ԵԽԽՎ հանձնաժողովի ընդունած զեկույցը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա
ԵԽԽՎ հանձնաժողովի ընդունած զեկույցը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ
հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է անի հնարավոր և անհնար ամեն բան, որպեսզի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի ընդունած հակահայկական զեկույցը լիագումար նիստում չընդունվի և բանաձև չդառնա: Նոյեմբերի 21-ին այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը` անդրադառնալով ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի ընդունած հակահայկական զեկույցին` «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» խորագրով: «Մենք պետք է աշխատենք ուժերի գերագույն լարումով բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, որպեսզի թույլ չտանք նման հակահայկական զեկույցների ու բանաձևերի ընդունումը: ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովն արդեն ընդունել է այդ զեկույցը, սակայն այն դեռ վերջնական չէ, ու մենք պետք է անենք հնարավոր ու անհնար ամեն բան, որպեսզի այն որոշում չդառնա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Մինասյանը:
Պատգամավորը նկատում է, նման զեկույցների ընդունումը իրականում որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա, սակայն կարող է խնդիրներ առաջացնել այդ վերջնական արդյունքին հասնելու համար: «Այն որ այդ փաստաթուղթը ոչ կառուցողական է ու որևէ կերպ չի նպաստում խնդրի կարգավորմանը, ոչ միայն մեր, այլ նաև Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ամենաբարձր ներկայացուցիչների կարծիքն է»,- ասաց նա:
Մինասյանի խոսքով` Հայաստանը պետք է բոլորի համար ակնհայտ դարձնի այն գործիքակազմը, որի շնորհիվ ադրբեջանցիները կարողանում են նման ոչ կառուցողական զեկույցներ անցկացնել: «Մենք պետք է ցույց տանք, որ կաշառելու եղանակով հնարավոր չէ ճշմարտություն ձեռք բերել, պետք է ցույց տանք, որ ստի ոտքը կարճ է, և այդ անպարկեշտ գործարքները վաղը կամ մյուս օրը պետք է սև խարան լինեն ոչ միայն կաշառք տվողին, այլ կաշառքը վերցնողին: Սա պետք է լինի մեր հիմնական գործիքակազմը, որպեսզի հնարավորինս սահմանափակենք խնդրի կարգավորմանը որևէ կերպ չնպաստող որոշումների ծնունդը»,- եզրափակեց պատգամավորը:
ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովը 24 կողմ, 16 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի՝ «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» հակահայկական զեկույցը ներառել է վեհաժողովի լիագումար նիստի օրակարգ: Ուոլթերն օգտագործել է այնպիսի հակահայկական և ոչ ճշգրիտ ձևակերպումներ, ինչպիսիք են` «հեռացնել Հայաստանի եւ այլ անկանոն զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներից, ապահովել Ադրբեջանի տարածքների ամբողջականությունը»:

Доклад ПАСЕ не может повлиять на окончательный результат урегулирования карабахского конфликта
Армения  должна сделать все от нее зависящее, чтобы принятый Политкомиссией ПАСЕ антиармянский  доклад  не был принят на  пленарном заседании и не вошел в резолюцию.
Об этом сказал  21 ноября депутат от РПА  Гагик  Минасян, комментируя принятый  Политкомиссией  ПАСЕ антиармянский  доклад  «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».
«Мы  должны работать с предельным напряжением сил и во всех направлениях – в международных парламентских инстанциях, чтобы не допустить принятия  антиармянской  резолюции. ПАСЕ приняла доклад, но это не окончательный  вердикт», - как передает Арменпресс,  сказал  он.
Депутат отметил, что доклад ПАСЕ не может  повлиять на окончательный  результат урегулирования  карабахского конфликта, но может создать проблемы. «То, что это деструктивный документ и  он  не способствует разрешению проблемы – не только наше мнение, но и  позиция  высоких представителей стран-сопредседателей Минской  группы», - сказал Минасян.
По его словам, Армения должна добиться, чтобы всем стало очевидно, благодаря каким методам Азербайджан продвигает столь деструктивные документы. «Мы должны доказать, что взяткой  правды не купишь, что у лжи короткие  ноги, что такие  непозволительные сделки станут клеймом не только тех, кто давал взятки, но и тех, кто их брал. Это должно быть нашим основным инструментом, чтобы  по возможности ограничить появление таких решений», - сказал депутат.
Политическая  комиссия  ПАСЕ14 голосами за и 16 – против включила в повестку Пленарного заседания  антиармянский  доклад  британского депутата Роберта  Уолтера«Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана». Уолтер использовал  такие антиармянские  и некорректные формулировки, как «вывести армянские  и другие  нерегулярные вооруженные силы из Нагорного Карабаха и других оккупированных территорий  Азербайджана, обеспечить территориальную целостность Азербайджана».