Սիրիահայ և իրաքահայ հարյուրավոր փախստականներ Կանադայում են առանց կարգավիճակի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 5 տարում Կանադայում բնակություն է հաստատել 500 սիրիահայ ընտանիք և 4 հազար իրաքահայ: Հարյուրավոր այլ փախստականներ դեռ սպասում են իրենց դիմումների ընդունման գործընթացի ավարտին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց Հայ-կանադական պահպանողական ընկերության փոխնախագահ Սևան Հաջինյանը: Նրա խոսքով՝ հայերը գաղթում են Կանադա հիմնականում այսպես կոչված Հովանավորչական պայմանագրերի միջոցով, ինչը նշանակում է, որ որևէ կազմակերպություն, ընտանիքի անդամ կամ ծանոթ պայմանագրով պատասխանատվություն է ստանձնում իր վրա վերցնել փախստականի մեկ տարվա կեցությունն այդ երկրում:
Կանադայում Սիրիայի և Իրաքի հայ փախստականներին աջակցություն են ցուցաբերում երեք հայկական կառույցներ՝ «Հայ տունը» Մոնրեալում, Հայ համայնքի կենտրոնը և Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին Տորոնտոյում. դրանք օգնում են կարիքավոր ընտանիքներին տուն վարձել, աշխատանք և երեխաների համար դպրոցներ գտնել:
Իսկ բոլորովին վերջերս Կանադայի կառավարության Քաղաքացիության և ներգաղթի վարչությունը հայտարարեց, որ կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերն ընդունել 10 հազար սիրիացի փախստականի և մինչև 2015 թվականի ավարտը վերաբնակեցնել 23 հազար իրաքցիների: Այս կերպ կառավարությունը 15 ամիս շուտ կավարտի սիրիացի փախստականների օգնությանն ուղղված նախագիծը, որն առաջ էր քաշել վարչապետ Ստեֆան Հարփերը:
2011 թ. Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի բռնկումից հետո մոտ 9 միլիոն սիրիացիներ են տեղահանվել՝ գաղթելով այլ երկրներ կամ Սիրիայի այլ շրջաններ: ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի տվյալներով՝ ավելի քան 3 միլիոնը գաղթել են հարևան երկրներ՝ Թուրքիա, Լիբանան, Հորդանան և Իրաք, այնինչ  ընդամենը 150 հազարն է օթևան գտել եվրոպական երկրներում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության տվյալներով` հակամարտության սկզբից ի վեր Սիրիայի 17 հազար քաղաքացի է ժամանել Հայաստան, որոնք մեծամասամբ էթնիկ հայեր են: 2015թ. հուլիս դրությամբ նրանցից մոտավորապես 13 հազարը մնացել և պաշտպանություն են գտել Հայաստանում: The Economist-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝  Հայաստանն ամենաշատ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ եվրոպական երկիրն է՝ Գերմանիայից և Շվեդիայից հետո:
ՀՀ կառավարությունը նրանց տրամադրում է պարզեցված կարգով քաղաքացիության ձեռքբերման հնարավորություններ (15 հազար անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն), ապաստանի դիմումների արագացված քննում և արագացված կարգով մուտքի վիզաներ, միջին և երկարատև կացության կարգավիճակ:

Сирийские и иракские беженцы-армяне сотнями ждут подтверждения своим обращениям по убежищу в Канаде
За последние 5 лет в Канаде поселились 500 семей сирийских армян и 4.000 иракских армян. Сотни других беженцев-армян ждут подтверждения своим обращениям с просьбой о предоставлении им убежища в Канаде. Об этом «Арменпресс» сообщил зампредседателя Армяно-канадского консервативного товарищества Севан Гаджинян.  По его словам, армяне иммигрируют в Канаду на основе так называемого Договора о покровительстве – т.е., за них ручается и берет на себя ответственность резидент Канады – родственник, знакомый, организация, который обязуется в течение года обеспечить проживание данного эмигранта.
В Канаде сирийским и иракским беженцам-армянам помогают 3 организации -  «Ай тун» в Монреале, Центр армянской общины и церковь Св. Троицы в Торонто.
Недавно управление по гражданству и иммиграции правительства Канады заявило, что готово до сентября 2016 года принять 10.000 сирийских беженцев, а до конца 2015 года заселить 23.000 иракцев. За 15 месяцев, таким образом, будет завершeна программа помощи сирийским беженцам, предложенная премьер-министром Канады Стефаном Харпером.
После начала в 2011 г. гражданской войны в Сирии свои дома покинули около 9 млн человек – часть перебралась в другие районы внутри Сирии, часть – за рубеж. По данным ООН, около 3 млн человек перебрались в соседние страны – Турцию, Ливан, Иорданию и Ирак; в европейских странах нашли пристанище всего 150 тысяч человек.
По данным правительства Армении, в Армению с начала кризиса приехали 17 тысяч человек – в основном, этнические армяне. Около 13 тысяч человек  нашли защиту в Армении. По данным газеты The Economist, в Армении больше всего беженцев из Сирии  среди европейских стран – после Германии и Швеции.
Правительство Армении предоставляет им возможность получить гражданство по упрощенной процедуре (таких уже 15 тысяч человек), ускоренно оформить визы и виды на жительство.