ԱՄՆ-ը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից լարվածության թուլացում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը ուրախալի փաստ եւ դրական քայլ է համարում, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ցանկություն են հայտնել մինչեւ տարեվերջ հանդիպել և քննարկել ԼՂհակամարտության գոտում առկա իրավիճակն ու փնտրել լուծումներ:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան դեսպանն ասաց, թե ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ նախագահները կքննարկեն այն հարցերը, որոնք անհրաժեշտ են հատկապես շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու գործում:
«Ուրախալի է, որ նախագահները համաձայնվել են հանդիպել: Սա շատ դրական քայլ է, եւ մենք ակնկալում ենք, որ կողմերը լիրաժեք քննարկումներ կունենան այն հարցերի շուրջ,  որոնք անհրաժեշտ են հատկապես լարվածությունը շփման գծում թուլացնելու գործում: Նաեւ հուսով ենք, որ նրանք կընդունեն այն առաջարկները, որոնք կներկայացնեն համանախագահներն ու պատրաստակամություն կհայտնեն դրանք քննարկել»,- ասաց դեսպանը:
Տարածաշրջան վերջին այցելության ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ցանկություն են հայտնել հանդիպել մինչեւ տարեվերջ եւ քննարկել ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը:

US expects meeting of Armenia and Azerbaijan presidents to relieve tension
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr. considers a step forward the desire expressed by Armenia and Azerbaijan Presidents to hold a meeting to discuss the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone and find solutions before the end of the year.
In response to a question by “Armenpress”, the Ambassador said that the USA expects the presidents will discuss issues which are necessary to relieve the tension in the Line of Contact.
“We are pleased that the presidents agreed to meet. This is a very positive step, and we expect that the parties will have thorough discussions over the issues which are necessary to relieve the tension in the Line of Contact. We also hope that they will accept and express readiness to discuss the proposals presented by the Co-Chairs,” Ambassador said.
During his last visit to the region, US Co-Chair of OSCE MG James Warlick said that Armenia and Azerbaijan presidents had expressed a wish to meet before the end of the year and discuss the situation in Nagorno Karabakh conflict zone.