի միակ ճանապարհը:
- Իսկ ի՞նչ կասեք Բունդեսթագի այս քայլից հետո թուրք-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացման մասին:
-Կարող եմ ասել, որ բանաձեւի ընդունումը նշանակում էր եւս մի քայլ Անկարայի եւ Բեռլինի հարաբերությունների վատթարացման ճանապարհին:
-Տիկի՛ն Դաղդելեն, արդյոք Էրդողանի արձագանքը կանխատեսելի էր այն համատեքստում, որ նա բավականին հեռու գնաց՝ ընդհուպ մինչեւ մեղադրանքներ եւ սպառնալիքներ հնչեցնելով Բունդեսթագի թուրք պատգամավորների նկատմամբ:
-Եթե նայենք այն կոշտ հայացքներին, որոնք առկա են Թուրքիայի իսլամիստական սպեկտրում, ապա նման արձագանքը միանշանակ սպասելի էր: Եթե ցեղասպանութան ժխտումը արդիական է եղել Գերմանիայում վերջին մեկ դարի ընթացքում, ապա Թուրքիայի դեպքում այն առավել քան արդի է:
-Եվ կցանկանայի իմանալ, թե ինչպե՞ս կորակեիք 2015 թվականի նոյեմբերին Թուրքիայի կողմից Սիրիա-Թուրքիա սահմանին ռուսական ռմբակոծիչի խոցումից եւ բավականին երկարատեւ լարված իրավիճակից հետո կայացած Պուտին-Էրդողան առաջին հանդիպումը:
-Էրդողանի բռնի արտաքին քաղաքականությունը ձախողվել է: Նրա ղեկավարության օրոք Թուրքիան ամբողջ տարածաշրջանում դարձել է նվազ ապահով, իսկ հարաբերությունները հարեւանների հետ՝ ավելի լարված: Դու չես կարող հովանավորել ահաբեկչական խմբավորումների ողջ սահմանով մեկ եւ ապրել խաղաղության մեջ քո տանը: Էրդողանը կասկածում է ՆԱՏՕ-ին հեղաշրջման փորձի մեջ ներգրավվածություն ունենալու մեջ: Ահա թե ինչու Էրդողանը ստիպված էր ամրապնդել Մոսկվայի հետ հարաբերությունները: Ռուսաստանը պարզապես կարող էր սպասել եւ հետեւել, մինչդեռ ռուս զբոսաշրջիկների՝ թուրքական զբոսաշրջային վայրերից հեռու մնալը կարծես սթափեցնող ազդեցություն ունեցավ թուրք բռնակալի վրա: Ես շատ եմ կասկածում, որ Էրդողանը երկարաժամկետ հեռանկարում կփոխի վերաբերմունքը Սիրիայի կամ Իրաքի հանդեպ, քանի դեռ թուրքական սահմանը բաց է «Իսլամական պետության»-ը տրամադրվող նոր զենքերի համար: Այն, ինչ անում է Էրդողանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բարելավմամբ, կարծես փորձ է շահելու որոշակի ժամանակ:

Депутат Бундестага турецкого происхождения считает Эрдогана диктатором, а его внешнюю политику – провалившейся
Депутат Бундестага турецкого происхождения считает Эрдогана диктатором, а его
внешнюю политику – провалившейся
Депутат Бундестага турецкого происхождения от партии Левых Севим Дагделен – одна из тех депутатов, кто 2-го июня проголосовали за резолюцию «О геноциде армян и других христианских меньшинств в 1915 году». События, произошедшие в Бундестаге, настолько возмутили президента Турции Эрдогана, что он выступил со множеством обвинений и угроз в адрес депутатов Бундестага турецкого происхождения и даже назвал их кровь «грязной». Севим Дагделен, получив эти угрозы в свой адрес, призвала запретить въезд Эрдогана в Германию. После попытки военного переворота 15-го июля она выступила с заявлением, призвав применить против Эрдогана санкции в связи с массовыми репрессиями и арестами.
«Арменпресс» побеседовал с Севим Дагделен о внутренней и внешней политике Турции и последних развитиях в этой стране.
-Г-жа Дагделен, прозвучало множество мнений по поводу причин последних событий в Турции, каково ваше мнение? Что привело к столь напряженной ситуации?
