«Գահերի խաղը» սերիալը ռեկորդ Է սահմանել 173 երկրներում դրվագներից մեկի միաժամանակյա ցուցադրմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գահերի խաղը» հեռուստասերիալը համաշխարհային ռեկորդ Է սահմանել աշխարհի 173 երկրներում դրվագներից մեկի միաժամանակյա ցուցադրմամբ: Ռեկորդը ճանաչվել Է «Գիննեսի ռեկորդների գրքի» հատուկ կոմիտեի կողմից եւ կընդգրկվի դրա հերթական հրատարակության մեջ, որը վաճառքում կհայտնվի սեպտեմբերի 10-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սերիալի երկրորդ Էպիզոդը՝ «Սեւ-սպիտակ տունը», 2015 թվականի ապրիլի 19-ին միաժամանակ ցուցադրվել Է 173 երկրներում: Դրանով իսկ գերազանցվել Է նախորդ ռեկորդը, որը սահմանվել Էր «C.S.I: Հանցագործության վայրը» հեռուստասերիալի Էպիզոդով՝ միաժամանակ ցուցադրվելով 171 երկրներում:
«Սերիալի նոր Էպիզոդները հնարավորինս մեծ թվով երկրներում ցուցադրելու որոշումը դարձել Է դրա ստեղծողների փորձը՝ թույլ չտալու «Գահերի խաղի» անօրինական ներբեռնման տարածումը»,-սեպտեմբերի 1-ին նշել Է կալիֆոռնիական KTLA հեռուստաալիքը:
«Գահերի խաղը» ավելի վաղ «Գիննեսի ռեկորդների գրքում» ներառվել Է որպես սերիալ, որը մյուսներից ավելի շատ ապօրինի ներբեռնումներ Է արձանագրել: Այսպես, հինգերորդ սեզոնը, որը ցուցադրվել Էր ընթացիկ տարում, անօրինականորեն ներբեռնվել Է 13 միլիոն անգամ:
«Գահերի խաղը» սերիալն ստեղծվել Է ամերիկյան HBO հեռուստաալիքի պատվերով: Նրա առաջին Էպիզոդը ցուցադրվել Է 2011 թվականի գարնանը:
Այժմ ընթանում Է սերիալի վեցերորդ սեզոնի նկարահանման աշխատանքը, որը կցուցադրվի 2016 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сериал "Игра престолов" установил рекорд по одновременному показу эпизода в 173 странах
Телесериал "Игра престолов" (Game of Thrones) установил мировой рекорд по одновременному показу одного из его эпизодов в 173 странах мира. Рекорд признан специальным комитетом "Книги рекордов Гиннесса" и войдет в ее очередное издание, которое появится в продаже 10 сентября, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Второй эпизод сериала - "Черно-белый дом" (The House of Black and White) - был показан 19 апреля 2015 года одновременно в 173 странах. Тем самым был побит предыдущий рекорд, установленный эпизодом телесериала "C.S.I: Место преступления" (CSI: Crime Scene Investigation), - одновременный показ в 171 стране.
"Решение показывать новые эпизоды сериала как в можно большем количестве стран стало попыткой его создателей не допустить распространения пиратского скачивания "Игры престолов", - отметил во вторник калифорнийский телеканал KTLA.
"Игра престолов" был ранее внесен в "Книгу рекордов Гиннесса" как сериал, который больше других скачивался киберпиратами. Так, пятый сезон, который был показан в текущем году, был незаконно скачан 13 млн раз.
Сериал "Игра престолов" создан по заказу американского кабельного телеканала HBO. Его первый эпизод был показан весной 2011 года.