ԱՄԷ-ի լավագույն ջազ-տրիոյի երաժիշտներից երկուսը հայեր են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ձևավորված ARS տրիոն միավորել է լավագույն ջազ երաժիշտներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` thenational.ae կայքը խմբին նվիրված նյութ է ներկայացրել:
«ԱՄԷ-ի երեք լավագույն ջազմեններ ձեւավորել են ARS տրիոն» վերտառությամբ հոդվածում նշվում է, որ տրիոն ներկայացրել է առաջին` «Time» ձայնասկավառակը: Խումբն իր անվանումն է ստացել մասնակիցների անունների սկզբնատառերից. մասնակիցներն են սաքսոֆոնահար Արթուր Գրիգորյանը, թմբկահար Ռոնի Աֆիֆը և երգեհոնահար Սամվել Գասպարյանը: Կայքը նշում է, որ երաժիշտներն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում դեռևս չեն ներկայացրել իրենց նոր սկավառակի ստեղծագործությունները:
Հայաստանում ծնված Սամվել Գասպարյանն ասել է, որ բացահայտել է ջազը պատանի հասակում, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: 2003 թվականին նա տեղափոխվել է ԱՄՆ և 9 տարի աշխատել որպես երաժիշտ Լոս Անջելեսում և Թենեսիում: Արթուր Գրիգորյանն էլ նշել է, որ երբ մեծացել է, ցանկացել է սաքսոֆոն նվագել, և երազանքն իրականություն է դարձել: Նա մի քանի տարի նվագել է երևանյան ակումբներում, հետո 2012-ին Գասպարյանի հետ տեղափոխվել ԱՄԷ: Այնտեղ նրանք որպես դուետ հանդես եկել տարբեր վայրերում:
«Արթուրը ձանձրացել էր, նա փոփոխություններ էր ցանկանում: Ես որպես տարբերակներ ունեի Դուբայը, Շանհայը կամ Սինգապուրը: Եվ ընտրեցի Դուբայը»,- նշել է Գասպարյանը: Հետո նրանք հանդիպել են Ռոնի Աֆիֆին, ով նախորդ տարի սոլո ձայնասկավառակ է թողարկել:

Двое из лучшего джазового трио ОАЭ являются армянами
Сформированное в Объединенных Арабских Эмиратах трио «ARS» объединило лучших джазовых музыкантов. Как сообщает Арменпресс, сайт thenational.ae подготовил материал об этом трио.
В статье «Три лучших джазмена ОАЭ создали ARS трио» отмечается, что трио представило свой первый альбом, который называется «Time». Группа получила свое названия по первым буквам участников трио: саксофониста Артура Григоряна, ударника Рони Афифа и органиста Самвела Гаспаряна. Сайт отмечает, что музыканты еще не представляли в ОАЭ произведения, которые вошли в альбом «Time».
Самвел Гаспарян, который родился в Армении, сказал, что раскрыл для себя джаз в юности, после распада СССР. В 2003 году он переехал в США и 9 лет проработал в качестве музыканта в Лос-Анджелесе и Теннеси.
Артур Григорян отметил, что он всегда хотел стать саксофонистом, и его мечта сбылась. Он несколько лет играл в ереванских клубах, потом в 2012 году вместе с Самвелом Гаспаряном переехал в ОАЭ. Они там выступали дуэтом.
«Артуру было скучно, он хотел перемен. У меня в качестве вариантов были Дубай, Шанхай или Сингапур. И я выбрал Дубай», - отметил Гаспарян. Потом они встретились в Рони Афифом, который выпустил в прошлом году сольный альбом.