Բակո Սահակյանը ծանոթացել է թալիշցիների համար բնակարանների կառուցման ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 30-ին այցելել է Մարտակերտի շրջան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Բակո Սահակյանը ծանոթացել է շրջանում իրականացվող ճանապարհների եւ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարական աշխատանքներին:
Նախագահն այցելել է նաեւ Ալաշան տեղամաս եւ տեղում ծանոթացել սույն թվականի ապրիլի 2-ից 5-ը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետեւանքով իրենց տները լքած թալիշցիների համար բնակարանների կառուցման աշխատանքներին: Նախագահը նշել է, որ պետությունը անելու է հնարավորը պատերազմի հետեւանքները վերացնելու համար:
Այնուհետեւ Պողոսագոմեր գյուղում նախագահը հանդիպում է ունեցել համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բնակավայրի կենսագործունեությանն առնչվող հարցերին:
Նույն օրը Վանք գյուղում Բակո Սահակյանը հրավիրել է խորհրդակցություն Մարտակերտի շրջվարչակազմի եւ համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են Մարտակերտի շրջանի եւ համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, առկա խնդիրներին ու հեռանկարային ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքին:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել քննարկված խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ այսուհետ էլ անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի շրջանի գյուղատնտեսության ոլորտը զարգանա բարձր եւ կայուն տեմպերով:

Бако Саакян ознакомился с работами по сооружению жилья для талишцев
Как сообщили Арменпресс из Главного информационного управления аппарата Президента Республики Арцах, глава государства ознакомился с осуществляемыми в районе работами по строительству дорог и гидроэлектростанций.
Президент также посетил местность Алашан, где ознакомился с работами по сооружению жилья для талишцев, покинувших свои дома в результате войны, развязанной Азербайджаном с 2 по 5 апреля сего года. Бако Саакян отметил, что государство будет делать все возможное для ликвидации последствий войны.
Затем в селе Погосагомер Президент провел встречу с представителями общины, в ходе которой были затронуты вопросы, касающиеся жизнедеятельности населенного пункта.
В тот же день в селе Ванк Бако Саакян созвал совещание с участием руководителей Мартакертской районной администрации и общин.
Были обсуждены вопросы, касающиеся социально-экономического развития Мартакертского района и общин, существующих проблем и перспективных программ. Особое внимание было уделено вопросу сбора урожая зерновых культур.
Президент Саакян дал конкретные поручения по надлежащему решению обсужденных проблем, подчеркнув, что и впредь необходимо делать все возможное для обеспечения развития сельскохозяйственной отрасли района высокими и стабильными темпами.