Հայազգի գիտնականը նշանակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայազգի գիտնական Վոն Թուրեկյանը նշանակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի գիտության եւ տեխնոլոգիաների գծով խորհրդական: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Asbarez-ը, հայազգի գիտնականը կզբաղվի շրջակա միջավայրի, գիտության, տեխնոլոգիաների եւ առողջապահության ոլորտներով, որոնք ազդում են ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության վրա:
«Պարոն Թուրեկյանը կնպաստի գիտության, տեխնոլոգիաների քաղաքականության զարգացմանը, որոնք ամերիկյան դիվանագիտության անքակտելի մասն են»,- ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրությունում:
Մինչ այս պաշտոնում նշանակվելը Վոն Թուրեկյանը եղել է Գիտության զարգացման ամերիկյան ասոցիացիայի (AAAS) միջազգային գծով տնօրենը:
Գիտնականը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի թոռ է: Նրա հայրը Յեյլի համալսարանի անվանի քիմիկոս Կառլ Թուրեկյանն է: 2000թ. Վոն Թուրեկյանը դասախոսել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում:

Armenian scientist appointed as Adviser to U.S. Secretary of State
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian scientist Dr. Vaughan Turekian, formerly the Chief International Officer at The American Association for the Advancement of Science (AAAS), was named the 5th Science and Technology Adviser to the Secretary of State on Tuesday. As “Armenpress” reports, referring to Asbarez, Dr. Turekian will advise the Secretary of State and the Under Secretary for Economic Growth, Energy, and the Environment on international environment, science, technology, and health matters affecting the foreign policy of the United States.
“Dr. Turekian will draw upon his background in atmospheric chemistry and extensive policy experience to promote science, technology, and engineering as integral components of U.S. diplomacy”, says a State Department press release.
Before the appointment, Turekian was Chief International Officer for The American Association for the Advancement of Science (AAAS) and Director of AAAS’s Center for Science Diplomacy.
A grandson of Armenian Genocide survivors, Turekian is the son of Karl K. Turekian, a pioneering Yale geochemist. Vaughan Turekian was also visiting professor at the American University of Armenia in 2000.