ԻՊ-ն վախկոտության մեղադրանքով ողջ-ողջ թաղել Է իր 30-ից ավելի զինյալների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական կազմակերպությունը մահապատժի Է ենթարկել իր 30-ից ավելի ջիհադականների՝ նրանց մեղադրելով դասալքության եւ քրդական զինված կազմավորումների (փեշմերգա) հետ ընդհարումներից հրաժարվելու մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The International Business Times-ին:
Տեղական աղբյուրների տվյալներով՝ 35-ից մինչեւ 45 զինյալներ ողջ-ողջ թաղվել են վախկոտության համար: Անունը չնշված աղբյուրը ABNA տեղական լրատվական գործակալության համար ճշտել Է, որ զինյալներն Իրաքի Քիրկուկ քաղաքի հարավ խույս են տվել Բաշիր գյուղում իրաքյան կառավարամետ ուժերի դեմ մարտից, ինչի հետեւանքով փեշմերգան կարողացել Է գրավել Բաշիրը:
Ինչպես նշվում Է, սա առաջին դեպքն Է, երբ ԻՊ-ն ողջ-ողջ թաղում Է իր զինվորներին, չնայած այն բանին, որ ավելի վաղ Էլ մահապատիժներ են իրականացվել դասալքության համար: Այսպես, փետրվարի 28-ին Մոսուլի մերձակա ռազմական ճամբարում ԻՊ-ի 35 անդամներ մեղադրվել Էին դավադրության մեջ եւ դատապարտվել գնդակահարության: Մայիսի 8-ին եւս երկու իսլամիստների գնդակահարել Էին դավադրության մեղադրանքով, մեկ օր անց տասնյակ զինյալներ սպանվել Էին Ալ Խադար գյուղում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ИГ похоронило заживо свыше 30 своих боевиков по обвинению в трусости
Экстремистская организация "Исламское государство" (запрещена в России) казнила свыше тридцати своих джихадистов за дезертирство и отказ от столкновений с курдскими вооруженными формированиями (пешмерга). Как передает Арменпресс, об этом сообщает The International Business Times.
По утверждению местных источников, от 35 до 45 боевиков были погребены заживо за трусость. Неназванный источник уточнил местному информагентству ABNA, что боевики уклонились от боя с проправительственными иракскими силами в деревне Башир на юге иракского города Киркук. В результате пешмерга смогли занять Башир.
Как отмечается, это первый случай, когда ИГ заживо хоронит своих солдат, несмотря на то, что и ранее случались казни за бегство с поле боя. Так, 28 февраля в военном лагере возле Мосула 35 членов ИГ были обвинены в заговоре и приговорены к расстрелу, 8 мая двоих исламистов также расстреляли по обвинению заговоре, день спустя еще десятки были убиты в деревне Аль-Хадар.