ԵԽԽՎ հանձնաժողովի ընդունած զեկույցը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա
ԵԽԽՎ հանձնաժողովի ընդունած զեկույցը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ
հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է անի հնարավոր և անհնար ամեն բան, որպեսզի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի ընդունած հակահայկական զեկույցը լիագումար նիստում չընդունվի և բանաձև չդառնա: Նոյեմբերի 21-ին այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը` անդրադառնալով ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի ընդունած հակահայկական զեկույցին` «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» խորագրով: «Մենք պետք է աշխատենք ուժերի գերագույն լարումով բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, որպեսզի թույլ չտանք նման հակահայկական զեկույցների ու բանաձևերի ընդունումը: ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովն արդեն ընդունել է այդ զեկույցը, սակայն այն դեռ վերջնական չէ, ու մենք պետք է անենք հնարավոր ու անհնար ամեն բան, որպեսզի այն որոշում չդառնա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Մինասյանը:
Պատգամավորը նկատում է, նման զեկույցների ընդունումը իրականում որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերջնական արդյունքի վրա, սակայն կարող է խնդիրներ առաջացնել այդ վերջնական արդյունքին հասնելու համար: «Այն որ այդ փաստաթուղթը ոչ կառուցողական է ու որևէ կերպ չի նպաստում խնդրի կարգավորմանը, ոչ միայն մեր, այլ նաև Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ամենաբարձր ներկայացուցիչների կարծիքն է»,- ասաց նա:
Մինասյանի խոսքով` Հայաստանը պետք է բոլորի համար ակնհայտ դարձնի այն գործիքակազմը, որի շնորհիվ ադրբեջանցիները կարողանում են նման ոչ կառուցողական զեկույցներ անցկացնել: «Մենք պետք է ցույց տանք, որ կաշառելու եղանակով հնարավոր չէ ճշմարտություն ձեռք բերել, պետք է ցույց տանք, որ ստի ոտքը կարճ է, և այդ անպարկեշտ գործարքները վաղը կամ մյուս օրը պետք է սև խարան լինեն ոչ միայն կաշառք տվողին, այլ կաշառքը վերցնողին: Սա պետք է լինի մեր հիմնական գործիքակազմը, որպեսզի հնարավորինս սահմանափակենք խնդրի կարգավորմանը որևէ կերպ չնպաստող որոշումների ծնունդը»,- եզրափակեց պատգամավորը:
ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովը 24 կողմ, 16 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի՝ «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» հակահայկական զեկույցը ներառել է վեհաժողովի լիագումար նիստի օրակարգ: Ուոլթերն օգտագործել է այնպիսի հակահայկական և ոչ ճշգրիտ ձևակերպումներ, ինչպիսիք են` «հեռացնել Հայաստանի եւ այլ անկանոն զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներից, ապահովել Ադրբեջանի տարածքների ամբողջականությունը»:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia must do everything possible and impossible so that the anti-Armenian report adopted by PACE's (the Parliamentary Assembly of the Council of Europe) Political Affairs Committee is not adopted at the plenary session turning into a resolution. MP of the "Republican Party of Armenia" /RPA/ Gagik Minasyan said the aforementioned on November 21 related to the anti-Armenian report adopted by PACE’s Political Affairs Committee “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan”.
“We should spare no efforts in all the directions including international parliamentary platforms to prevent adoption of such anti-Armenian reports and resolutions. PACE Committee on Political Affairs has already adopted the reports, but it is not final yet, and we must do all possible and impossible so that it does not become a decision,” “Armenpress” reports, Minasyan said. The MP notes that the adoption of such reports cannot have any influence on the final result of the Nagorno Karabakh conflict settlement but it can create obstacles in the process of reaching those final results.
“The fact that the document is not constructive and does not in any way contribute to the settlement of the conflict, is not only our opinion but also the opinion of the highest ranking officials of the countries of the Minsk Group Co-Chairs,” he said. “We must show that it is impossible to acquire truth by means of bribe, we must show that lies have short legs and those indecent deals will be a stigma not only for the briber but also the bribe taker. This must be our main tool so that we can limit the origination of decisions which do not in any way contribute to the issue settlement,’” MP concluded.
PACE Political Affairs Committee included with 24 in favor, 16 against British MP Robert Walter’s anti-Armenian report “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan” in the agenda of its plenary session. Walter used such anti-Armenian and imprecise terms as “the withdrawal of Armenian armed forces and other irregular armed forces from Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan, and the establishment of full sovereignty of Azerbaijan in these territories".