Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը պատրաստ են լիովին հրաժարվել միջուկային զենքից. Քերի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսասանը եւ ԱՄՆ-ը երկուստեք պատրաստ են լիովին հրաժարվել միջուկային զենքից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս տեսակետը հայտնել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին, որը մասնակցել Է «յոթնյակի» երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների՝ Հիրոսիմայում ավարտված երկօրյա հանդիպմանը:
«Մեր երկրները գիտակցում են միջուկազերծ աշխարհի հայեցակարգը եւ շարունակում են երկխոսություն վարել, թե ինչպես երկուստեք հրաժարվեն այդ զենքից»,- ընդգծել Է Քերին: ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը հիշեցրել Է, որ Մոսկվան եւ Վաշինգտոնն անցել են յուրաքանչյուր երկրում 50 հազար մարտագլխիկներից, «որոնք եղել են նախագահներ Ռեյգանի եւ Գորբաչովի ժամանակներում», մինչեւ մոտավորապես մեկուկես հազար մարտագլխիկ կրճատման ուղին: «Եվ մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել»,- ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Kerry: Russia and U.S ready to completely give up nuclear weapons
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS: Russia and the U.S are willing to completely give up nuclear weapons. As "Armenpress" reports, this was said by US Secretary of State John Kerry, who participated in the G7 two-day meeting held in Hiroshima.
"Our countries understand the concept of a nuclear-free world and continue to engage in a dialogue on how to renounce these weapons," said Kerry. The Secretary of State reminded that Moscow and Washington have passed the reduction from 50 thousand warheads in each country, “which were at the time of Presidents Reagan and Gorbachev, “until about 1500 warheads path."And we are ready to move forward," Kerry said, according to TASS.