Բեռլինը տեղեկություններ չունի հետախուզվող թուրք դատախազների մասին. Գերմանիայի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարտին Շաֆերն օգոստոսի 17-ին հայտարարել է, որ նախարարությունը տեղեկություններ չունի հետախուզվող թուրք դատախազների մասին, որոնք իբրև թե գնացել են Գերմանիա և որոնց համար Թուրքիայի կառավարությունը ձերբակալման հրահանգ է ներկայացրել: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով todayszaman.com-ը, Գերմանիայի արդարադատության նախարարության խոսնակը ևս հայտնել է, որ նախարարությունը տեղեկություն չունի նախկին դատախազներ` Զաքերիա Օզի և Ջելալ Քարայի գտնվելու վայրի մասին և ավելացրել, որ նախարարությունը ընթացիկ գործերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չի տրամադրում:
Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է Գերմանիային, որ իր երկիրն ապագայում չի հանձնի որեւէ հանցագործի, եթե Գերմանիան հրաժարվի հանձնել դատախազ Զաքերիա Օզին: Էրդողանը նման կարծիք է հայտնել` չնայած այն բանին, որ Ինտերպոլը դեռեւս Օզի ձերբակալության մասին «կարմիր ծանուցագիր» չի տվել:
Էրդողանը վստահություն է հայտնել, որ Ինտերպոլը Օզի եւ հետախուզվող մյուս դատախազի` Ջելալ Քարայի ձերբակալության համար «կարմիր ծանուցագիրը» կտա մոտ ժամանակում:
Զաքերիա Օզն ու Ջելալ Քարան 2013 թվականի դեկտեմբերի 17-25-ին Թուրքիան ցնցած` «Մեծ կաշառք» կոչված կոռուպցիոն սկանդալը բացահայտած բարձրաստիճան դատախազներն են: Այդ ժամանակ մերկացվել էին Էրդողանի որդու, դստեր եւ փեսայի, ինչպես նաեւ մի քանի նախարարների եւ նրանց որդիների մասնակցությամբ միլիարդների հասնող կոռուպցիոն գործարքները:
Էրդողանն այն ժամանակ հայտարարել էր, որ դրա հետեւում կանգնած են ԱՄՆ-ում վտարանդի, արդի իսլամի գաղափարախոս Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետեւորդները, որոնք ցանկանում են տապալել իր կառավարությունը:
Այդ խայտառակությունը կոծկելու նպատակով, Էրդողանի հրամանով Զաքերիա Օզն ու գործը ղեկավարող մյուս դատախազները հեռացվեցին զբաղեցրած պաշտոններից: Նրանց նկատմամբ դատական գործեր հարուցվեցին: Էրդողանի հանձնարարությամբ աշխատանքից հեռացվել կամ ձերբակալվել են այդ կոռուպցիոն սկանդալը բացահայտած հազարից ավելի փաստաբաններ, դատախազության եւ ոստիկանության աշխատակիցներ: Իրավապահ եւ դատական համակարգերը «գյուլենականներից մաքրելու» գործընթացը Թուրքիայում շարունակվում է մինչ օրս:

German MFA: Berlin has no information on fugitive prosecutors
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. German Foreign Ministry spokesman Martin Schafer has said that his ministry has no information on former prosecutors who are allegedly in Germany and against whom the Turkish government has issued arrest warrants. “Armenpress” reports, citing todayszaman.com that the  spokesperson of the German Justice Ministry Anne Zimmermann also stated that the ministry has no information about the whereabouts of former prosecutors Zekeriya Öz and Celal Kara and added that the ministry does not give information on ongoing cases.
President Recep Tayyip Erdoğan has threatened Germany with not extraditing any criminals from Turkey in the future if Germany does not extradite Prosecutor Zekeriya Öz. Erdoğan made the threat even though there is currently no Red Notice issued by Interpol for Öz.
Speaking to civil society organizations in his hometown of Rize, Erdoğan said an Interpol Red Notice would be issued in a short time for Öz and former prosecutor Celal Kara. “We will see what Germany does when a Red Notice is issued,” he stated.
“If it doesn't [extradite Öz], Germany will never see another criminal extradited to them with Tayyip Erdoğan's signature,” Erdoğan said, referring to himself in the third person, adding, “Turkey is not a primitive state.”
Arrest warrants were issued on August 10 against former prosecutors Öz, Kara and Mehmet Yüzgeç, who unveiled the “Great corruption” linked to the then-prime minister and current President Recep Tayyip Erdoğan's family, his inner circle and four former ministers. The scandal went public on Dec. 17-25, 2013. The three prosecutors are charged with "forming an illegal organization," "attempting to topple or incapacitate the Turkish government through the use of force or coercion" and "preventing it from performing its duties partially or completely.”
To cover up this shameful incident, Erdoğan ordered to dismiss Zekeriya Öz and other officials in charge of the case.  Lawsuits were also filed against them.
The process of “cleaning” Turkey from Gülen movement, led by fugitive Islamic scholar Fethullah Gülen, continues up till now.