Սպասվող լրահոս. 15.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ադրբեջանը շարունակում է լարված պահել սահմանային իրավիճակը: Սահմանին դիվերսիոն գործողությունների փորձեր իրականացնելուց բացի, դիմում է նաև քարոզչական սադրանքների: Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման շուրջ տեղի ունեցող վերջին զարգացումներն այսօր` մարտի 15-ին կվերլուծի քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
Մարտի 15-ին լրանում է Սիրիայի հակամարտության 5-րդ տարին: Այդ հակամարտության գործում Թուրքիայի դերին, Անկարայում տեղի ունեցած պայթյունին ու հնարավոր զարգացումներին անդրադառնալու է թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Մարտի 15-ը Սպառողների իրավունքների և շահերի պաշտպանության միջազգային օրն է: Այն նշվում է 1961 թվականից, երբ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Ջոն Քենեդիի ելույթում ամրագրվեցին սպառողների 4 հիմնական՝ անվտանգության, տեղեկատվության, ընտրության և լսելի լինելու իրավունքները: Օրվա առթիվ լրագրողներին են հանդիպելու սպառողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` ներկայացնելով ոլորտում առկա խնդիրներն ու ձեռքբերումները:
Լրագրողների հետ այսօր հանդիպելու է նաև Գորիսի նախկին քաղաքապետ Սամվել Հարությունյանը: Ի՞նչ բարեփոխումներ են անհրաժեշտ Սյունիքի մարզի զարգացման համար, ինչ խնդրահարույց հարցեր կան: Այս և այլ հարցերի է անդրադառնալու Սամվել Հարությունյանը:
Երևանում մարտի 30-ից ապրիլի 1-ը կանցկացվի «Կրթություն` ХХI դար» ցուցահանդեսը, որի ընթացքում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնը մրցութային կարգով կընտրի ավելի քան 200 դիմորդի` ՌԴ բուհերում անվճար սովորելու համար: Ցուցահանդեսին ընդառաջ լրագրողների հետ կհանդիպեն Երևանում Գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Մարկ Կալինինը, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան խորհրդական Օլեգ Շապովալովը, «Ինտեր-էքսպո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ադելինա Քոչարյանը։ Նրանք կներկայացնեն մրցույթի մանրամասները: Ցուցահանդեսին կմասնակցի հայկական ու ռուսական ավելի քան 50 բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություն։
Անցկացվում է 2016 թ. Լավագույն վավերագրական լիամետրաժ ֆիլմերի մրցանակաբաշխություն` «Համազգային միասնությունը հավաքական ուժի և հզորության գրավական» խորագրով: Այն նվիրված է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Այսօր կազմակերպիչներ մանրամասներ կներկայացնեն մրցանակաբաշխության վերաբերյալ:
Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը կազմակերպում է «Վերանայել քաղաքը՝ միասին ավելի լավ ապրելու համար» խորագրով համաժողով ։ Հանդիպմանը կմասնակցեն ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն, քաղաքաշինության ոլորտի մասնագետներ, ձեռնարկությունների և ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Մարտի 1-ից ապրիլի 1-ն էլ նախատեսված է ֆրանսիական ֆիլմերի ցուցադրություն՝ քաղաքի թեմայով: Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա շրջանակներում կանցկացվի նաև վարպետության դաս: Թմբկահար և նոր լարային գործիքներ պատրաստող Ալեն Գուազելլին կվարի փողոցից հավաքված նյութերով պարտաստվող երաժշտական գործիքների վարպետության դասը: Նպատակը կենցաղային առարկաներին երկրորդ կյանք տալն է՝ դրանք վերածելով արտասովոր երաժշտական գործիքների:

Upcoming news for 15.03.2016
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. “Armenpress” news agency presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see on today’s news.
Azerbaijan continues keeping the border situation tense. In addition to attempts of subversive acts, it also carries out propaganda campaign. Political scientist Alexander Margarov will analyze the recent developments around Nagorno Karabakh conflict settlement today, on March 15.
March 15 marks the 5th anniversary of the Syrian war. Expert of Turkish studies Hakob Chakryan will speak about Turkey’s role in that conflict, the explosions in Ankara and possible developments.
March 15 is World Consumer Rights Day. It has been celebrated since 1961. On the occasion of the day representatives of NGOs will meet with journalists to introduce problems and achievements of the sphere.
Ex-Mayor of Goris city Samvel Harutyunyan will meet will journalists. What reforms does Syunik Province need for development? What problematic issues exist in the province? Samvel Harutyunyan will refer to these and other issues.
“Education-21st century” exhibition will be held from March 30-April 1, during which the Russian Centre of Science and Culture will select over 200 applicants on competitive basis for free education in higher educational institutions of the RF. Ahead of the exhibition director of the Russian Centre of Science and Culture in Yerevan Mark Kalinin, Advisor to the Russian Embassy in Armenia Oleg Shapovalov,  and Director General of “Inter Expo” company Adelina Kocharyan will meet with journalists to introduce details of the competition.
Award ceremony of the best documentary feature of 2016 will be held, headlined “National unity as the warrant of collective strength and power”. It is dedicated to the 25th anniversary of the independence of Armenia. The organizers of the event will detail on the award ceremony today, on March 15.
French Embassy in Armenia organizes a conference headlined “Revise the city for living better together” on Francophonie Days. Minister of Urban Development of Armenia Narek Sargsyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to ArmeniaJean-François Charpentier, experts of the field of urban development, representatives of enterprises and financial institutions will attend the conference.
Screening of French films referring to the city is scheduled from March 1 to April 1. Master class will be conducted within the framework of Francophonie Days.