Արհեստական ինտելեկտի համակարգը մաթեմատիկայի համալսարանական քննությունն Է հանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սիեթլ քաղաքի գիտնականներն ստեղծել են արհեստական ինտելեկտի համակարգ, որը կարող Է լուծել երկրաչափության խնդիրներ SAT Reasoning Test-ից՝ ստանարտացված թեստից Միացյալ Նահանգների բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության համար: Իրենց հետազոտությունների արդյունքները հեղինակները հրապարակել են ցանցում, ինչպես նաեւ ներկայացրել են Լիսաբոնում  (Պորտուգալիա) բնական լեզվի մշակման Էմպիրիկ մեթոդներին նվիրված խորհրդաժողովում: Դրանց մասին հակիրճ հաղորդվում Է Վաշինգոանի համալսարանի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիտնականների ստեղծած համակարգն ստացել Է GeoS անվանումը: Այն օգտագործում Է համակարգչային տեսողությունը երկրաչափական դիագրամների բացատրության եւ բնական լեզվի մշակումը խնդիրների ձեւակերպման ընթերցման եւ հետագա ընկալման համար: Մաթեմատիկայի քննության ժամանակ SAT Reasoning Test համակարգչային համակարգը կհավաքի 800 բալից 500-ը, ինչը ԱՄՆ-ում համապատասխանում Է 2015 թվականի միջին բալին:

Система искусственного интеллекта сдала университетский экзамен по математике
Ученые из американского Сиэтла создали систему искусственного интеллекта, которая способна решать задачи по геометрии из SAT Reasoning Test — стандартизованного теста для приема в высшие учебные заведения США. Результаты своих исследований авторы опубликовали в сети, а также представили на Конференции по эмпирическим методам обработки естественного языка в Лиссабоне (Португалия). Кратко о них сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Система, созданная учеными, получила название GeoS. Она использует компьютерное зрение для интерпретации геометрических диаграмм и обработку естественного языка для прочтения и последующего восприятия формулировки задач. На экзамене по математике SAT Reasoning Test компьютерная система набрала бы 500 из 800 баллов, что соответствует среднему баллу в США за 2015 год.