Սահմանախախտ ադրբեջանցուն տեսակցելու հարցով ԿԽՄԿ-ն երկխոսում է ՀՀ իշխանությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմի խաչ միջազգային կոմիտեն հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած ադրբեջանցի քաղաքացուն տեսակցելու հարցի շուրջ երկխոսության մեջ է Հայաստանի իշխանությունների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դեպքի մասին Հայաստանի իշխանություններից արդեն ստացել է տեղեկություն: Այժմ կոմիտեն իշխանությունների հետ երկխոսության մեջ է` ադրբեջանցի քաղաքացուն անհապաղ այցելելու հարցի շուրջ` համաձայն կոմիտեի մանդատի: Նպատակն է գնահատել նրան պահելու պայմանները, ապահովել կապը ընտանիքի հետ: Եվ կողմերի համաձայնության ու տվյալ անձի կամքի դեպքում ապահովել հայրենադարձությունը»,-ասաց Զառա Ամատունին:
Ադրբեջանի քաղաքացի 1977 թվականին ծնված Վալիևա Զոհրա Վարձար-քըզըն հունիսի 7-ին  ադրբեջանական  կողմից անցել է Հայաստանի տարածք: Ադրբեջանի քաղաքացին Թովուզի շրջանի Յանըխլը գյուղից է: Նա սահմանը հատել է Մեհրաբի ուղղությամբ գտնվող հատվածից և հայտնվել հայկական կողմում:

ICRC engaged in dialogue with Armenian authorities over issue of Azerbaijani citizen trespassing to Armenia
ICRC engaged in dialogue with Armenian authorities over issue of Azerbaijani citizen trespassing
to Armenia
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Head of Communications and Prevention Programs of ICRC Armenia Zara Amatuni says the International Committee of Red Cross is engaged in dialogue with the Armenian authorities over the issue of the Azerbaijani citizen who passed the Armenian-Azerbaijani border on June 7.
"The Armenian authorities informed the ICRC about a person who crossed the international border into the territory of Armenia on 7 June. In accordance with our mandate, we follow up on the incident and are in contact with the concerned authorities. The ICRC has a mandate to visit those captured in relation to the conflict to monitor treatment and conditions and help to ensure that they are able to maintain contact with their families. Upon request of the sides, and if the person expresses such a wish, we may act as a neutral intermediary to facilitate his or her return back home", Zara Amatuni said.
Citizen of Azerbaijan Valiyeva Zohra Vardzar, 1977, entered the Armenian territory from Azerbaijan on June 7. Azerbaijani citizen is from a village located in Tovuz region of Azerbaijan. She appeared in the Armenian territory from Mehrab direction.