ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ամբողջությամբ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը. Քրիստիան Վիգենին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն մայսիս 23-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ դերակատարումը՝ որպես համաեվրոպական անվտանգության ոլորտի կարևոր կազմակերպություն և մասնակից երկրների միջև իրավահավասար երկխոսության կարևորագույն հարթակ: Նախագահի համոզմամբ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական ձևաչափը համագործակցության և երկխոսության լայն հնարավորություն է ստեղծում խորհրդարանականների միջև շփումների, համագործակցության հնարավորություններն օգտագործելու՝ ի նպաստ անվտանգության և ժողովուրդների երկխոսության խրախուսման: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Քրիստիան Վիգենինի ունեցած հարուստ փորձառությունը՝ որպես պատգամավոր, նաև որպես Բուլղարիայի նախկին կառավարության անդամ, հնարավորություն կտա նրան իր առջև դրված խնդիրների լուծմանը մոտենալ շատ ավելի համապարփակ:
Նշելով, որ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեով ՀՀ-ում ընդունված սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանն անցնելու է կառավարման խորհրդարանական համակարգի, Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության գործունեությունն ավելի կակտիվանա:
Հանդիպման սկզբում ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նախ շնորհավորել է ՀՀ Նախագահին՝ Վիեննայում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլի կապակցությամբ: Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ տևական խաղաղության հասնելու համար դեռևս անհրաժեշտ է շատ ջանքեր գործադրել: Այս իրավիճակում, ըստ ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն իր դերակատարությունը տեսնում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին օժանդակելու մեջ: «Վերահաստատում եմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի համար ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուց բացի, այլ տարբերակ գոյություն չունի, և ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ամբողջությամբ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը»,-շեշտել է Քրիստիան Վիգենինը:

OSCE PA official says much remains to be done for lasting peace in Nagorno Karabakh
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received OSCE Parliamentary Assembly’s Special Representative on the South Caucasus Kristian Vigenin on May 23.
As “Armenpress” was informed from the press service of Republic of Armenia President’s Office, greeting the guest, the President of the Republic stated that Armenia greatly values the contribution of the OSCE as a key organization of the European security system and an important platform for dialogue between the member states. To the President’s conviction, the parliamentary format of the OSCE creates broad opportunities for cooperation and dialogue between parliamentarians, as well as incentives for using those interactions and cooperation for the sake of security and dialogue between peoples. Serzh Sargsyan expressed confidence that Kristian Vigenin’s great experience as an MP and also former member of the Bulgarian Cabinet, will allow him to have a comprehensive position on tasks put in front of him.
Mentioning that Armenia will be transferred into a country of parliamentary governance based on the Constitution adopted during the referendum on December 6, 2015, the President expressed conviction that the activities of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the OSCE will become more vigorous.
At the beginning of the meeting the OSCE Parliamentary Assembly’s Special Representative on the South Caucasus congratulated the President of Armenia on the occasion of the important step taken in Vienna over the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. Kristian Vigenin mentioned that much still needs to be done to achieve lasting peace. In this situation the OSCE PA official sees the mission of the OSCE PA in supporting the efforts for peace. “I reaffirm that the OSCE PA sees no alternative for the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict and the OSCE PA fully supports the activities of the OSCE Minsk Group Co-chairs”, Kristian Vigenin stated.