Դեպի Թուրքիա միջազգային չվերթները հետաձգվել են, այդ թվում` Երևան-Ստամբուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային տարբեր ավիաընկերություններ հայտարարել են դեպի Թուրքիա չվերթների հետաձգման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հետաձգվել է նաև Երևան-Ստամբուլ հուլիսի 16-ի 05:20-ին նախատեսված չվերթը: Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայանը մեծությամբ երրորդ օդանավակայանն է Եվրոպայում: Հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում ձեռնարկված ռազմական հեղաշրջման փորձի հետևանքով փակվել էր նաև Ստամբուլի օդանավակայանը:
Թուրքիայում ձախողված հեղաշրջման ժամանակ տարբեր քաղաքներում սկսված բախումների հետևանքով զոհվել է 194 մարդ (հեղաշրջման փորձի 104 մասնակից, իշխանամետ 90 մարդ): Վիրավորների թիվը հասնում է 1154-ի: Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը հայտարարել է հեղաշրջման փորձի համար ողջ երկրում ձերբակալվել է թուրքական զինված ուժերի 1563 անդամ, 5 գեներալ, 29 գնդապետ ազատվել են պաշտոնից: Իսկ երկրի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ գործողությունների ընթացքում սպանվել է հեղաշրջման կողմնակից գեներալներից մեկը: Թուրքիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ քաղաքացիներ կամ հայեր չեն տուժել։ Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում հուլիսի 15-ի գիշերը հրաձգություն է սկսվել, քաղաքի վրայով ռազմական ուղղաթիռներն ու ինքնաթիռները թռիչքներ են իրագործել, երկրի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ է կատարվել:

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Various international airlines announced that the flights to Turkey have been canceled, reports “Armenpress”. Yerevan-Istanbul July 16 flight scheduled for 05:20 has also been canceled. The Istanbul Ataturk Airport is the third largest airport in Europe.
Overnight July 15-16 due to the military coup attempt in Turkey, the Istanbul airport has also been closed.
194 people (104 coup attempt participants, 90 pro-governmental people) were killed in the Turkish failed military coup. The number of wounded reaches to 1154. Turkish Justice Minister Bekir Bozdağ announced 1563 members of the Turkish armed forces have been arrested, 5 generals, 29 colonels were dismissed from their posts for the coup attempt. Turkish Prime Minister Binali Yildirim announced that one of the generals supporting the coup has been killed during the operations. Armenian citizens or Armenians did not suffer in the Turkish military operations. Shooting was heard in Turkish capital Ankara, military helicopters and jets were flying over the city on the evening of July 15. Turkish PM Binali Yildirim announced that a coup attempt took place in Turkey.