ՀԷՑ-ում աուդիտ անցկացնող ընկերության անունը պարզ կլինի մոտակա օրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը մոտակա օրերին կորոշի, թե աուդիտորական որ ընկերությունը ուսումնասիրություն կանցկացնի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Նա վստահեցրեց, որ աուդիտի արդյունքում պարզ կդռանան ՀԷՑ-ի աշխատանքին վերաբերող բոլոր հարցերի պատասխանները:
«Այն, որ ՀԷՑ-ում աուդիտի պահանջ կա, քննարկման ենթակա չէ: Իսկ թե ով կիրականացնի աուդիտը, դեռ պետք է որոշել: Աուդիտի տևողությունը կախված կլինի դրա ծավալներից, և կարող է տևել 3-6 ամիս: Ուսունասիրվելու են ոլորտի հետ կապված բոլոր հարցերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Զախարյանը: Նախարարը նշեց, որ անկախ այն հանգամանքից, թե ինչքան ժամանակ կպահանջի աուդիտի անցկացումը, կառավարությունը պատրաստ է բոլոր խավերի համար սուբսիդավորել 6.93 դրամ հավելյալ վճարները:
Լրագրողները փորձեցին հետաքրքրվել, թե արդյոք Կառավարությունը նախկինում չունե՞ր այդ գումարները, որ թույլ չտար էլեկտրաէներգիայի թանկացումը կամ ՀԷՑ-ում կազմակերպեր աուդիտ: Էներգետիկայի նախարարը նշեց, որ նման հնարավորություններ չեն եղել: «Եթե հնարավոր լիներ, անպայման կարվեր»,- հավելեց նա:
Նախարարի խոսքով` էներգետիկ համակարգում իրոք կան  խննդեիրներ, որոնց նա անդրադարձել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում, ինչ նշանակվել է Էներգետիկայի նախարար: «Այսօր արդեն պատրաստ են էներգետիկ համակարգի զարգացման հիմնադրույթները և ռազմավարության ծրագիրը` մինչև 2036 թվականը: Դա քննարկվել է վարչապետի մոտ, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի հետ: Նախատեսում ենք ապագայում քննարկել Ազգային ժողովում, որից հետո Կառավարությունը կհաստատի այն: Այդ փաստաթուղթը ոլորտի ընկերությունների համար կլինի  աշխատանքային ծրագիր»,- ասաց Երվանդ Զախարյանը:

Имя компании-аудитора ЭСА станет известно в ближайшие дни
Правительство в ближайшие дни определит, какая компания будет проводить аудит в ЗАО “ЭСА”. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сообщил министр энергетики Армении Ерванд Захарян. По его мнению, аудит позволит выявить ответы на все вопросы.
«То, что аудит необходим, не есть вопрос. Надо решить, кто будет его проводить. Продолжительность аудита будет 3-6 месяцев, в зависимости от объема. Будут изучены все вопросы»,- сказал он.
Он сказал, что, независимо от продолжительности аудита, правительство готово компенсировать 6.93 драма для всех слоев населения.
Журналисты попытались выяснить, были ли в доступе у правительства эти средства ранее, чтобы не допустить повышения тарифов или же провести в ЭСА аудит. Министр энергетики Армении Ерванд Захарян сказал, что их не было. По его словам, в отрасли есть проблемы, он говорил об этом в течение последнего года, как только был назначен на должность.
«Сегодня готовы планы развития отрасли до 2036 года, они обсуждались у премьер-министра, в Общественном совете. Затем, после обсуждения в НС, они будут утверждены в правительстве»,- сказал министр энергетики Армении Ерванд Захарян.