Թբիլիսիի Սուրբ Մինաս եկեղեցին կանգնած է փլուզման վտանգի առաջ
ԹԲԻԼԻՍԻ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առանց տանիքի արդեն մեկ տարի գոյատեւող, Թբիլիսիի սրտում գտնվող Սուրբ Մինաս եկեղեցին կանգնած է փլուզման վտանգի առաջ: Մտավախությունը Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմինն է: Թեմից ասում են, որ առանց տանիքի գոյատեւող եկեղեցու պատերն արդեն թուլանում են, ինչի հետեւանքով չի բացառվում, որ եկեղեցին կարող է փլուզվել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի մամուլի դիվանի պատասխանատու Սուսաննա Խաչատրյանն ասում է, որ եկեղեցին միշտ գտնվել է թեմի ուշադրության կենտրոնում, սակայն թեմը չի կարող հոգ տանել եկեղեցու մասին, քանի որ այն վրացական եկեղեցու կազմած 5 վիճահարույց եկեղեցիների ցանկում է:
«Երկար տարիներ չնորոգվելու, հիմքն ու տանիքը չամրացնելու արդյունքում նախորդ տարի եկեղեցու տանիքը փլվեց: Այդ ժամանակ Վրաստանի մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության վարչությունից եկան արձանագրեցին կատարվածն ու խոստացան, որ Վրաստանի կառավարությունը գումար կհատկացնի եկեղեցու վերանորոգման համար: Անցել է արդեն մեկ տարի, սակայն եկեղեցու նորոգման հարցով ոչ մի փոփոխություն չկա: Վիրահայոց թեմը բազմաթիվ նամակներ է հղել պատկան մարմիններին եւ ներկայացրել եկեղեցու վիճակը, սակայն ոչ մի փոփոխություն»,- ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` հավելելով, որ փլուզված տանիքը վերանորոգելու փոխարեն քաղաքապետարանն ամբողջությամբ ազատեց եկեղեցին տանիքից, եւ այսօր արդեն առանց տանիք եկեղեցու պատերը թուլանում են: Անձրեւները, քամիներն ու ձյունն էլ ավելի են վատացնում իրավիճակը:
«Մեզ համար Սուրբ Մինաս եկեղեցին վիճահարույց չէ: Այն հայկական եկեղեցի է եւ պետք է վերադարձվի թեմին: Թե՛ Վիրահայոց թեմը, թե՛ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը բազմիցս դիմել են Վրաստանի Սուրբ ուղղափառ եկեղեցուն, որպեսզի Թեմին վերադարձվեն հայկական եկեղեցիներն ու թեմը հոգ տանի դրանց մասին»,- ասաց Սուսաննա Խաչատրյանը` հավելելով, որ թեմի երիտասարդները հաճախ այցելում են հայկական խոնարհված եկեղեցիներ, մաքրություն կատարում, սակայն դրանք ընդամենը կոսմետիկ փոփոխություններ են, քանի որ հիմնական խնդիրը շարունակում է մնալ այն, որ բոլոր եկեղեցիներն էլ կանգնած են փլուզման առաջ, եւ թեմը չի կարողանում դրանք փրկել:
Երևանցոց Սուրբ Մինաս հայկական եկեղեցին գտնվում է Հավլաբար թաղամասի Նոր Էջմիածին գործող եկեղեցուց ոչ հեռու: Պահպանված տվյալների համաձայն` Սուրբ Մինասը կառուցվել է 1790 թվականին: Սկզբնական շրջանում եկեղեցին մեծ կառույց չի եղել, և 1870 թվականին անհրաժեշտություն է առաջացել առավել մեծացնել եկեղեցու շինությունը: 1883թ-ի հունվարի 2-ին հին եկեղեցու տեղն արդեն խոյացել է Երևանցոց Սուրբ Մինասը: Խորհրդային տարիներին եկեղեցին զրկվել է գմբեթից և օգտագործվել  որպես արհեստանոց: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Երևանցոց Սուրբ Մինասը «վիճելի» եկեղեցիների թվին է դասվել:

TBILISI, AUGUST 5, ARMENPRESS. St. Minas Church in Tbilisi which has been struggling without a rooftop for a year is under the danger of collapse. The Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Georgia is concerned with the matter.
According to the Diocese,the walls of the church are very weak and the idea of church’s collapse is not excluded. In a conversation with "Armenpress", Susanna Khachatryan, Head of the Press Service of the Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Georgia, informed that the church had always been in the center of the Diocese’s attention. However, the Diocese could not take care for the church as it was in the list of 5 disputed churches composed by the GeorgianChurch.
“The rooftop of the church collapsed last year because it had not been repaired for years and the base and the roof were not fastened. Some representatives came from the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia promising that the state government of Georgia would provide money for its reconstruction. A year has passed and there is no change referring its reconstruction. The Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Georgia has sent numerous letters to government officials presenting the condition of the church, but there’s no change.”, Susanna Khachatryan said, adding, that instead of repairing the collapsed roof, the municipality completely removed the church’s roof; and today the walls of the church without a roof, are loosening. Rain, wind and snow exacerbate the situation.
“St. Minas Church is not disputable for us. It is an Armenian church and it must be returned to the Diocese. Both the Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Georgia and the Mother Seeof HolyEtchmiadzin turned to theGeorgian Apostolic Autocephalous Orthodox Churchwith the request of returning the church to the Diocese which would take care of the church.”, said Susanna Khachatryan.
The Armenian Yerevantsots St. Minas Church is located in Avlabari region not far from the Ejmiatsin Church. It was built in 1790. The church was deprived of its dome and was used as a work-room during the Soviet times. After the dissolution of the Soviet Union, Yerevantsots St. Minas Church was enlisted as a disputable church.