Կապանլի-Շոթլանլի ուղղությամբ հակառակորդի մխրճված ստորաբաժանումները ջախջախվել են. ՊԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը՝ 2:30-ի սահմաններում հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական ջոկատը մարտական շփման գծի հյուսիսային հատվածում Թափկարակոյունլու-Մատաղիս ուղղությամբ փորձել է ներթափանցել Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հերթապահ ստորաբաժանումների թիկունքը և թևերից գրոհել մարտական դիրքերը, սակայն հերթապահ ստորաբաժանումների զգոն հերթապահության կրման ու վճռական գործողությունների արդյունքում հակառակորդի ներթափանցումը կասեցվել է՝ բազմաթիվ կորուստներ պատճառելով հակառակորդին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում ՊԲ օպերատիվ բաժնի պետ Վիկտոր Առստամյանը նշեց, որ այդ գործողություններից հետո հակառակորդը ստիպված է եղել վերադառնալ ելման դիրք՝ լուսաբացին դիրքի դիմացի մատույցներով թողնելով շուրջ 30 դիակ:
«Հանդիպելով համառ դիմադրություն և կրելով խոշոր կորուստներ՝ ժամը 3-ից 4-ը հակառակորդը ինտենսիվ կրակ է բացել ՊԲ հերթապահ ստորաբաժանումների դիրքերի, ղեկավարման կետերի, մշտական տեղակայման վայրերի ուղղությամբ, ինչպես նաև Մեխակավան, Արա լեռ, Նոր Ճարտար, Մարտակերտ, Մատաղիս բնակավայրերի ուղղությամբ: Արձակելով կրակ ականանետներից, հրանոթներից, համազարկային կրակի համակարգերից՝ միայն մեկ ժամվա ընթացքում ռեակտիվ կրակի համազարկային համակարգերից արձակվել է շուրջ 1350 արկ»,- նշեց Առստամյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ նույն գիշերվա ընթացքում սկսած ժամը 4-ից հակառակորդի առաջապահ ստորաբաժանումները՝ զինտեխնիկայի կիրառմամբ, պատսպարվելով հրետանու կրակի ներքո, փորձել և գրոհել են մարտական դիրքերը Կազախլար-Նուզգեր, Շուքյուրբեյլի-Ֆիզուլի, Ալխալը-Ֆիզուլի, Կապանլի-Շոթլանլի, Շայլու-Մատաղիս և Գյուլիստան-Տոնաշեն ուղղություններով: Բոլոր ուղղություններով հակառակորդի գործողությունները կասեցվել են, բացառությամբ Կազախլար-Նուզգեր ուղղությունից, որտեղ նրան հաջողվել է մխրճվել և գրավել թվով 5 մարտական դիրքեր: Կապանլի-Շոթլանլի ուղղությամբ հակառակորդի մխրճված ստորաբաժանումները ջախջախվել են, նրանց կողմից գրավված թվով 3 մարտական դիրքերը վերականգնվել են: Այդ ուղղությամբ հակառակորդն ունեցել է զրահատեխնիկայի և կենդանի ուժի կորուստներ:
Վիկտոր Առստամյանը տեղեկացրեց, որ ՊԲ ստորաբաժանումներն աստիճանաբար դուրս են բերվել մշտական տեղակայման վայրերից և անցել պաշտպանության: Միևնույն ժամանակ հերթապահ ստորաբաժանումներով, վարելով պաշտպանական մարտեր ու ապահովելով հիմնական ուժերի առաջխաղացումը, հյուսիսային և հարավային ուղղություններով հակառակորդը կիրառել է նաև բանակային ավիացիայի մարտական ուղղաթիռներ, որոնցից երկուսը պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների կողմից խոցվել են՝ մեկը Գյուլիստանի, մյուսը՝ Քարվենդի ուղղությամբ: Գնդապետի տեղեկացմամբ՝ Թափկարակոյունլու-Մատաղիս ուղղությամբ, չբավարարվելով ունեցած անհաջող գործողություններից, հակառակորդը ժամը 8:00-ի սահմաններում կրկնակի հարձակման փորձեր է կատարել ևս 4 կմ դեպի արևելք ուղղությամբ:

YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Azerbaijani subversive- reconnaissance detachment attempted to infiltrate through the Nagorno Karabakh Defense Army units in the northern part of the contact line at 02:30 overnight April 2 in the Tapkarakoyunlu-Mataghis direction and attack the Armenian military positions from the wings, but the infiltration of the adversary was stopped thank to the vigilant and confident actions of the Armenian combat alert units, inflicting heavy losses on the adversary.
“Armenpress” report the head of the Operative Department of the Defense Army Viktor Arostamyan mentioned during the press conference in Stepanakert that after the operation the enemy was forced out to its initial positions, leaving nearly 30 corpses in the battle field.
“Encountering stubborn resistance and sustaining heavy losses, the adversary started to intensively fire at the combat alert units, command positions and permanent garrisons at 03-04 o’clock, as well as in the directions of Mekhakavan, Mount Ara, Nor Chartar, Martakert, and Mataghis settlements”, Arostamyan mentioned, stating that 1350 projectiles were fired only within one hour.
According to him, during the same night, starting from 4 o’clock, the frontline units of the adversary, covering under the fire of artillery in the directions of Kazakhlar-Nuzger, Gyulistan-Tonashen, Kapanli- Shotlanli, Shaylu-Mataghis, and Fizuli. The operations of the adversary were repelled in all the directions, with the exception of Kazakhlar-Nuzger direction, where it managed to occupy 5 positions.
The Azerbaijani units in Kapanli- Shotlanli directions were destroyed, the three positions occupied by them have been liberated. The adversary suffered losses of armored vehicles and manpower in that direction.
Viktor Arstamyan informed that the Defense Army units were gradually driven out of the permanent deployed areas and went on to defensive actions. At the same time, by conducting defensive battles the adversary used helicopters in the southern and northern directions, 2 of which were destroyed by the Defense Army. 1 in the Gyulistan direction and 1 in Karvendi direction. According to the Colonel, in the Tapkarakoyunlu-Mathaghis direction, not being satisfied by its unsuccessful actions, the adversary conducted another attacking attempt at 08:00 4km in the eastern direction.