Բակո Սահակյանը ծանոթացել է թալիշցիների համար բնակարանների կառուցման ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 30-ին այցելել է Մարտակերտի շրջան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Բակո Սահակյանը ծանոթացել է շրջանում իրականացվող ճանապարհների եւ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարական աշխատանքներին:
Նախագահն այցելել է նաեւ Ալաշան տեղամաս եւ տեղում ծանոթացել սույն թվականի ապրիլի 2-ից 5-ը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետեւանքով իրենց տները լքած թալիշցիների համար բնակարանների կառուցման աշխատանքներին: Նախագահը նշել է, որ պետությունը անելու է հնարավորը պատերազմի հետեւանքները վերացնելու համար:
Այնուհետեւ Պողոսագոմեր գյուղում նախագահը հանդիպում է ունեցել համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բնակավայրի կենսագործունեությանն առնչվող հարցերին:
Նույն օրը Վանք գյուղում Բակո Սահակյանը հրավիրել է խորհրդակցություն Մարտակերտի շրջվարչակազմի եւ համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են Մարտակերտի շրջանի եւ համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, առկա խնդիրներին ու հեռանկարային ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքին:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել քննարկված խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ այսուհետ էլ անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի շրջանի գյուղատնտեսության ոլորտը զարգանա բարձր եւ կայուն տեմպերով:

Bako Sahakyan visited site of the construction of houses for the Talish villagers
As Armenpress was informed from the Central Information Department of the office of the Artsakh Republic President, the Head of the State got acquainted with the construction of roads and hydropower stations being carried out in the region.
The President visited also the Alashan area and got acquainted on site with the construction of houses for the Talish villagers who had left their homes in the aftermath of the war launched by Azerbaijan from 2 to 5 April of the current year.
Thereafter in the Poghosagomer village he met with community representatives touching upon issues related to the life of the settlement.
The President noted that the state would do everything possible for elimination of the war consequences.
On the same day in the Vank village Bako Sahakyan convened a consultation with the heads of regional administration and communities. Issues of the region's socioeconomic development, existing problems and prospective programs were on the agenda of the consultation. Special attention was paid to the harvest of cereals.
President Sahakyan gave concrete instructions for proper solution of the discussed issues emphasizing that everything should be done to enable the region's agricultural sphere develop at a high and sustainable pace.