Երեխաների պաշտպանության հարցերում ԱՄՆ-ն ու Հայաստանն առաջնորդվում են նույն արժեքներով. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հուլիսի 28-ին կազմակերպել էր համաժողով ծնողների կողմից երեխաների առևանգման միջազգային խնդիրների, Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակում իրականացվող որդեգրումների և երեխաների սեռական շահագործման հարցերի շուրջ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, համաժողովին մասնակցել են դատավորներ, դատախազներ, քննիչներ, փաստաբաններ, պատգամավորներ և հասարակական կազմակերպություններ Հայաստանից: Համաժողովի նպատակն էր մեծացնել քննությունների անցկացման, քրեական հետապնդման և դատավարական կարողություններն այնպիսի հանցանքների մասով, որոնցում ներգրավված են անչափահաս տուժողներ, ինչպես նաև մշակել անչափահաս տուժողների պաշտպանության համար անհրաժեշտ օրենքներ ու քննարկել երեխաներին առնչվող ազգային սոցիալական բարեփոխումները:
Հայաստանի պետական ու հասարակական կառույցները բարձր ներկայացուցչական կազմով են մասնակցել համաժողովին, ինչը փաստում է խնդրի շուրջ Հայաստանի լուրջ ու ծանրակշիռ մոտեցումը: Քննարկումը մեկնարկել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի խոսքով, ապա մասնակիցներին իր ողջույնի խոսքն է հղել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը: Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ դատական համակարգի, Գլխավոր դատախազության, Արդարադատության նախարարության  և Քննչական կոմիտեի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ դեսպան Միլսը նշել է, որ համաժողովը երեխաների պաշտպանության  հարցերի շուրջ փորձի փոխանակման հնարավորություն է ընձեռում, թույլ է տալիս դասեր քաղել միմյանց հաջողություններից ու սխալներից  և գտնել համագործակցության ուղիներ այնպիսի իրավիճակներում, երբ առերեսվում ենք երեխաներին առնչվող դժվարին իրավիճակների հետ: Ընդունելով, որ երեխաների պաշտպանության հարցերում Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանն առաջնորդվում են նույն արժեքներով, նա նկատել է, որ որպես գործընկերներ ջանքերը համատեղելով` հնարավոր է այնպես անել, որ հասարակության ամենախոցելի  օղակը՝  երեխաները  (հայաստանաբնակ և Հայաստանը տարանցող) առավել պաշտպանված լինեն այն անձանցից, ովքեր փորձում են առևանգել կամ շահագործել երեխաներին՝ օգտվելով նրանց խոցելի իրավիճակից:  Եզրափակելով՝ դեսպան Միլսը գովեստի խոսքեր է ասել համաժողովի մասնակիցներին, ովքեր լծված են երեխաների պաշտպանության գործին:
Համաժողովը կազմակերպվել էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության, ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:

United States and Armenia have shared values towards protecting children: U.S. Ambassador
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. On July 29, 2015, the U.S. Embassy in Yerevan hosted a conference on the international aspects of parental child abduction, adoption under the Hague Convention, and the sexual exploitation of children. As Armenpress was informed from the U.S. Embassy, the conference was attended by Armenian judges, prosecutors, investigators, advocates, members of the National Assembly, and non-governmental organizations.  The purpose of the conference was to develop the participants’ capabilities to investigate, prosecute, and adjudicate cases involving crimes involving child victims and represent those victims, to draft legislation to protect child victims, and to discuss national child welfare reform. T
The conference enjoyed high-level participation from within the Armenian state and public entities, reflecting the seriousness with which Armenia approaches this issue. Richard M. Mills, Jr., United States Ambassador to Armenia, opened the discussion. Vigen Kocharyan, Deputy Minister of Justice, delivered the conference’s opening remarks. Other high-level representatives attended from the Armenian judiciary, the General Prosecutor’s Office, the Ministry of Justice, and the Investigative Committee.
In his welcoming remarks, Ambassador Mills noted that the conference will allow the participants to share their experiences protecting children, learn from each other’s successes and mistakes, and find ways to cooperate when confronting difficult situations involving children. Recognizing the shared values of the United States and Armenia towards protecting children, he observed that by working together as partners, our two nations can help ensure that children – society’s most vulnerable members – residing in or transiting via Armenia benefit from a greater degree of protection from adults who would seek to take advantage of them, including cases of abduction and exploitation. Ambassador Mills concluded his remarks by praising the men and women in attendance who dedicate themselves to the protection of children. The conference was organized with the support of the Embassy of the United States in Armenia, the United States Department of Justice, and the United States Agency for International Development.
The conference was organized with the support of the U.S. Embassy in Yerevan, the United States Department of Justice and the U.S. Agency for International Development.