Շառլ Ազնավուրը CNN-ի եթերում խոսել է Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը ամերիկյան հեղինակավոր CNN հեռուստաալիքին հարցազրույց է տվել՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին: Լրագրողը հիշեցրել է, որ աշխարհահռչակ երաժիշտը 2015 թվականի ապրիլի 24-ին այցելել էր Հայաստան՝ մասնակցելու Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, ինչի շրջանակում ասել էր, որ իր համար կարևոր չէ, թե արդյոք մարդիկ կիրառում են «ցեղասպանություն» եզրույթը, թե ոչ, կարևորը ճանաչելն է այն, ինչ եղել է: «Դուք միանգամայն իրավացի եք: Ինչո՞ւ թուրքերը չպետք է ճանաչեն կատարվածը: Ոչ ոք թուրքերին չի հարցնում, թե ինչու են սպանել հայերին: Կրոնի՞ համար... չեմ կարծում: Ես կարդացել եմ Ղուրանը՝ հասկանալու` արդյոք կա դրանում որևէ բան, սակայն չկար, հետևաբար կրոնը պատճառ լինել չէր կարող»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ազնավուրը:
Այն հարցին, թե ինչ է իր համար հայ լինելը, շանսոնյեն նշել է, որ իր համար պակաս կարևոր չէ ֆրանսիացի լինելը, սակայն ինքը ծագումով հայ է և երբեք դա չի ժխտում: «Ես հայ եմ և չեմ պատրաստվում դա մերժել: Դա սարսափելի է: Ես չեմ սիրում այն մարդկանց, ովքեր թաքցնում են որոշ բաներ՝ վախենալով ինչ-որ տեղ չընդունվելուց: Դու չե՞ս սիրում հայերին, ուրեմն ես գնում եմ, հաջողություն»,- նշել է Ազնավուրը:
Charles Aznavour sits down with Becky Anderson
He inspired the likes of Elvis Costello and Frank Sinatra. Singing legend Charles Aznavour spoke to Becky about his passions, which go far beyond the musical.
Опубликовано CNN Connect the World 14 февраля 2016 г.
CNN-ի լրագրողը փորձել է հասկանալ, թե ո՞րն է երգչի հաջողության գաղտնիքը՝ հաշվի առնելով, որ նրա ստեղծագործական գործունեության ամենավաղ շրջանում քննադատներն ասում էին, թե նա «չափազանց տգեղ է և կարճահասակ ու ունի ահավոր ձայն»: «Ի դժբախտություն այդ քննադատների, ովքեր դա ասել են, ես հաջողություն ունեցա: Ես ամեն գիշեր մեկ ժամ գիրք եմ կարդում և ևս մեկ ժամ տարբեր լեզուներով նոր բան եմ սովորում նախքան քնելը»,- հայտնել է Ազնավուրը՝ հավելելով, որ այժմ փորձում է սովորել ռուսերեն:

Шарль Азнавур говорил в эфире CNN о необходимости признания Геноцида армян со стороны Турции
Легендарный французский армянин, шансонье, композитор, артист и общественный деятель  Шарль Азнавур дал интервью телеканалу CNN, в котором  говорил о необходимости признания Геноцида армян со стороны Турции. Журналист напомнил о том, что в 2015 году Азнавур посетил Армению, чтобы принять участие в мероприятиях по 100-летию Геноцида армян, и сказал тогда, что  для него неважно, какой термин приментя лди – геноцид или другой: важно, чтобы они признали то, что произошло. «Вы правы, почему турки не должны признавать случившегося?  Никто не спрашивает их, почему они убивали армян. За религию?... Не думаю. Я читал Коран, чтобы понять, есть ли там что-то подобное – этого не было, следовательно, религия тут ни при чем»,- сказал Шарль Азнавур.
Charles Aznavour sits down with Becky Anderson
He inspired the likes of Elvis Costello and Frank Sinatra. Singing legend Charles Aznavour spoke to Becky about his passions, which go far beyond the musical.
Опубликовано CNN Connect the World 14 февраля 2016 г.
Как передает «Арменпресс», на вопрос о том, что означает для него быть армянином, Шарль Азнавур сказал, что не меньше, чем быть французом. Однако он -  этнический армянин, что никогда не отрицал.
«Я – армянин, и не собираюсь этого отрицать. Это ужасно, я не люблю людей, которые скрывают свое происхождение по каким-то причинам. Не любишь армян – тогда я ухожу, удачи»,- сказал Шарль Азнавур.
Журналист CNN попытался узнать, в чем секрет успеха певца, учитывая, что в начале карьеры многие говорили, что он «уродлив и короток ростом, а голос у него ужасный». «К несчастью этих критиков, я имел успех. До того как уснуть, я каждый вечер читаю новую книгу и час учу разные языки»,- сказал Шарль Азнавур, сообщив, что сейчас пытается выучить русский.