Յուրի Վարդանյանն այցելել է Ջավախք. քննարկվել են ապրիլի վերջին տեղի ունեցած դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը աշխատանքային այցով եղել է Ջավախքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Jnews.ge-ն, դեսպանը հանդիպումներ է ունեցել Ախալցիխեի և Ախալքալաքի պաշտոնյաների հետ կապված ապրիլի 23-24-ին Ախալցիխեում կատարված դեպքերի հետ:
Հայաստանի հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը դռնփակ հանդիպումներ է ունեցել տարբեր հայ և վրացի պաշտոնյանների հետ: Դեսպանը չի ցանկացել անձամբ մեկնաբանություն անել հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ` հավելելով, որ  դեսպանությունը հայտարարություն կտարածի  հանդիպումների վերաբերյալ»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 23-24-ին, ըստ երիտասարդների, Ախալցիխե քաղաքի ոստիկանության շենքում ոստիկանները ծեծել էին հայ երիտասարդներին և անհարգալից արտահայտություն արել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հասցեին: Իսկ մայիսի 3-ին Ախալցիխե այցելեց Վրաստանի ներքին գործերի նախարարը: Նախարարի այցին հաջորդեց Սամցխե-Ջավախքի ոստիկանության դեպարտամենտի հայտարարությունը, որը հերքում է ոստիկանության կողմից իրականացրած բռնություններն ու ճնշումները:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Georgia Yuri Vardanyan paid a working visit to javakhk. “Armenpress” reports, citing Jnews.ge, the Ambassador met with officials of Akhaltsikhe and Akhalkalaki over the incidents that occurred on April 23-24.
Ambassador Vardanyan held close meetings with several Armenian and Georgian officials. The Ambassador did not want to personally comment on the agreements reached as a result of the meetings, adding that the Embassy will issue a statement over the meetings.
On April 23-24, according to some youth, the Georgian police beat some Armenian young persons and showed disrespect towards the victims of the Armenian Genocide. On May 3 the Minister of Interior of Georgia visited Akhaltsikhe after which the police department of Samtskhe-Javakheti issued a statement denying any repression or abuse conducted by the police.