Իրանի բարձրաստիճան պատվիրակությունը մասնակցեց Երևանի Կապույտ մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակի տոնակատարությանը
Իրանի բարձրաստիճան պատվիրակությունը մասնակցեց Երևանի Կապույտ մզկիթի
հիմնադրման 250-ամյակի տոնակատարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին կարևորում է Երևանի Կապույտ մզկիթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատմամշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու կապակցությամբ Հայաստանի կողմից կատարվող աշխատանքները: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հոկտեմբերի 15-ին մասնակցեցին Երևանի Կապույտ մզկիթի հիմնման 250-ամյակի արարողությանը:
«Շատ ուրախ եմ, որ այսօր գտնվում եմ Հայաստանում: Գտնվելով այստեղ` մոտիկից ծանոթացա և հասկացա այն պատմամշակութային կապերը, որոնք գոյություն են ունեցել Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև: Երևանի Կապույտ մզկիթի նմանը գոյություն ունի նաև Թավրիզ քաղաքում, և Երևանի մզկիթի անունը կապվում է Թավրիզի Կապույտ մզկիթի հետ: Այս մզկիթը Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների բարեկամության դրսևորման և զարգացող մշակութային կապերի ամրապնդման կարևորագույն խորհրդանիշ է», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամաբ` ընդգծեց  Էսհաղ Ջահանգիրին` հավելելով, որ Երևանի Կապույտ մզկիթն այս տարածաշրջանում միաստվածության կրոնների հետևորդների խաղաղ համակեցության խորհրդանիշերից է:
ԻԻՀ առաջին փոխնախագահը նաև ուրախություն հայտնեց այն կապակցությամբ, որ 1991թ. անկախ Հայաստանի և Իրանի միջև ստորագրվեց Կապույտ մզկիթի վերականգնման և վերանորոգման պայմանագիրը, իսկ 1994-2010թթ. պատշաճ կերպով վերականգնվեց և պահպանվեց:
«Մարդկության հնագույն բնօրրաներից մեկում ձևավորված և հարուստ պատմություն կերտած հայ և իրանցի ժողովուրդները աշխարհին ավանդել են բարձրարժեք մշակութային ժառանգություն՝ հավերժական արվեստի արժեքներով հարստացնելով համաշխարհային գանձարանը: Մշակութային ժառանգության լավագույն օրինակներից է 2,5  դար առաջ Երևանում կառուցված Կապույտ մզկիթը»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ Կապույտ մզկիթը տարածաշրջանի մշակութային եզակի գոհարներից է, որով հիացել և իրենց ստեղծագործություններում անդրադարձել են հայ մեծերից Ռոմանոս Մելիքյանը, Ակսել Բակունցը, Գուրգեն Մահարին, Մկրտիչ Արմենը, Եղիշե Չարենցը և շատ ուրիշ հայեր:

YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Iran's First Vice-President Eshaq Jahangiri highlights Armenia’s efforts to include the Blue Mosque of Yerevan in UNESCO Cultural Heritage list. Republic of Armenia PM Hovik Abrahamyan and Eshaq Jahangiri attended the 250th anniversary celebration of the foundation of Yerevan Blue Mosque.
“I am very happy to be in Armenia. Here I closely scrutinized and realized the historical cultural ties that existed between the people of Iran and Armenia. There is an identical Mosque also in the city of Tabriz, and the name of Yerevan Mosque is connected with the name of Tabriz Blue Mosque. This Mosque symbolizes the friendship of Armenian and Iranian peoples and the strengthening of cultural ties”, “Armenpress” reports, Eshaq Jahangiri emphasized, adding that the Yerevan Blue Mosque is the symbol of peaceful coexistence of followers of monotheistic religions in the region.
“Armenian and Iranian nations formed in one of the ancient cradles of humanity have inherited worthless cultural heritage to the world enriching the world treasury with eternal cultural values. The Blue Mosque founded 2.5 centuries ago in Yerevan is one of the best examples of cultural heritage”.
PM Abrahamyan added that the Blue Mosque is one of the unique cultural jewel of the region, which was admired by many great Armenian writers, who referred to it in their poems.