- Эрдоган и его партия «Справедливость и развитие» вели авторитарную политику еще до июльских событий. Фактически, эту политику поддержала половина населения. Думаю, последние события еще более усилят раскол в турецком обществе. Сейчас пока неясно, что ;ослужило стимулом для подобной ситуации, однако, похоже, что раскол коснулся не только общества, но и элит - военных, государственных служащих, СМИ, сферы образования. Если за это в ответе гюленовцы – как повторяет все время Эрдоган, то мы стали свидетелями борьбы между бывшими единомышленниками. Правящая партия и Гюлен всегда были верны радикальному консерватизму и исламизму в вопросах взглядов на будущее страны. По иронии судьбы сегодняшние власти являются сторонниками неолиберализма в экономике, тогда как Эрдоган и его семья обвиняются в ряде коррупционных скандалов.
-Каким вы видите будущее Турции в случае продолжения столь авторитарной политики Эрдогана?
- Поскольку Эрдоган заявил, что будет продолжать преследовать ин акомыслящих и оппозиционеров столь жестокими, противоправными методами, возможно, что он будет втянут в широкомасштабную гражданскую войну.
- Г-жа Дагделен,  после принятия резолюции о Геноциде армян вы заявили, что получаете угрозы в свой адрес, как и другие депутаты турецкого происхождения, и призвали запретить въезд Эрдогана в Германию, а недавно вы выступили с призывом применть к нему санкции. Что стало причиной?
- Отстраняться в вопросе режима Эрдогана – означает поощрять его. Возможно, персональные санкции отрезвят его и его сторонников, и позволят избавить народ Турции от новых страданий.
-Какие шаги вы предпримете для реализации своих требований?
-Как ппредставитель Партии Левых, я и мои коллеги продолжим призывать к санкциям против него. В то же время, мы поддерживаем опальных журналистов и арестованных демократов. Мы попытаемся осветить некоторые группировки в Турции, которые нуждаются во внешнем голосе, как, например, курды.
- Почему вы голосовали за принятие резолюции о Геноциде армян?
-Мы стали свидетелями исторического решения Бундестага. Впервые исключительное большинство парламента Геермании приняло факт геноцида против армянского народа в годы Первой мировой войны. Это стало, в том числе, и успехом Партии Левых, поскольку наша партия всегда была против неверного обсуждения ошибочной позиции Турции.  Принятие резолюции означает торжество справедливости после 100-летнего отрицания вовлеченности Германии в вопросе Геноцида армян. Эрдоган всегда был рупором отрицания Геноцида армян, его позиция поддерживается частью турецкого общества до сих пор, однако лишь признание фактов может вести к примирен ию и общему будущему.
- Что вы скажете о дальнейшем развитии отношений Турция-Германия после резолюции Бундестага?
-Могу сказать, что это очередной шаг на пути ухудшения этих отношений.
- Г-жа Дагделен,  был ли отклик Эрдогана прогнозируемым в том контексте, насколько далеко он зашел, озвучив угрозы в адрес депутатов турецкого происхождения?
-С точки зрения жесткости взглядов в исламистском спектре Турции, такой отклик был ожидаем. Отрицание Геноцида было актуально в Германии, а в Турции оно было более, чем актуально.
-Что вы скажете о поражении российского истребителя в ноябре 2015 года на границе с Сирией, последовавшем за этим напряжением в отношениях с РФ, и последовавшей встрече Эрдогана с Путиным?
-Силовая внешняя политика Эрдогана провалилась: Турция стала более уязвимой в регионе, отношения с соседями – напряженными. Нельзя поощрять террористические организации на границах и жить в мире. Эрдоган подозревает НАТО в вовлеченности в попытку военного переворота, поэтому он вынужден укреплять отношения с Москвой. РФ может выжидать, следя за развитием событий, тогда как отсутствие российских туристов в Турции отрезвило диктатора. Я сомневаюсь, что в долгорочной перспективе Эрдоган изменит отношение к Сирии или Ираку, пока турецкая граница открыта для поставок оружия ИГИЛ. Улучшая отношения с РФ, Эрдоган пытается выиграть время.