Հայաստանն ու ԵԱԶԲ-ն քննարկում են 300 միլիոն դոլար արժողությամբ վարկային նոր ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական զարգացման բանկի ղեկավարության հայաստանյան այցի շրջանակներում կայացել է հանդիպում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ու Ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ԵԱԶԲ-ի մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են Հայաստանում բանկի գործունեության միջանկյալ արդյունքները և հստակեցվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները:
Այցի ընթացքում Հայաստանի կառավարության և Կայունության և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի (միջոցները տնօրինում է ԵԱԶԲ-ն) միջև ստորագրվել է համաձայնագիր «Ոռոգման համակարգերի արդիականացման» նախագծի շուրջ, որով Հայաստանին տրամադրվել է 40 միլիոն դոլար վարկ:
Համաձայն փաստաթղթի` 2016 թվականին կմեկնարկի «ոռոգման համակարգերի արդիականացման» 5-ամյա նախագիծը, որի ընդհանուր ֆինանսավորումը 50 միլիոն դոլար է` 40 միլիոնը ռուսական կողմից վարկի տեսքով և 10 միլիոնը Հայաստանի համաֆինասնավորմամբ:
Ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա տնտեսել էլեկտրաէներգիայի ծախսերը, նախնական հաշվարներով` ոռոգվող տարածքների ակնկավող ծավալը կհասնի 10 հազար 433 հեկտարի:
Կողմերը անդրադարձել են նաև Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման աշխատանքներին: Հոկտեմբերին ուժի մեջ է մտել համաձայնագիր, որով Կայունության և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամը տրամադրել է 150 միլիոն դոլար վարկ նախագծի իրականացման համար:
Քննարկվել է նաև բարեփոխումների եռամյա ծրագրի համար 300 միլիոն դոլարի չափով վարկ տրամադրելու հարցը: Այս պահին հարցը գտնվում է հիմնադրամի խորհրդի ուսումնասիրության ներքո: Դրական պատասխանի դեպքում առաջին տրանշը` 100 միլիոն դոլարի չափով, կտրամադրվի մինչ ընթացիկ տարվա վերջ:

Yerevan, October 16, ARMENPRESS.  Eurasian Development Bank's (EDB) delegation headed by Dmitry Pankin, Chairman of the Management Board, paid a visited to Armenia and held meeting with Republic of Armenia PM Hovik Abrahamyan and Minister of Finance Gagik Khachatryan .
“Armenpress” was informed from the EDB press service that the parties discussed the interim results of EDB's work in Armenia and key areas for its future operations in the country.
The head of the Bank praised cooperation between EDB and Armenia. "EDB is ready to participate in the preparation and fulfilment of projects in the country and thereby to facilitate its economic growth," Dmitry Pankin said.
In particular, the EDB delegation, and the Prime Minister and Minister of Finance of Armenia discussed the current projects, including the finance for the project to modernize irrigation systems, for which EBD allotted 40 million USD loan, the construction of the Mastara reservoir and the North-South road corridor (Phase 4). The agreement by which Eurasian Fund for Stabilization and Development allots 150 million USD for North-South road corridor construction came into force in October.
The issue of allotting 300 million USD credit for implementing 3-years long reform projects was also discussed.  At this point the issue is being analyzed by the Council of the Fund. In case of a positive outcome, the first transfer, 100 million USD, will be implemented until the end of this year.