Մահացել է բանաստեղծ Դավիթ Հովհաննեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 71 տարեկանում կյանքից հեռացել է հայ բանաստեղծ, թարգմանիչ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Հովհաննեսը:
Հոգեհանգստի և հուղարկավորության մասին կհայտնվի լրացուցիչ:
Դավիթ Հովհաննեսը ծնվել է 1945 թ. փետրվարի 17-ին Երևանում: Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետը: Նա աշխատել է Հայաստանի պարբերական մամուլում, «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում, անտիկ և արտասահմանյան գրականության պատմություն է դասախոսել Հայաստանի մի շարք բուհերում: 1975 թվականից Հայաստանի Գրողների միության անդամ էր: 1980-1990 թթ. հայկական հեռուստատեսությունում վարել է «Նորք» ամենամսյա գրական հանդեսը: Եղել է «Արևիկ» հրատարակչության տնօրենների խորհրդի նախագահը, 1999-2003 թթ.՝ ՀՀ Ազգային Ժողովի 2-րդ գումարման պատգամավոր: Հովհաննեսը թարգմանել է մերձբալթյան, ռուս, ուկրաինացի, ամերիկյան դասական բանաստեղծներից: Ռուսերեն և անգլերեն թարգմանաբար լույս են տեսել նրա բանաստեղծական երեք ժողովածուները, ծավալուն շարքերով մշտապես ներկայացվել է հայ պոեզիայի օտարալեզու անթոլոգիաներում:
«Արմենպրես»-ի խմբագրակազմը վշտակցում է Դավիթ Հովհաննեսի հարազատներին և մերձավորներին, կիսում կորստի ցավը:

Poet Davit Hovhannes dies at 71
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Armenian poet, translator, Honored Worker of Culture of Armenia Davit Hovhannes has passed away at the age of 71.
Additional information will be provided about the funeral.
Davit Hovhannes was born on February 17, 1945 in Yerevan. He graduated the faculty of Philology at Yerevan State University. He has worked in Armenia’s periodical press, “ArmenFilm” studio, he gave lectures on history of ancient and foreign literature in several universities of Armenia. He was a member of the Writers’ Union of Armenia since 1975. He has been the chair of “Arevik” publishing directors’ board. He translated the works of the Russian, Ukrainian, American classical poets.
“Armenpress” editorial staff expresses condolences to Davit Hovhanness’ family and relatives, and shares the grief of the loss.