Սպասվող լրահոս. 19.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ինչո՞ւ են գերբնակեցված Հայաստանի կալանավյարերը, ի՞նչ անել հայաստանյան բանտերի գերբնակեցման խնդիը լուծելու համար: Այս հարցի քննարկման համար այսօր` ապրիլի 19-ին, Երևանում կանցկացվի կլոր սեղան: Հանդիպման նպատակն է ներկայացնել և քննարկել Հայաստանում ու Արևելյան գործընկերության երեք այլ երկրներում`Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում, բանտերի գերբնակեցման դեմ պայքարի նպատակով կատարված  ուսումնասիրության արդյունքները:
Մեկնարկում է «Աջակցություն Հայաստանին միգրացիայի և սահմանների կառավարման ոլորտներում»  ծրագիրը: Այն իրականացնում է «Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոն»-ը, ՄԱԿ-ի Զարգազման ծրագրի հետ համագործակցությամբ: Նախաձեռնողները մանրամասն կներկայացնեն, թե կոնկրետ ինչ աջակցության մասին է խոսքը, և այդ աջակցությունը ինչ խնդիր է լուծելու:
Այսօր անցկացվելու է Ռամկավար ազատական կուսակցության Սփյուռքի կառույցների ներկայացուցիչների եռօրյա խորհրդակցական հավաքի բացման նիստը:  Մասնակցելու են ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Լիբանանի, Հունաստանի, Եգիպտոսի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի և այլ երկրների կուակցության կառույցների ներկայացուցիչները: Օրակարգում ընդգրկված են քառօրյա պատերազմի հետևանքների վերացմանը, արտասահմանում քարոզչական-լոբբիստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Մեկնարկում է «Ամէն» միջազգային երաժշտական և դրամատիկական շոուն` նվիրված Հայոց ցեղասպանության եւ բոլոր ժամանակների ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին: Նախագծի մեկնարկը տրվելու է Իտալիայի Վերոնա Քաղաքում: Նախագծի ստեղծագործական թիմի, ինչպես նաև նախագծի գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ կներկայացնեն ծրագրի նպատակն ու առաջիկա անելիքները:
Ցեղասպանությունների թեմային պատրաստվում են անդրադառնալ եզդիներն ու ասորիները: «Միդիա-Շանգալ» Եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ խորհրդի նախագահ Ամո Շարոյանը, Ֆրանսիայի եզդիների ֆեդերացիայի նախագահ Թամար Մհոլին, Եվրոպայում ասորիների ֆեդերացիայի նախագահ Լադո Հոբիլը թեմայի վերաբերյալ կներկայացնեն իրենց դիտարկումները։ Նշենք, որ ապրիլի 21-ին Երևանի Օղակաձև զբոսայգում տեղի կունենա 2014թ-ին օգոստոսին Իրաքի Շանգալ նահանգի ցեղասպանության ենթարկված եզդի ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող` աշխարհում առաջին հուշարձան-կոթողի բացումը։

Upcoming news for 19.04.2016
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
On April 19 a discussion will take place in Yerevan on the issue of prison overcrowding. Why are the Armenian prisons overcrowded and what measures are taken to solve this issue will be discussed.
The “Migration and border monitoring assistance for Armenia” project kicks off. It is implemented by the UNDP and “International center for migration policy”. The organizers will present details of the project.
The session of the consultative assembly of the Armenian Democratic Liberal Party’s Diaspora representatives will take place today. Representatives from USA, Canada, Lebanon, Greece, Egypt, France, Armenia and other countries will take part. The agenda of the meeting includes issues relating to lobby campaigns and the consequences of the 4-day war.
The “Amen” International Drama Musical show kicks off. It is dedicated to the memory of victims of the Armenian Genocide and all Genocides. The program will start in Italy’s Verona.
President of the “Midia Shangal” Yazidi national union Amo Sharoyan , President of the Yazidi Federation of France Tamar Mholi, President of the Assyrian Federation of Europe Lado Hobil will speak on the Armenian Genocide issue. On April 21, a memorial will be erected in the Circle Park in Yerevan, dedicated to the Yazidi victims of the 2014 August Genocide in Iraq’s Shangal region.
You can read about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “LRATVAKAN”. Follow us on TWITTER and FACEBOOK.