Տնտեսական համագործակցության հարցում Իրանը նախապատվությունը տալիս է իր հարևաններին. Ռոհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ միջազգային «վեցնյակի»  կնքած միջուկային գործարքից հետո մի շարք երկրներ փորձում են ներդրումներ կատարել Իրանում: Սակայն, Թեհրանն ամենից առաջ նախապատվությունը տալիս է իր հարեւանների հետ համագործակցությանը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը, այսօր Թեհրանում հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին Ադրբեջանի էկոնոմիկայի եւ արդյունաբերության նախարար Շահին Մուստաֆաևի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ըստ «ԻՌՆԱ»-ի` Ռոհանին Ադրբեջանն անվանել է «դեպի Կովկաս դարպաս»: Դրա հետ միասին Ռոհանին ասել է, որ Իրանը Բաքվի համար կարող է դառնալ «դեպի Պարսից ծոց ուղի»:
Անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությանը՝ Ռուհանին նշել է, որ «Կասպից ծովում համատեղ ներդրումները կարող են նոր էջ բացել այդ ոլորտում»:
Իր հերթին, Շահին Մուստաֆաեւը համոզմունք է հայտնել, որ Իրանի միջուկային գործարքը բարենպաստ ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային համագործակցության եւ կայունության վրա:
«Բաքուն հաստատապես մտադիր է ամրապնդել համագործակցությունն Իրանի հետ էներգետիկ, առեւտրի, տրանսպորտի, նավթաքիմիական, բանկային եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում», -ասել է Մուստաֆաեւը:
Այսօր Թեհրանում հանդիպում է տեղի ունեցել նաեւ Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեի հետ, որի ընթացքում Մուստաֆաեւը նշել է, որ Իրանը կարող է իր նավթն ու գազը Եվրոպա փոխադրելու համար օգտագործել Ադրբեջանի ենթակառուցվածքները, իսկ ապագայում կարող է միանալ նաեւ Անդրանատոլիական նախագծին (TANAP):
Իրանի էկոնոմիկայի նախարար Ալի Թալիբնիի հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը պայմանավորվել են ներդրունների եւ Ադրբեջանում իրանական ֆինանսական կառույցների գործունեությունը վերականգնելու գծով երկկողմանի հանձնաժողով ստեղծելու մասին:
Երկու երկրների միջեւ առեւտրի ներկայիս 500 մլն դոլար ծավալը կարող է մի քանի անգամ մեծանալ, ասել է իրանցի նախարարը:

Rouhani: Iran gives priority to its neighbors in economic cooperation
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. A number of countries try to make investments in Iran after the nuclear deal with “5+1”. But Iran, first and foremost, gives priority to cooperation with its neighbors.
“Armenpress” reports, citing “IRNA” news agency that the President of Iran Hassan Rouhani announced about this during the meeting with the Minister of Economy and Industry of Azerbaijan Shahin Mustafayev.
According to “IRNA”, Rouhani called Azerbaijan “gate to Caucasus”. At the same time Rouhani has said that Iran can become a “route to the Persian Gulf” for Azerbaijan.
Referring to the cooperation in the sector of energy, Rouhani mentioned that “joint investments in the Caspian Sea can open a new page in that sector”.
For his part Shahin Mustafayev expressed confidence that the nuclear deal with Iran will have a favorable impact on regional cooperation and stability.
Shahin Mustafayev held another meeting with the Oil Minister of Iran Bijan Namdar Zanganeh during which Mustafayev mentioned that Iran can use Azerbaijani infrastructures to export its oil and gas to Europe and later can join the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP).
The Iranian Minister said that currently, the trade between the two countries is estimated at 500 million USD which can grow several times.