Կովկասում ԻՊ-ի երկրորդ թիրախը Ադրբեջանն է. իրանցի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կովկասից հետո «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման երկրորդ թիրախը տարածաշրջանում Ադրբեջանն է:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Meydan TV հեռուստաալիքը, հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսուն Փաք Այինը:
Իրանցի դեսպանն իր այդ համոզմունքը բացատրել է նրանով, որ ԻՊ-ը ցանկանում է հիմնավորվել հիմնականում շիա մահմեդական երկրներում, իսկ Ադրբեջանի բնակչության 60 տոկոսից ավելին իսլամի շիա դավանանքի հետեւորդ է:
«Կովկասում ԻՊ-ի երկրորդ թիրախը Ադրբեջանն է, քանի որ այդ երկրի բնակչության մեծ մասը շիա է: Կարծում եմ, որ ԻՊ-ի դեմ պայքարը մեկ երկրի ուժերից վեր է: Անհրաժեշտ է, որպեսզի տարածաշրջանի երկրները միավորվեն ահաբեկչության դեմ պայքարում», -ասել է նա:

Islamic State’s second target in Caucasus is Azerbaijan: Iranian ambassador
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. Iranian Ambassador to Azerbaijan, Mohsen Pak Ayeen, said that the second target of the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) is Azerbaijan and the first one is North Caucasus. As Armenpress reports citing APA, the Iranian Ambassador explains his conviction by the fact that ISIL wants to establish its power mainly in Shia countries and more than 60 percent of Azerbaijan’s population is Shia Muslim.
The Ambassador stressed in his speech: “One country is unable to win the war against ISIL. Regional countries should make joint efforts. All regional countries should unite and combat ISIL ad Al-Qaeda terrorists. Currently, the Western countries have difference of opinion about defending ISIL. And this created good opportunity for combating ISIL in the region.”