Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Լիբանանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Եղիկ Ճերեճյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է լիբանանահայ հասարակական գործիչ, գրող, պատմաբան Եղիկ Ճերեճյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման տարբեր ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, կարևորել են Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում ազգային համախմբման, երիտասարդության շրջանում հայրենասիրության սերմանման, բանակ-հասարակություն կապերի ամրապնդման ուղղությամբ ջանքերի կենտրոնացումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն անդրադարձել է զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումներին, բանակ-հասարակություն կապերի շրջանակում Սփյուռքի տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ծրագրերին: Հյուրի խնդրանքով Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Հանդիպման ավարտին Եղիկ Ճերեճյանը պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին է նվիրել իր հեղինակած «Մեծն Մուրատ» պատմագրական աշխատությունը, որի 60 օրինակը կառաքվի ԶՈւ զորամասեր:
Եղիկ Ճերեճյանը ՍԴՀ կուսակցության անդամ է, 1992-2009թթ 4 անգամ ընտրվել է Լիբանանի խորհրդարանի անդամ: Հայ ժողովրդի պատմությանը նվիրված մի քանի պատմագրական աշխատությունների հեղինակ է:

Министр обороны Армении Сейран Оганян принял бывшего депутата парламента Ливана Егика Черечяна
Министр обороны Армении Сейран Оганян 26 июля принял ливанского общественного деятеля армянского происхождения, писателя, историка Егика Черечяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, собеседники обсудили возможности реализации разных программ по укреплению связей между родиной и диаспорой, отметили важность консолидации усилий по национальному сплочению в Армении, Нагорном Карабахе и диаспоре, воспитанию патриотизма в молодежи, укреплению связей между армией и обществом.
Оганян коснулся реализуемых в ВС реформ, а также программ, реализуемых в рамках связей между армией и обществом в сотрудничестве с разными структурами диаспоры. По просьбе гостя министр также представил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха.
В конце встречи Черечян подарил министру свою историческую книгу «Великий Мурат», 60 экземпляров которой будут распределены в разных воинских частях ВС Армении.
Егик Черечян 4 раза избирался в парламент Ливана (1992-2009 гг.). Он является автором нескольких научных трудов, посвященных истории армянского народа.