Շարմազանովը պատմական դասեր տվեց Ադրբեջանի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե ոչ միայն Արցախն է ադրբեջանական տարածք, այլև Սյունիքից մինչև Երևան եղել են պատմական ադրբեջանական տարածքներ: «Օրերս Ալիևը հանդես եկավ հայտարարությամբ,  որտեղ, մեղմ ասած, խեղաթյուրելով պատմությունը՝ ձեռնոց նետեց ոչ ավել, ոչ պակաս անտիկ հեղինակներին՝ Ստրաբոնին, Պոլիբիոսին, Դիոն Կասիոսին, Պլուտարքոսին, Պտղոմեոսին: Ավելին՝ նա իր հայտարարությամբ փորձում է «սխալ հանել» բրիտանական հանրագիտարանը, ԽՍՀՄակադեմիական հրատարակության «Համաշխարհային պատմությունը»՝ նշելով, որ ոչ միայն Արցախն է ադրբեջանական տարածք, այլեւ Սյունիքից մինչեւ Երեւան եղել են պատմական Ադրբեջանի տարածքներ: Այս անհեթեթություններին անդրադառնալու որեւէ անհրաժեշտություն չէր լինի, եթե դրանց հեղինակը չլիներ պետության առաջնորդ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդամբ՝ նշեց ԱԺ փոխնախագահը:
Շարմազանովը հավելեց՝  անտիկ հեղինակ Ստրաբոնը նշում է, որ  Հայաստանի եւ Ատրպատականի հարավային սահմանագիծն անցնում է Արաքս գետով: Ե՛վ Ստրաբոնը, ե՛ւ Պտղոմեոսը, ե՛ւ Պլուտարքոսը, ե՛ւ Պլինիոս Ավագը, ե՛ւ Դիոն Կասիոսը հստակ նշում են, որ արեւելքում Հայաստանի եւ Աղվանքի սահմանն անցել է Կուր գետով, այսինքն՝ մինչեւ Կուրգետ եղել է պատմական Հայաստան: Իսկ աշխարհահռչակ ռուս գիտնական Ա.Պ. Նովոսելցեւը, ուսումնասիրելով անտիկ պատմիչներին, նշել է. «Ոչ միայն Արցախն է հայկական, այլեւ Ուտիքն ու ի՞նչ կապ ունեն այս ամենի հետ ադրբեջանցիները: Դիմենք Վիքիպեդիայի օգնությանը: Ադրբեջանցիներ՝ թուրքալեզու ժողովուրդ: Իսկ ո՞րն է թուրքալեզու ժողովուրդների հայրենիքը՝ Միջին Ասիայի եւ Ալթայի միջեւ ընկած տափաստանները: Ե՞րբ է Կովկասում առաջացել Ադրբեջան անվանումով պետություն: Միայն 1918 թվականիմայիսին թուրք Նուրի փաշայի արշավանքների հետեւանքով»,- մանրամասնեց Շարմազանովը:
Նա ընդգծեց՝ եթե Ադրբեջանի ղեկավարը նախընտրում է ընթերցել ոչ թե պատմական սկզբնաղբյուրներ, այլ վկայակոչում է ինչ-որ քարտեզներ, ապա թող Հռոմ այցելելու ժամանակ ծանոթանա Հին աշխարհի՝ մեր օրերին հասած ամենահայտնի քարտեզներից մեկին: «Այնտեղ նա կտեսնի Հռոմեական կայսրության սահմանները, պատմական Հայաստանը՝Արցախով հանդերձ, ինչպես նաեւ Իրանը»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Եզրափակելով խոսքը՝ Շարմազանովը ընդգծեց, որ պատմությունն անողոք է բոլոր նրանցհանդեպ, ովքեր փորձում են կեղծել այն՝ դաժանաբար նետելով նրանց պատմության աղբանոց:

YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov responded to Azerbaijani president’s announcement that allegedly not only Artsakh (Nagorno Karabakh) but also most of the territory of the Republic of Armenia are historically Azerbaijani lands. “Recently Aliyev made an announcement where he, to put mildly, distorting the history, challenged no more, no less ancient philosophers such as Strabo, Polibiosin, Dio Cassius, Plutarch, Ptolemy. He even tries to challenge the trustworthiness of the British encyclopedia and the "World history” of the USSR Academic Edition by stating that not only Artsakh but the territory extending from Syunik to Yerevan is Azerbaijani land”, Sharmazanov said, adding that there would be no necessity to refer to such a ridiculous statement if its author was not a leader of a state.
Sharmazanov quoted ancient writer Strabo as saying that the Aras River divided Armenia and Atropatene from the south.
Vice President of the Armenian parliament quoted a number of other ancient writers evidencing that Armenia existed at least thousands years ago and occupied a territory larger than the Republic of Armenia and Artsakh do it today.
He also referred to the scientific works of A. P. Novoseltsev, who, examining the works of aincient writers, told that not only Artsakh is an Armenian land, but also Utik (currently in Azerbaijan- edit.) and what do the Azerbaijanis do here?
Eduard Sharmazanov urged to turn to Wikipedia. Azerbaijanis – Turkic speaking people. “And where is the motherland of Turkic peoples?” Sharmazanov asked a rhetorical question, “steppes between the Altai Mountains and Central Asia”.
Sharmazanov reminded that a state called Azerbaijan emerged on the map in 1918 as a result of Turkish conquers. He advised the Azerbaijani president to examine one of the oldest maps existing today in Rome when he travels there. “There he will see the borders of the Roman Empire together with historical Armenia and Artsakh, as well as Iran”, Sharmazanov said.
Concluding his speech, Sharmazanov stated that the history does not forgive those who try to distort it, throwing them to a dump.