Յուրի Վարդանյանն այցելել է Ջավախք. քննարկվել են ապրիլի վերջին տեղի ունեցած դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը աշխատանքային այցով եղել է Ջավախքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Jnews.ge-ն, դեսպանը հանդիպումներ է ունեցել Ախալցիխեի և Ախալքալաքի պաշտոնյաների հետ կապված ապրիլի 23-24-ին Ախալցիխեում կատարված դեպքերի հետ:
Հայաստանի հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը դռնփակ հանդիպումներ է ունեցել տարբեր հայ և վրացի պաշտոնյանների հետ: Դեսպանը չի ցանկացել անձամբ մեկնաբանություն անել հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վերաբերյալ` հավելելով, որ  դեսպանությունը հայտարարություն կտարածի  հանդիպումների վերաբերյալ»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 23-24-ին, ըստ երիտասարդների, Ախալցիխե քաղաքի ոստիկանության շենքում ոստիկանները ծեծել էին հայ երիտասարդներին և անհարգալից արտահայտություն արել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հասցեին: Իսկ մայիսի 3-ին Ախալցիխե այցելեց Վրաստանի ներքին գործերի նախարարը: Նախարարի այցին հաջորդեց Սամցխե-Ջավախքի ոստիկանության դեպարտամենտի հայտարարությունը, որը հերքում է ոստիկանության կողմից իրականացրած բռնություններն ու ճնշումները:

Посол Армении в Грузии Юрий Варданян с рабочим визитом посетил Джавахети
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Jnews.ge, посол встретился с высокопоставленными чиновниками в Ахалцихе и в Ахалкалаки, темой разговора был инцидент, произошедший 23-24 апреля в Ахалцихе.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения Юрий Варданян провёл закрытые встречи с разными чиновниками армянской и грузинской национальности. Посол не прокомментировал результаты обсуждений на этих закрытых встречах, он отметил, что заявление о достигнутых договорённостях на встречах “посольство распространит завтра”.
Напомним, что 23-24-апреля, по словам молодых людей из Ахалцихе, в здании полиции Ахалцихе сотрудники полиции избили молодых людей армянской национальности и неуважительно отозвались в адрес жертв Геноцида армян. 3-его мая в Ахалцихе побывал министр внутренних дел Грузии Гиорги Мгебришвили. После визита министра последовало заявление полицейского департамента Самцхе-Джавахети, которое опровергает информацию об избиении полицейскими молодых людей на ночь 24 апреля.