Օսիպյանը հույս ունի, որ ցուցարարները սեփական նախաձեռնությամբ կբացեն Բաղրամյան պողոտան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը հույս ունի, որ Բաղրամյան պողոտայում բողոքի ակցիա անցկացնող քաղաքացիները սեփական նախաձեռնությամբ կհեռացնեն աղբամանները և կբացեն պողոտան: Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների հետ զրույցում, պատախսանելով հարցին՝ ինչո՞ւ ոստիիկանությունը չի ցրում Բաղրայան պողոտայում շարունակվող բողոքի ակցիան և ինչի՞ է սպասում, Վալերի Օսիպյանը հույս հայտնեց, որ բողոքի ակցիայի մասնակիցներն իրավագիտակից քաղաքացիներ են և սեփական նախաձեռնությամբ կբացեն փողոցը: «Ես այն կարծիքին եմ, որ նրանք, ի վերջո, լավ քայլ կանեն և կբացեն փողոցը, իսկ եթե դա չանեն, և երբ գա պահը, մենք կվերականգնենք հասարակական կարգը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Օսիպյանը:
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում այն հանգամանքին, որ ոստիկանն անհիմն տեղը հարվածում է քաղաքացիներին, Օսիպյանը պատասխանեց, որ եթե իրականում կա նման դեպք, ապա տվյալ ոստիկանը պետք է ենթարկվի պատասխանատվության: Դիտարկմանն ի պատասխան, թե հունիսի 23-ին, երբ ոստիկանությունը ցրել է նստացույցը, եղել են նման դեպքեր, Երևանի փոխոստիկանապետն ասաց. «Ոստիկանությունն արդեն 10 օր է՝ կրկնում է՝ կա նշանակված ծառայողական քննություն, ուսումնասիրվում են նյութերը, և ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր կենթարկվեն պատասխանատվության»:
Հարցին, որ եթե ոստիկանությունը ցուցարարերից պահանջում է ազատել Բաղրամյան պողոտան, որտե՞ղ նրանք կարող են շարունակել իրենց ակցիան, Օսիպյանը պատասխանեց, որ դա իրենք պետք է ընտրեն, սակայն դա չպետք է լինի երթևեկելի վայր: «Կարող են ընտրել պուրակներ, ինչու ոչ՝ նաև Ազատության հրապարակը: Վերջին հաշվով, ցանկացած պահի կարող են վերադառնալ Բաղրամյան պողոտա: Այնպես չէ, որ նրանք գնան Բաղրամյան պողոտան, այն արգելափակվելու է»,- նշեց Օսիպյանը՝ հավելելով, որ Ազատության հրապարակ տեղափոխվելու դեպքում էլ ճիշտ կլինի, որ համապատասխան թույլտվություն ստանան:

Замначальника полиции Еревана надеется, что проводящие акцию протеста на проспекте Баграмяна граждане откроют проспект по собственной инициативе
Замначальника полиции Еревана надеется, что проводящие акцию
протеста на проспекте Баграмяна граждане откроют проспект по
собственной инициативе
Заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян надеется, что проводящие акцию протеста на проспекте Баграмяна граждане устранят баррикаду из мусорных баков по собственной инициативе и откроют проспект. Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами, отвечая на вопрос, почему полиция не разгоняет продолжающийся на проспекте Баграмяна митинг и чего ожидает, Осипян выразил надежду на то, что манифестанты осознают право и откроют проспект по собственной инициативе.
«Я придерживаюсь того мнения, что они, в конце концов, сделают хороший шаг и откроют улицу, а если не сделают этого, и когда настанет время, мы восстановим общественный порядок», - сказал замначальника полиции Еревана.
На вопрос, как он относится к тому факту, что полицейский беспричинно бьет граждан, Осипян ответил, что если действительно есть такой факт, то полицейский должен быть привлечен к ответственности. На замечание о том, что 23 июня, когда полиция разгоняла митинг, были подобные случаи, Осипян сказал: «Полиция уже 10 дней повторяет, что назначено служебное расследование, исследуются материалы, и я заверяю вас, что есть люди, которые будут привлечены к ответственности».
На вопрос о том, что если полиция требует освободить проспект Баграмяна, то где манифестанты могут продолжить свой митинг, Осипян ответил, что они сами должны выбрать себе место, но это не должна быть проезжая часть.
«Могут выбрать скверы, почему бы нет, площадь Свободы. В конце концов, в любой момент могут вернуться на проспект Баграмяна», - сказал Осипян, добавив, что было бы правильно, если манифестанты пойдут на площадь Свободы, то получили бы соответствующее разрешение на это.