Սիրիահայ և իրաքահայ հարյուրավոր փախստականներ Կանադայում են առանց կարգավիճակի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 5 տարում Կանադայում բնակություն է հաստատել 500 սիրիահայ ընտանիք և 4 հազար իրաքահայ: Հարյուրավոր այլ փախստականներ դեռ սպասում են իրենց դիմումների ընդունման գործընթացի ավարտին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց Հայ-կանադական պահպանողական ընկերության փոխնախագահ Սևան Հաջինյանը: Նրա խոսքով՝ հայերը գաղթում են Կանադա հիմնականում այսպես կոչված Հովանավորչական պայմանագրերի միջոցով, ինչը նշանակում է, որ որևէ կազմակերպություն, ընտանիքի անդամ կամ ծանոթ պայմանագրով պատասխանատվություն է ստանձնում իր վրա վերցնել փախստականի մեկ տարվա կեցությունն այդ երկրում:
Կանադայում Սիրիայի և Իրաքի հայ փախստականներին աջակցություն են ցուցաբերում երեք հայկական կառույցներ՝ «Հայ տունը» Մոնրեալում, Հայ համայնքի կենտրոնը և Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին Տորոնտոյում. դրանք օգնում են կարիքավոր ընտանիքներին տուն վարձել, աշխատանք և երեխաների համար դպրոցներ գտնել:
Իսկ բոլորովին վերջերս Կանադայի կառավարության Քաղաքացիության և ներգաղթի վարչությունը հայտարարեց, որ կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերն ընդունել 10 հազար սիրիացի փախստականի և մինչև 2015 թվականի ավարտը վերաբնակեցնել 23 հազար իրաքցիների: Այս կերպ կառավարությունը 15 ամիս շուտ կավարտի սիրիացի փախստականների օգնությանն ուղղված նախագիծը, որն առաջ էր քաշել վարչապետ Ստեֆան Հարփերը:
2011 թ. Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի բռնկումից հետո մոտ 9 միլիոն սիրիացիներ են տեղահանվել՝ գաղթելով այլ երկրներ կամ Սիրիայի այլ շրջաններ: ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի տվյալներով՝ ավելի քան 3 միլիոնը գաղթել են հարևան երկրներ՝ Թուրքիա, Լիբանան, Հորդանան և Իրաք, այնինչ  ընդամենը 150 հազարն է օթևան գտել եվրոպական երկրներում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության տվյալներով` հակամարտության սկզբից ի վեր Սիրիայի 17 հազար քաղաքացի է ժամանել Հայաստան, որոնք մեծամասամբ էթնիկ հայեր են: 2015թ. հուլիս դրությամբ նրանցից մոտավորապես 13 հազարը մնացել և պաշտպանություն են գտել Հայաստանում: The Economist-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝  Հայաստանն ամենաշատ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ եվրոպական երկիրն է՝ Գերմանիայից և Շվեդիայից հետո:
ՀՀ կառավարությունը նրանց տրամադրում է պարզեցված կարգով քաղաքացիության ձեռքբերման հնարավորություններ (15 հազար անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն), ապաստանի դիմումների արագացված քննում և արագացված կարգով մուտքի վիզաներ, միջին և երկարատև կացության կարգավիճակ:

Hundreds of Syrian-Armenian and Iraqi Armenian refugees are waiting for completion of application process in Canada
Hundreds of Syrian-Armenian and Iraqi Armenian refugees are waiting for completion of
application process in Canada
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. 500 Syrian-Armenian families and 4 thousand Iraqi Armenians have settled in Canada during the last 5 years.
Hundreds of other refugees are waiting for the completion of the application process. Vice-chair of the Armenian-Canadian Conservative Association Sevan Hajinian informed “Armenpress” about the latter. According to Hajinian, Armenians mainly immigrate to Canada by means of the so-called sponsorship agreements which means that an organization, family member or an acquaintance assumes responsibility to take care of the immigrant’s stay for a year in that country.
After the civil war started in Syria in 2011, about 9 million Syrians were displaced immigrating to other countries or other regions of Syria. According to the data of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, over 3 million immigrated to neighboring countries: Turkey, Lebanon, Jordan and Iraq, and only 150 thousand to European countries.
According to the data of the Government of the Republic of Armenia, 17 thousand citizens of Syria have arrived in Armenia since the beginning of the conflict; the majority of them are ethnic Armenians. About 13 thousand have remained in Armenia according to July 2015 data.
The Government of the Republic of Armenia provides them with the possibility of acquiring Republic of Armenia citizenship through a simplified procedure (15 thousand persons have already acquired Republic of Armenia citizenship), accelerated asylum procedures, entry visa issuing procedure, mid-term or long-term resident status.