Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի ներկայացուցիչների հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետը նախ կարևորել է կազմակերպության աշխատանքը` միտված երիտասարդության դերի բարձրացմանն ու գիտակից սերնդի պատրաստմանը, ընդգծելով, որ երիտասարդությունը հասարակության շարժիչ ուժն է և հենց երիտասարդներին է վերապահված երկրի կայուն զարգացման ու հզորացման պատասխանատու գործի շարունակականության ապահովումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, անդրադառնալով Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի 2-րդ միջազգային համաժողովի հանդիսավոր բացմանը՝ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու նմանատիպ նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը:
«Մենք կարևորում ենք նմանատիպ համաժողովների անցկացումը, քանզի դրանց շնորհիվ հնարավոր է դառնում ապահովել ազգերի ու պետությունների միջև արդյունավետ շփումը, փորձի փոխանակումը, երկրների միջև բարեկամական և գործնական կապերի հաստատումը, ինչպես նաև զբոսաշրջության զարգացումը: Առավել ողջունելի է երիտասարդների ակտիվությունը, և այդ համատեքստում մենք այսօր քաղաքային տարբեր ծրագրերի շրջանակում իսկապես արդյունավետ համագործակցություն ենք ծավալում հայաստանյան երիտասարդական կազմակերպությունների հետ: Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու համագործակցության ցանկացած առաջարկ, նաև համատեղ ուժերով կյանքի կոչելու բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ի շահ մեր համաքաղաքացիների են: Համոզված եմ, որ Եվրոպական Երիտասարդական Պառլամենտի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ ևս կունենանք արդյունավետ համագործակցություն»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի հայաստանյան ներկայացուցչության նախագահ Հովսեփ Պատվականյանն իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետին ջերմ ընդունելության համար, առանձնակի կարևորել է Տարոն Մարգարյանի մոտեցումները երիտասարդության ներուժը գնահատելու հարցում:
«Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի 2-րդ միջազգային համաժողովի հանդիսավոր բացումը Երևանի քաղաքապետարանի հարկի տակ կազմակերպելը մեզ համար իսկապես անչափ կարևոր էր և, պարոն քաղաքապետ, թույլ տվեք պառլամենտի բոլոր ներկայացուցիչների անունից շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ նախաձեռնությանն աջակցելու համար: Վստահեցնում եմ, որ մենք ևս պատրաստակամ ենք ու մեծ սիրով և պատասխանատվությամբ կմասնակցենք քաղաքային բոլոր ծրագրերին», - նշել է  Հովսեփ Պատվականյանը:
Հանդիպման շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանել է նաև քաղաքի կառավարման վերաբերյալ Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի օտարերկրյա ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին: Օգտվելով առիթից՝ հյուրերը քաղաքապետի հետ կիսվել են նաև Երևանից ստացած իրենց տպավորություններով՝ ընդգծելով, որ իսկապես սիրել են Հայաստանի մայրաքաղաքն ու պատրաստ են առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կրկին այցելել Երևան:

Mayor of Yerevan meets with representatives of European Youth Parliament
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. Mayor of Yerevan Taron Margaryan met with representatives of the European Youth Parliament. Greeting the guests, the mayor first attached importance to the organization’s activities aimed at increasing the role of youth and preparing a generation of aware people, emphasizing that the youth are the driving force of society and that ensuring the continuation of the stable development and reinforcement of a country is reserved for them. As the Department of Information and Public Relations of Yerevan Municipality reports to “Armenpress”, touching upon the solemn inauguration of the 2nd international conference of the European Youth Parliament held at Yerevan Municipality, Taron Margaryan emphasized that Yerevan Municipality was willing to do everything it could to support the implementation of similar initiatives.
“We attach importance to the holding of similar conferences since they help make it possible to ensure the effective communication and exchange of experiences between nations and states, the establishment of friendly and business relations, as well as the development of tourism. Yerevan Municipality is always open and willing to discuss any proposal for cooperation and to work together to carry out all initiatives that will benefit our citizens. I’m certain that the cooperation with the representatives of the European Youth Parliament in Armenia will also be effective,” Mayor Taron Margaryan emphasized.
Head of the Armenian representation of the European Youth Parliament Hovsep Patvakanyan expressed gratitude to the mayor of Yerevan for the cordial reception and attached special importance to Taron Margaryan’s approaches to assessing the potential of youth.
During the meeting, Mayor Taron Margaryan also answered the questions of the foreign representatives of the European Youth Parliament in regard to municipal administration.