Վրաստանը կարող Է կրկնապատկել Ռուսաստանից ստացվող գազի ծավալը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական բնական գազի բաժինը, որն այդ վառելիքի նկատմամբ Վրաստանի պահանջարկի ընդհանուր ծավալում ներկայում կազմում է 12 տոկոս, ընթացիկ տարում կարող է հասցվել 20 տոկոսի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները «Գազպրոմ»-ի հետ՝ նպատակ ունենալով լրացուցիչ ծավալներով գազ ստանալ երկրի աճող պահանջմունքները բավարարելու համար»,- ասել է Կալաձեն՝ լույս հունվարի 20-ի գիշերը ելույթ ունենալով «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության եթերում:
Նա հայտնել է, որ հունվարի 20-ին այդ հարցի շուրջ Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում հերթական հանդիպումը կկայանա «Գազպրոմ»-ի ներկայացուցիչների հետ, որի ավարտից հետո հասարակայնությունը կտեղեկացվի դրա արդյունքների մասին:
Ընդսմին նախարարը նշել է, որ «Գազպրոմ»-ը պահանջում է դրամական հաշվարկների անցնել Հայաստան ռուսական գազի տարանցման համար՝ այն 10 տոկոսի փոխարեն, որը ներկայում գործող պայմանագրի համաձայն Վրաստանն ստանում է դրա ընդհանուր ծավալից:
«Բնականաբար, երբ ռուսական կողմը դրեց այդ հարցը, մենք կտրականապես դեմ էինք, սակայն միաժամանակ հայտարարվեց, որ «Գազպրոմ»-ն իրական հնարավորություն ունի իր գազը Հայաստանին մատակարարել Իրանի միջոցով»,- նշել է Կալաձեն, որի խոսքով՝ «նման վտանգ, իհարկե, գոյություն ունի, եւ Վրաստանի համար դրա հետեւանքը էներգետիկական առումով շատ ծանր կլինի»:
Էներգետիկայի նախարարը հայտնել է, որ այդ կապակցությամբ արդեն մի քանի հանդիպում է կայացել «Գազպրոմ»-ի ներկայացուցիչների հետ, բայց առայժմ համաձայնություն ձեռք չի բերվել: Դրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, որը եղել ու մնում է Վրաստանին բնական գազի հիմնական մատակարարը, ներկա փուլում տեխնիկապես չի կարող ծածկել ձմռանը երկրում առաջացող գազի դեֆիցիտը, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

Поставки в Грузию российского газа в 2016 году собираются удвоить
Доля российского природного газа, которая в общем объеме потребностей Грузии в этом топливе в настоящее время составляет 12%, в текущем году может увеличиться до 20%, сообщил вице-премьер, министр энергетики Грузии Каха Каладзе.
"Мы продолжаем переговоры с "Газпромом" с целью получения дополнительных объемов газа для обеспечения возросших потребностей в нем страны", - сказал Каладзе в ночь на среду в передаче "Арчевани" ("Выбор") телекомпании "Рустави 2",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Он сообщил, что 20 января по этому вопросу в австрийской столице Вене состоится очередная встреча с представителями "Газпрома", по завершению которой общественность будет проинформирована о ее результатах.
При этом министр отметил, что "Газпром" требует перейти на денежные расчеты за транзит российского газа в Армению вместо тех 10%, которые согласно ныне действующему договору получает Грузия от его общего объема.
"Естественно, когда российская сторона поставила этот вопрос, мы категорически были против этого, однако тогда же было заявлено, что у "Газпрома" есть реальная возможность поставлять Армении свой газ через Иран", - отметил Каладзе, по словам которого, "такая опасность, конечно, существует, и для Грузии результат этого энергетически будет очень тяжелым".
Глава Минэнерго сообщил, что в связи с этим уже состоялись несколько встреч с представителями "Газпрома", но соглашение на данном этапе пока не достигнуто.
Вместе с тем он подчеркнул, что Азербайджан, который был и остается основным поставщиком природного газа в Грузию, на данном этапе технически не может покрыть возникающий зимой дефицит газа в стране.