Թուրքիան ռուսական ռազմական ինքնաթիռ է կործանել. ՌԴ ՊՆ-ն հաստատում է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ Սիրիայի տարածքում ենթադրաբար ցամաքից արձակված կրակոցներից կործանված ինքնաթիռը պատկանել է Ռուսաստանին: Ռուսական կողմը հավաստիացնում է, որ կործանված Սու-24 ինքնաթիռը չի հատել Թուրքիայի օդային սահմանը, ինչն ամրագրված է հսկման օբյեկտիվ մեխանիզմներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս տեղեկատվությանը նախորդել է թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդումն այն մասին, որ թուրքական զինուժը կործանել է երկրի օդային սահմանը հատած անհայտ պատկանելության ռազմական ինքնաթիռ: Haberturk-ը գրում է, որ կործանված ինքնաթիռն ընկել է Սիրիայի՝ թուրքմեններով բնակեցված շրջանում: Ինքնաթիռի օդաչուները կարողացել են օդապարիկի միջոցով դուրս գալ ինքնաթիռից: Լրատվամիջոցը հայտնում է, որ ռուսական ուժերը գործի են անցել ինքնաթիռից դուրս թռած օդաչուներին փրկելու նպատակով: Haberturk-ը, հենվելով տեղի աղբյուրների վրա, հայտնում է նաև, որ ինքնաթիռը խախտել էր թուրք-սիրիական սահմանը, ինչի հետևանքով թուրքական օդուժն այն կործանել է:
Թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը ևս հայտնում է, որ ինքնաթիռը կործանվել է Թուրքիայի օդային սահմանը խախտելու հետևանքով:
«Հուրիեթ» պարբերականը, հենվելով իր աղբյուրների վրա, տեղեկացնում է, որ այն կործանել են թուրքական F-16 ռազմական ինքնաթիռները:

Турция сбила российский истребитель: МО РФ подтвердило
Министерство обороны России подтвердило, что самолет, сбитый на территории Сирии, принадлежал России.
Российская сторона уверяет, что сбитый СУ-24 не пересекал воздушную границу Турции, что подтверждается системами слежения.
По сообщению «Арменпресс», этой информации предшествовало сообщение турецких СМИ о том, что турецкие ВС сбили неизвестный военный самолет, нарушивший воздушную границу Турции.
Haberturk пишет, что сбитый самолет упал на заселенной туркменами территории Сирии. Летчики смогли покинуть самолет с помощью парашютов. Издание сообщает, что российские силы пытаются спасти выпрыгнувших пилотов. Ссылаясь на свои источники на местах, Haberturk сообщает, что самолет нарушил турецко-сирийскую границу, вследствие чего ВВС Турции сбили его.
Агентство “Анадолу” сообщает, что самолет погиб вследствие нарушения воздушной границы Турции.
Издание “Хурриетт”, со ссылкой на свои источники сообщает, что самолет сбили турецкие военные самолеты F-16.