Հայաստանը խաղաղություն է ցանկանում. Իվետա Մուկուչյանը մեկնաբանել է Արցախի դրոշի բարձրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միակ բանը, որ Հայաստանը ցանկանում է, խաղաղությունն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է «Եվրատեսիլ-2016»-ի հայաստանյան պատվիրակ Իվետա Մուկուչյանը կիսաեզրափակիչից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ` պատասխանելով «կանաչ սենյակում» Արցախի դրոշը բարձրացնելու մասին հարցին:
«Դուք չպետք է մոռանաք, որ ես ներկայացնում եմ իմ երկիրը, և իմ սիրտը, իմ մտքերը, զգացմունքներն ու բոլոր ապրումները մայր հայրենիքիս հետ են: Միակ բանը, որ ես ցանկանում եմ ասել և տարածել, հետևյալն է` խաղաղություն: Ես միայն խաղաղություն եմ ցանկանում սահմաններին, Հայաստանը խաղաղություն է ցանկանում: Հենց այս պատճառով էլ գրել եմ այս երգը` ցանկանալով տարածել «սիրո ալիքներ»: Իմ ցանկությունն է, որ ամենուր խաղաղություն լինի: Ես բարձրացրեցի դրոշը, քանի որ ցանկանում էի, որ մարդիկ կենտրոնանան այս խնդրի վրա: Ես միայն խաղաղություն եմ ցանկանում այս աշխարհում»,- ասել է Իվետա Մուկուչյանը:
Միջազգային հանրությանը «Եվրատեսիլ-2016»-ի առաջին կիսաեզրափակչում մայիսի 11-ին Իվետա Մուկուչյանը ներկայացավ գերզգացմունքային LoveWave ստեղծագործությամբ` հանդես գալով 7-րդ համարի ներքո: Կիսաեզրափակիչի արդյունքներով` նա կշարունակի պայքարը մրցույթի եզրափակիչում: Հայաստանի հետ պայքարը եզրափակիչում կշարունակեն Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Նիդերլանդները, Հունգարիան, Խորվաթիան, Ավստրիան, Չեխիան, Կիպրոսը և Մալթան:

Iveta Mukuchyan: Armenia wants peace
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Armenian participant in “Eurovison-2016” song contest Iveta Mukuchyan says the only thing that Armenia wants is peace, “Armenpress” reports, the singer said this during the press conference after semi-final stage, responding to the question why she raised the NKR flag in the “green room”.
“You should not forget that I am representing my country, and my heart, my thoughts, my feelings and my whole emotions are with my Motherland. The only thing that I want to say and spread is peace. I just want peace in borders, Armenia wants peace. And this is why I wrote this song, I just wanted to spread “love waves”. I just wanted to have peace everywhere. I raised the flag since I really wanted people to concentrate on that. I really want peace in the world”, Iveta Mukuchyan said.
Iveta Mukuchyan performed LoveWave song in the Eurovison-2016 semi-final stage under the 7th number on May 11. Iveta Mukuchyan, representing Armenia, was among the finalists. The following countries will compete in the final: Armenia, Russia, The Netherlands, Hungary, Azerbaijan, Croatia, Austria, Czech Republic, Cyprus, Malta.