Չինական Տյանցզինում 700 տոննա նատրիումի ցիանիդ Է տարածվել 100 հազար քմ տարածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական Տյանցզինում տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով 700 տոննա նատրիումի ցիանիդ Է տարածվել 100 հազար քառակուսի մետր տարածքում: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսում խոստովանել Է քաղաքի նախկին քաղաքագլուխ Հե Շուշանը:
«Շուրջ 700 տոննա նատրիումի ցիանիդ Է տարածվել 100 հազար քմ տարածքում»,- փոխքաղաքապետի հայտարարությունը մեջբերել Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը:  Նրա խոսքով՝ պայթյուններից վնասվել են 18 հազար բեռնարկղեր, որոնցից 1800-ը պարունակում Էին խիստ թունավոր քիմիկատներ:
Ավելի վաղ Հե Շուշանը հայտարարել Էր, թե հնրավոր Է մեկ օրվա ընթացքում հայտնաբերված նատրիումի ցիանիդը հեռացնել աղետի վայրից:
Տյանցզին նավահանգստի արդյունաբերական գոտում անցած շաբաթ տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով զոհվել է առնվազն 114 մարդ, տուժել է եւս ավելի քան 700 հոգի: Դեռեւս անհայտ կորած է համարվում 95 մարդ, նրանցից 85-ը հրշեջներ են: 25 մարդ ներկայում հիվանդանոցնում է գտնվում օրհասական վիճակում, 33-ի ստացած վերքերը գնահատվում են՝ ծանր:
Օգոստոսի 16-ինաղետի վայր ժամանած ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանը պահանջել Է պատահածի «համակողմանի հետաքննություն» անցկացնել: «Բոլոր մեղավորները պետք Է պատժվեն»,- ասել Է կառավարության ղեկավարը:
Չինաստանի կառավարության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել պայթյուններից տուժած տեղի բնակիչների, ինչպես նաեւ փրկարարների եւ փորձագետների հետ, որոնք շրջակա միջավայրի վիճակի հետազոտություն են անցկացնում:
Greenpeace-ի տվյալներով՝ ճգնաժամային գոտուց վերցված ջրի նմուշներում քիմիական նյութերի բարձր պարունակություն չի հայտնաբերվել: Այդուհանդերձ, քիմիական վարակման սպառնալիքի պատճառով իշխանությունները տարհանում են նախկին պահեստից 3 կիլոմետր շառավղով գտնվող տների բնակիչներին:
Պահեստում պայթյունների հզորությունն այնքան մեծ է եղել, որ զոհվածների մեծ մասի մարմինների ինքնությունն անկարելի է պարզել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Тяньцзиня: 700 тонн цианида натрия распространились на площади 100 тыс. кв метров
В результате взрыва в китайском Тяньцзине цианид натрия распространился на площади 100 тыс. кв метров, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Это признал на пресс-конференции вице-мэр города Хэ Шушань.
"Около 700 тонн цианида распространено на территории 100 тыс. кв. метров", - цитируют Центральное китайское телевидение заявление заместителя градоначальника. По его словам, взрывами были повреждены 18 тыс. контейнеров, из которых в 1800 содержались высокотоксичные химикаты.
Ранее Хэ Шушань заявил о возможности удаления в течение дня всего обнаруженного цианида натрия с места катастрофы.
Китайские военные также сообщают, что на месте взрыва находится несколько сотен тонн цианида натрия. "Места нахождения цианистых соединений уже обнаружены, они сосредоточены в двух пунктах. По предварительным подсчетам, это несколько сотен тонн вещества", - отметил заместитель начальника штаба Пекинского военного округа Ши Луцзэ. Часть неповрежденных бочек, добавил он, уже вывезена с места происшествия, другие запасы крайне опасного химиката изолированы.
В воскресенье побывавший в районе катастрофы премьер Госсовета КНР Ли Кэцян потребовал "всестороннего расследования" случившегося. "Все виновные будут наказаны", - сказал глава правительства.
Судя по тому, что китайский премьер побывал в зоне, примыкающей к месту происшествия, без специального защитного костюма, непосредственной угрозы крупномасштабного заражения в Тяньцзине нет.
"За последние сутки были установлены новые пункты мониторинга состояния воды. При этом только на одном из них, где не проживает население, выявлено повышенное содержание цианистоводородной кислоты", - заявил главный инженер управления охраны окружающей среды Тяньцзиня Бао Цзинлин.
По последним данным в результате ЧП погибли 114 человек, 70 числятся пропавшими без вести. Еще около 700 человек пострадали.