Թուրքիայի ԱԳՆ սպառնում է չբարելավել հարաբերությունները Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Արգենտինայի հետ
Թուրքիայի ԱԳՆ սպառնում է չբարելավել հարաբերությունները Հայոց ցեղասպանությունը
ճանաչած Արգենտինայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության Ամերիկաների հարցով վարչության գլխավոր տնօրեն Բերքան Փազարջին քննադատել է Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Էկտոր Թիմերմանին` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Արգենտինայի դիրքորոշման համար:
«Նման դիրքորոշումը չի օգնի Արգենտինային բարելավել իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Buenos Aires Herald-ը, լատինաամերիկյան լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը նշել է թուրք պաշտոնյան:
2006 թվկանին Արգենտինայի ազգային կոնգրեսն օրենք է ընդունել, որով դատապարտել հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Իսկ 2015 թվականի սկզբին Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա  Ֆերնանդես դե Քիրշները վերահաստատել է օրենսդիր մարմնի որոշումը` նշելով, որ այդ դիրքորոշումը կիսում է նաև երկրի գործադիր մարմինը:
Այս տարվա հունվարին Արգենտինայի արտգործնախարար Էկտոր Թիմերմանն այցելել էր Թուրքիա, ուր հանդիպել է թուրքական կառավարության ներկայացուցիչների հետ և բազմաթիվ հարցերի հետ մեկտեղ բարձրացրել էր նաև Հայոց ցեղասպանության խնդիրը:
Արգենտինան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած միակ լատինաամերիկյան երկիրը չէ: Խորհրդարանական մակարդակով այն ճանաչել են նաև Չիլին, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Ուրուգվայը և Բրազիլիան:

МИД Турции угрожает не улучшать отношения с Аргентиной, признавшей Геноцид армян
Генеральный директор Управления по вопросам Америк МИД Турции Беркан Пазарджи раскритиковал министра ИД Аргентины Эктора Тиммермана за позицию Аргентины в вопросе Геноцида армян.
«Подобная позиция не поможет Аргентине улучшить свои отношения с Турцией»,- сказал Беркан Пазарджи на встрече с представителями латиноамериканских СМИ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Buenos Aires Herald.
В 2006 году Конгресс Аргентины принял закон, в котором осудил Геноцид армянского народа, а в 2015 г. президент Аргентины Кристина Киршнер подтвердила это решение, отметив, что позицию по этому вопросу разделяет и иаполнительная власть страны.
В январе этого года министр ИД Аргентины Эктор Тиммерман посетил Турцию, где встретился с представителями турецкого правительства и, наряду с другими, поднял вопрос о Геноциде армян.
Аргентина – не единственная латиноамериканская страна, признавшая Геноцид армян, это сделали также Чили, Боливия, Венесуэла, Уругвай и Бразилия.